کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 7000 مجهز به RDNA 3 در ماه دسامبر عرضه خواهند شد.


شایعه ساز: با توجه به اینکه دنیای رایانه های شخصی هنوز در آتش است (و نه همه آن ها) به دلیل اعلام لاولیس و عرضه دیروز RTX 4090، به راحتی می توان فراموش کرد که AMD کارت های گرافیک نسل بعدی خود را در راه است. طبق شایعات، سری Radeon RX 7000 تیم رد در ماه دسامبر پس از رونمایی در ماه آینده وارد بازار خواهند شد.

این ادعا از سوی افشاگر ECSM می‌آید که در گذشته با افشای دقیق تاریخ‌های راه‌اندازی CPU Alder Lake قبل از موعد قابل اعتماد بوده است. آنها می نویسند که AMD سری Radeon RX 7000 با قدرت RDNA 3 را طی یک رونمایی رسمی در ماه نوامبر از بین خواهد برد. این چیزی است که AMD قبلا تایید کرده است. رویداد RDNA 3 در 3 نوامبر برگزار می شود.

چیزی که AMD تایید نکرده است برنامه راه اندازی RDNA 3 است. به گفته ECSM، دو کارت اول – “پر سرسبد” و “پر سرسبد دوم” – در نیمه دوم دسامبر وارد بازار خواهند شد. این تقریباً همان مدت زمان Radeon RX 6900 XT است که در 28 اکتبر 2020 معرفی شد و در 8 دسامبر به فروش رسید.

کاملاً مشخص نیست که منظور ECSM از پرچمدار اول و دوم دقیقاً چیست. او می تواند در مورد پردازنده های گرافیکی Navi 31 و Navi 32 یا دو کارت کمی متفاوت بر اساس اولی صحبت کند. این احتمال وجود دارد که AMD به سنت پایبند باشد و Radeon RX 7900 XT و RX 7800 XT را ابتدا عرضه کند.

بخش پایانی پست ECSM ادعا می کند که کارت پرچمدار RDNA 3 برای رقابت با RTX 4090 از نظر عملکرد شطرنجی و ردیابی پرتوی مشکل خواهد داشت. اما این بدان معناست که AMD قیمت های بسیار جذاب تری را برای گیمرهایی که به دنبال کسب بیشترین سود در ازای پول خود هستند، ارائه می دهد. فاش کننده می نویسد که AMD ممکن است از نظر قیمت در خط تولید Radeon به اندازه سری Ryzen مطمئن نباشد.

RDNA 3 از فرآیند گره 5 نانومتری TSMC استفاده می کند، از رمزگذاری AV1 پشتیبانی می کند و بر خلاف سری RTX 4000 انویدیا، دارای DisplayPort 2.0 است که پهنای باند 80 گیگابیت بر ثانیه را به همراه دارد که می تواند اجازه 240 هرتز در 4K. این شرکت می گوید این معماری به لطف نسل جدید Infinity Cache، طراحی چیپلت الهام گرفته از CPU های اخیر رایزن، خط لوله گرافیکی بهینه شده و واحدهای محاسباتی بازسازی شده، عملکرد 50 درصدی در هر وات افزایش را نسبت به RDNA 2 ارائه می دهد.

اگر نمی توانید برای RDNA 3 صبر کنید، ممکن است بخواهید AMD Radeon RX 6900 XT را بررسی کنید که اکنون با قیمت کمتر از 700 دلار در دسترس است.

منبع