کارت گرافیک مفهومی RTX 4070 ایسوس که از هیچ کابل برق استفاده نمی کندمنبع

از نظر خود کارت، دارای یک سیستم فن خنک‌کننده سه‌گانه با فناوری محوری و یک سوئیچ دوگانه بایوس است که به کاربر اجازه می‌دهد بین حالت‌های Performance و Quiet جابجا شود. ایسوس به طور موقت از نام تجاری “Megalodon” برای کارت جدید خود استفاده می کند، اما می گوید که تصمیم نگرفته است که آیا این نام رسمی برای محصول خرده فروشی باشد یا خیر.

خریداران بالقوه باید توجه داشته باشند که مادربرد اصلاح شده از تمام GPUهای استاندارد پشتیبانی می کند، اما کارت بدون اتصال فقط روی مادربردهای سفارشی کار می کند. این سیستم همچنین به یک کیس بازطراحی شده برای پشتیبانی از کانکتورهای پشتی نیاز دارد، به این معنی که افرادی که مایل به خرید یک کارت گرافیک جدید بدون کابل از ایسوس هستند، باید روی قطعات دیگر نیز سرمایه گذاری کنند.

این طراحی نوآورانه می‌تواند نوید عصر جدیدی از پردازنده‌های گرافیکی رایانه‌های شخصی باشد که کابل‌های برق را دور می‌زنند و در عوض به یک رابط اختصاصی برای انتقال انرژی از مادربرد به کارت تکیه می‌کنند. متأسفانه برای گیمرها و علاقه مندان به سازندگان رایانه های شخصی DIY، کارت های گرافیک بدون کابل به این زودی ها عادی نمی شوند، زیرا برای تغذیه آنها به مادربردهای سفارشی نیاز دارند.

چه اتفاقی افتاده؟ ایسوس یک کارت گرافیک مفهومی RTX 4070 را به نمایش گذاشته است که از هیچ کانکتور برق 16 پین (12VHPWR) یا 8 پین استفاده نمی کند. در عوض، این کارت تا 600 وات انرژی را از یک اسلات اختصاصی روی مادربرد سفارشی Z790 TUF Gaming می گیرد. طراحی جدید تمام کانکتورهای برق را به پشت مادربرد منتقل می‌کند و در صورت استفاده گسترده در آینده، احتمالاً مدیریت کابل را در رایانه‌های شخصی DIY بسیار آسان‌تر می‌کند.

بخونید:  یک محقق از ChatGPT برای ایجاد بدافزار خطرناک سرقت اطلاعات استفاده کرد

مادربرد استفاده شده توسط ایسوس برای نسخه ی نمایشی دارای فرم فاکتور ATX با سوکت LGA 1700، تحویل فاز 16+1 VRM، 2 اسلات PCIe 4.0 x16، 2x اسلات PCIe 4.0 x1 و یک اسلات PCIe 4.0 x4 است. همچنین دارای سه کانکتور 8 پین و یک کانکتور 12VHPWR است که همگی از طریق شیار اختصاصی برق را مستقیماً به RTX 4070 می‌رسانند.

RTX 4070 که توسط ایسوس به نمایش گذاشته شده است، دارای دو کانکتور PCIe است، از جمله یک اسلات استاندارد PCIe Gen 4.0 x16 در پایین و یک شیار ثانویه که انرژی را ارائه می دهد. در نتیجه، GPU نیازی به کابل برق ندارد، و کل تنظیمات بسیار تمیزتر از ساخت‌های رایانه‌های شخصی قدیمی‌تر به نظر می‌رسد که دارای کابل‌های متعددی هستند که از PSU به GPU و سایر اجزای آن اجرا می‌شوند.

ایسوس در حال برنامه ریزی برای عرضه هر دو مادربرد سفارشی و کارت گرافیک های بدون کابل در اواخر سال جاری است و طبق این گزارش، آنها باید برای خرید در سطح جهانی در دسترس باشند. این شرکت قیمت کارت یا موبو را فاش نکرد، اما گفت که این قیمت ها کمی بالاتر از قیمت های استاندارد خواهد بود.