کارخانه ریخته گری تراشه های حافظه سامسونگ در سه ماهه اول 2023 3.04 میلیارد دلار ضرر خواهد کرد

از 2 مارس 2023، قیمت قرارداد برای 8 گیگابایت حافظه DDR4 DRAM به 1.83 دلار کاهش یافت – 75 درصد کمتر از چهار سال پیش. TrendForce پیش بینی می کند قیمت DRAM در سه ماهه اول 2023 حدود 20 درصد و در سه ماهه دوم 11 درصد کاهش یابد. با توجه به کاهش 34 درصدی DRAM در نیمه دوم سال 2022، این کاهش شدیدی است.

جف کیم، تحلیلگر KB Securities به Korea JoongAng Daily گفت: «این حرکت اجتناب‌ناپذیر بود، زیرا انتظار می‌رود بخش DS گاو نقدی آن برای اولین بار در 15 سال گذشته متحمل ضرر شود و شرکت‌های تابعه خارج از کشور بیشتر ذخایر نقدی شرکت را در اختیار دارند.

یکی از منابع گفت: «در داخل، گزارشی وجود داشت که 4 تریلیون وون ضرر عملیاتی ناشی از کسب و کار تراشه های حافظه در سه ماهه اول را پیش بینی می کرد.

بلعیدن این قرص برای شرکت سخت است زیرا بخش DS سودآورترین شعبه سامسونگ تا اواخر سال گذشته بود. این شرکت با یک لانگ شات از همه بازوهای دیگر کوتوله کرد و 21.6 میلیارد دلار از کل سود عملیاتی 33.1 میلیارد دلاری شرکت را در سال 2022 به ارمغان آورد. . این تانکر بیشتر به کاهش شدید قیمت های NAND و DRAM نسبت داده شد.

این رکود قابل توجه است، زیرا کارخانه ریخته گری تراشه های حافظه سامسونگ از سه ماهه چهارم 2008 ضرری را گزارش نکرده است. بدتر از آن، بقیه بازوی نیمه هادی آن که در حال تبدیل شدن به سود است، احتمالاً ضرر را جبران نخواهد کرد. به طور کلی، سامسونگ انتظار دارد که کسب و کار Device Solution (DS) خود، که تمام سرمایه گذاری های سیلیکونی آن را در بر می گیرد، در سه ماهه اول 2023 حداقل 2 تریلیون وون (1.52 میلیارد دلار آمریکا) از دست بدهد.

اوضاع آنقدر بد شده است که بخش DS سامسونگ 20 تریلیون وون از Samsung Display برای پوشش سرمایه گذاری های نیمه هادی ها وام گرفت.

چرا مهم است: کسب و کار تراشه های حافظه سامسونگ در سال جاری و پس از سه ماهه چهارم وحشتناک 2022 شروع سختی دارد. این بخش برای اولین بار در 15 سال گذشته زیان سود عملیاتی را نشان خواهد داد. چیزی که بیش از همه آزار دهنده است این است که تا اواخر سال گذشته سودآورترین بازوی سامسونگ بود.

خبر خوب این است که این شرکت به لطف سهم‌های بزرگ بازار در بخش‌های گوشی‌های هوشمند و لوازم خانگی، که همچنان به سودهای سالم تبدیل می‌شود، همچنان در سیاه باقی خواهد ماند. کیم گفت که سامسونگ در سال جاری هزینه‌های سرمایه‌ای خود را کاهش نخواهد داد و نباید به کاهش «مصنوعی» تولید نیمه‌رساناها متوسل شود.

بخش تراشه‌های حافظه سامسونگ در دو ماه اول سال 2023، 2.3 میلیارد دلار از دست داده است. خودی‌ها به رسانه خبری Korea JoongAng Daily گفته‌اند که ضرر برای کل سه ماهه احتمالاً قابل توجه‌تر خواهد بود. یک گزارش داخلی تخمین می‌زند که این شرکت می‌تواند تا 3.04 میلیارد دلار برای سه ماهه اول 2023 ضربه بزند.

اعتبار تصویر: Business Wireمنبع