کارگر از راه دور به دلیل امتناع از نگه داشتن وب کم خود در پرونده اخراج ناعادلانه اخراج شد

این بیماری همه گیر باعث شد بیشتر کشورهای جهان به سمت کار از خانه روی بیاورند. امروزه، شرکت‌هایی مانند اپل و تسلا تلاش کرده‌اند تا کارکنان را به دفتر بازگردانند و این منجر به واکنش‌های زیادی شده است. شرکت های بیشتر هستند به کارکنان اجازه می دهد تا به طور دائم از راه دور کار کنند، اما هزینه آن می تواند نظارت تهاجمی تر باشد، حداقل در کشورهایی که این امکان را دارند.منبع

کار با لباس زیر به طور فزاینده ای خطرناک می شود

چتو هرگز برای این پرونده حاضر نشد. از آن زمان، شعبه هلند خود را منحل کرده و از اول سپتامبر 2022، از ثبت تجاری کشور خارج شده است.

Chetu گفت که این کارمند باید در یک کلاس مجازی حضور داشته باشد، که شامل روشن ماندن وب کم خود در تمام روز و نظارت بر صفحه نمایش از راه دور بود. فرد ناشناس گفت که تحت نظر گرفتن “9 ساعت در روز” تجاوز به حریم خصوصی او بوده و باعث ناراحتی او شده است، بنابراین از روشن کردن دوربین خودداری کرده است.

یک سیب زمینی داغ: یک شرکت آمریکایی که مقر آن در فلوریدا است، باید هزاران دلار به یک کارگر راه دور مستقر در هلند بپردازد، زیرا او را به دلیل امتناع از فعال نگه داشتن وب کم خود در طول روز اخراج کرد. دادگاه هلندی که به نفع کارمند رای داد، این نوع نظارت را نقض حقوق بشر دانسته است.

شرکت توسعه نرم افزار Chetu فوراً این کارمند را به دلیل “خودداری از کار” و “عدم اطاعت” او اخراج کرد. او شرکت را به دلیل اخراج ناعادلانه به دادگاه هلند برد و در این پرونده پیروز شد. دادگاه در رای خود گفت: “ردیابی از طریق دوربین به مدت هشت ساعت در روز نامتناسب است و در هلند مجاز نیست.”

بخونید:  گوگل به دلیل ادعای اصلاح قیمت فروشگاه اپلیکیشن با شکایت دسته جمعی روبرو می شود

دادگاه همچنین به نظر می‌رسد که وقتی از کنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی نقل می‌کند، پیشنهاد می‌کند که این پرونده یک موضوع حقوق بشری است: «نظارت تصویری یک کارمند در محل کار، خواه مخفیانه باشد یا نه، باید به عنوان یک امر تلقی شود. نفوذ قابل توجهی به زندگی خصوصی کارمند.”

TechCrunch اشاره می‌کند که Chetu احتمالاً از هرگونه عواقب ناشی از اخراج خلاص می‌شد اگر کارمند در فلوریدا مستقر بود، ایالتی که کارفرمایان می‌توانند کارگران را به هر دلیلی اخراج کنند.

Chetu موظف شده است 2600 دلار به عنوان حقوق پرداخت نشده، 9245 دلار کمک انتقال کارگر و 8150 دلار برای فسخ قرارداد نادرست به کارمند بپردازد. همچنین باید 50000 دلار جریمه بپردازد و دستور حذف بند عدم رقابت کارمند صادر شده است.