کانن نقاط کوانتومی را توسعه داد که به عناصر کمیاب نیازی ندارند

در مقایسه با عناصر کمیاب خاکی، تهیه سرب با بازیافت مواد خام بسیار آسان است. اما ترکیبات سرب معمولاً دوام کمتری نسبت به ترکیبات ساخته شده با ایندیوم دارند. به لطف تخصص خود در زمینه ترکیبات تونر و جوهر برای تجهیزات اداری، کانن ظاهرا راهی برای ایجاد ترکیبی بر پایه سرب پیدا کرده است که دوام مشابه ایندیوم را فراهم می کند.

یک شرکت تحقیقاتی دیگر (Global Information) انتظار دارد که ارزش بازار جهانی نقاط کوانتومی در سال 2027 به 21.1 میلیارد دلار برسد که 4.1 برابر بیشتر از سال 2021 است. انتظار می رود تعداد تلویزیون های OLED که از نقاط کوانتومی استفاده می کنند به 22 میلیون افزایش یابد. شرکت تحقیقاتی بریتانیایی Omdia گفت که واحدها در سال 2025، هشت درصد از کل بازار تلویزیون را به خود اختصاص داده اند. فناوری نقاط کوانتومی ساخت ژاپن برای کاهش درد (ژئوپلیتیک) ناشی از اتکا به ذخایر خاکی کمیاب چین بسیار سودمند خواهد بود.منبع

چرا مهم است: آخرین فناوری نمایشگر که توسط Canon تحقیق شده است می تواند بازار را متحول کند و بر ژئوپلیتیک جهانی مدرن تأثیر بگذارد. کنگلومرای ژاپنی ظاهرا ماده کوانتومی جدیدی ایجاد کرده است که برای نشان دادن قابلیت های نیمه هادی خود به خاک های کمیاب نیاز ندارد.

به گفته شرکت تحقیقاتی آلمانی Statista، چین تنها در سال 2022 منبع 59 درصد (530 تن) از کل تولید ایندیم جهان بوده است. دیکتاتوری کمونیستی پکن خود را به احتکار منابع طبیعی تبدیل می‌کند و تلاش می‌کند از ذخایر عناصر ضروری خود برای دستگاه‌های دیجیتال برای افزایش نفوذ خود بر ژئوپلیتیک جهانی استفاده کند.

بخونید:  ایسوس تایید می کند که مشکلات کارت خوان SD ROG Ally ناشی از داغ شدن بیش از حد دستگاه است

نقاط کوانتومی یکی از امیدوارکننده‌ترین پیشرفت‌ها در فناوری نمایشگر هستند، زیرا برای نشان دادن رنگ‌های زنده که از دستگاه‌های دیجیتال ما بیرون می‌آیند، نیازی به منبع نور پس‌زمینه ندارند. ماده نیمه هادی انرژی دریافتی خود را به صورت نور آزاد می کند و بسته به اندازه آن رنگ های مختلفی را نشان می دهد. نقاط کوانتومی در فرآیند تابش نور خود بسیار کارآمد هستند، اما معمولاً با فلزات خاکی کمیاب ساخته می شوند.

سرب به راحتی قابل استفاده مجدد است و هزینه آن بسیار کمتر از فلزات خاکی کمیاب است. فناوری کانن می تواند هزینه ای داشته باشد که تنها یک صدم نقاط کوانتومی استفاده شده توسط سامسونگ در نمایشگرهای OLED خود است. بنابراین، مانیتورهای جدید و تلویزیون‌های OLED با نقاط کوانتومی مبتنی بر سرب نیز باید کاهش قابل‌توجهی قیمت را برای مصرف‌کنندگان نهایی فراهم کنند.

کانن گفت مواد جدیدش برای پانل‌های دیود ساطع نور آلی (OLED) به عناصر کمیاب نیاز ندارد. نقاط کوانتومی جدید توسعه یافته توسط شرکت ژاپنی تنها یک نانومتر قطر دارند و از سرب به جای خاک های کمیاب و ترکیباتی مانند فسفید ایندیم استفاده شده توسط تولیدکنندگان رقیب نمایشگرهای OLED استفاده می کنند.