کاهش تقاضا برای سخت افزار به TSMC ضربه می زند زیرا Nvidia، AMD و دیگران سفارشات را کاهش می دهند

شرایط ممکن است در اواسط سال آینده شروع به بهبود کند زیرا TSMC تولید 3 نانومتری N3 را افزایش می دهد که این هفته شروع می شود. اپل مشتری اصلی 3 نانومتری خواهد بود زیرا آیفون دیگری می تواند به افزایش درآمد TSMC کمک کند.

انتظار می‌رود که وضعیت مالی TSMC در سه ماهه چهارم سال 2022 و سه ماهه اول 2023 کاهش یابد، زیرا طبق گزارش‌ها، این شرکت در حال مذاکره مجدد برای قراردادها است زیرا AMD، Nvidia و MediaTek سفارشات خود را به دلیل کاهش تقاضا برای محصولات خود کاهش داده‌اند.

باد مخالفی که TSMC در نیمه اول سال آینده با آن مواجه خواهد شد ناشی از کاهش تقاضا برای محصولاتی مانند رایانه های شخصی، کارت های گرافیک، تبلت ها و گوشی های هوشمند در شرایطی است که کشورهای غربی رکود اقتصادی را تحمل می کنند. به‌علاوه، موج‌های احتمالی کووید در چین می‌تواند تولید را مختل کند.

برش گوشه ها: به نظر می رسید غول نیمه هادی تایوان در طول سال 2022 از وضعیت ناخوشایند عمومی در بخش فناوری جهانی طفره می رود، اما کاهش تقاضای مصرف کننده و سایر عوامل اقتصادی کلان در نهایت به آن رسیده است. با این حال، تحلیلگران در حال حاضر انتظار دارند که ثروت این شرکت در اواخر سال 2023 شروع به چرخش کند.

در حالی که بسیاری از بازیگران دیگر صنعت از کندی اقتصاد جهانی رنج می‌برند، TSMC نسبت به سال گذشته 50 درصد رشد درآمد داشته است که بخشی از آن به لطف اپل پس از تامین پردازنده A16 مورد استفاده در آیفون 14 است. غول کوپرتینویی دوباره به TSMC متکی خواهد بود. تراشه 3 نانومتری آیفون 15 در سال 2023.

بخونید:  آتاری در حال خرید استودیو Nightdive متخصص بازی‌های یکپارچهسازی با سیستمعامل است

علاوه بر این، اپل موافقت کرد که برای ویفرهای 3 نانومتری TSMC 20 درصد بیشتر از هزینه 5 نانومتری بپردازد. شرکت تایوانی به دلیل هزینه های تجهیزات شروع به شارژ 20000 دلاری برای هر ویفر N3 خواهد کرد. سامسونگ در حال حاضر نیمه هادی های 3 نانومتری تولید می کند، اما مشکلات بازده، مشتریانی مانند کوالکام را مجبور کرد به TSMC روی بیاورند.

منابع به دیجی‌تایمز گفته‌اند که انتظار می‌رود نرخ بهره‌برداری از فابریک‌های 7 نانومتری TMSC و 6 نانومتری به 50 درصد کاهش یابد زیرا مشتریان ویفرهای کمتری سفارش می‌دهند. کارخانه‌های 28 نانومتری که تا سه ماهه سوم 2022 در ظرفیت باقی می‌مانند نیز تا سال 2023 شروع به کاهش خواهند کرد. انتظار می‌رود که شرکت در سه ماهه اول 15 درصد کاهش درآمد سه ماهه نسبت به سه ماهه را به ثبت برساند و با رشد موجودی‌هایش، کاهش دیگری در سه ماهه دوم داشته باشد.

کارت‌های گرافیکی رومیزی به‌ویژه ضربه شدیدی خورده‌اند، به طوری که یک تحلیل اخیر نشان می‌دهد فروش به پایین‌ترین حد خود از سال 2005 رسیده است. قیمت‌های بالا و سقوط کریپتو ماینینگ بزرگترین مقصر هستند.منبع