کاهش دمای لپ تاپ

در پردازندههای نسل جدید داشتن واحد پردازش گرافیکی (GPU) یک الزام است. بنابراین بهتر است در زمان اجرای بازی های کامپیوتری و یا نرم افزار های رندرینگ و گرافیکی مانند فتوشاپ و CAD از خمیر سیلیکون استفاده مجله خبری mycpu کنید. نکتهای که در این میان غالباً مورد غفلت واقع میشود، عدم استفاده از کول پد نامرغوب و بیکیفیت است. از همین روست که تعویض هارد دیسک با SSDکاهش دمای لپ تاپ را در پی خواهد داشت. جهت تشخیص این موضوع -ضرورت بروزرسانی بایوس- میتوانید از یک کارشناس در حوزه تعمیر لپ تاپ مجله خبری mycpu کمک بگیرید. در صورتی که کاهش دمای لپ تاپ، چنانکه باید و شاید اتفاق نیفتاد و نیازی به قدرت ۸۰ درصدی پردازنده نبود، میتوانید مقدار دیگری مثلاً ۱۰ یا ۲۰ درصد از قدرت پردازنده را مجدداً کاهش دهید. تعمیرات لپ تاپ با توجه به حضور نسبتاً گستردۀ این دستگاه در بازارهای داخلی کشور، ادعای بسیاری از مراکز موجود در سطح کشور است، لیکن آنچه که شما کاربران گرامی -پیش از تحویل لپتاپ خویش به هریک از این مراکز- میبایست به آن توجه داشته باشید، کسب اطمینان از مجاز و استاندارد بودنِ مرکز ارائهدهنده خدمات تعمیرات لپ تاپ در تهران است.

یکی از مراکز مجاز و استاندارد در حوزه تعمیرات لپ تاپ، نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در تهران است. تنها خرید یک کول پد با کیفیت از برند های معتبر است که میتواند، علاوه بر افزایش طول عمر لپ تاپ، کارایی بالاتری را نیز در اختیار شما قرار می دهد. همانگونه که میدانید ذخیره سازی اطلاعات در لپ تاپ ها معمولاً توسط هارد دیسک انجام میشود. با فعالسازی این روش در واقع شما مقداری از قدرت پردازنده -مثلا ۱۰ الی ۲۰ درصد از قدرت پردازنده- و به تبع آن گرمای تولید شده توسط پردازنده را کاهش میدهید. در اینجا شما باید از سرکت کلاک نزدیک به هم استفاده کنید. یک کول پد مناسب میتواند ضمن کاهش دمای لپ تاپ افزایش عمر مفید دستگاه را در پی داشته باشد. توصیه میشود پیش از خرید کول پد ویژگیهای یک کول پد مناسب و عالی را در فضای اینترنت جستجو کنید. تقریباً تمامی کاربران دستگاههای لپ تاپ میدانند که یکی از روش های موجود جهت کاهش دمای لپ تاپ، استفاده از کول پد است. باید توجه داشت که این کار در دراز مدت، افزایش نویز و کاهش طول عمر فن را سبب میگردد. البته بروزرسانی بایوس تنها در شرایطی توصیه میشود که مشکل پیش آمده تنها با این کار -یعنی بروزرسانی بایوس- مرتفع میشود.

میدانیم زمانی که دمای سی پی یو بالاست عملکرد فن پایین آمده و فن لپتاپ بیشتر از هر وقت دیگری به صدا در خواهد آمد. هوشمندی کاربر در حین مراجعه به یک مرکز و توجه به پارامترهای مذکور، سبب میگردد تا از وقوع پیشامدهای ناگوار -نظیر خرابی کامل دستگاه به سبب تعمیر در یک مرکز غیرمجاز- پیشگیری گردد. در این بخش برآنیم تا هشت روش مؤثر جهت کاهش دمای لپ تاپ را با شما کاربران گرامی به اشتراک بگذاریم. برای کاهش میزان بارگذاری پردازنده کافی است تا به آدرس Control Panel/Power Option رفته و روی Change Plan Setting کلیک نمایید. ابتدا روی Change Advanced Power Setting کلیک کنید. در نهایت با کلیک بر روی OK، تنظیمات را ذخیره کنید. نکته: توصیه میشود برای شروع قدرت پردازنده را به ۸۰ کاهش دهید و با استفاده از نرم افزار HW Monitor، دمای پردازنده را در شرایط بارگذاری تست کنید. غیرفعال کردن این حالت مسئله سبب میگردد تا از لحظه آغاز به کار لپ تاپ، فن با حداکثر سرعت فعالیت کند. یکی از علل افزایش دمای لپ تاپ، وجود اشکالاتی در بایوس این دستگاه است.

در صورتی که لپ تاپ مورد استفاده شما جزو این لپ تاپ ها نیست. نکته موجود در این میان آن است که هارد دیسک ها به دلیل ساختار مکانیکی خود و کارکرد دورانی دیسک ها، یکی از عوامل تولید کننده حرارت هستند. تعویض چسب یا خمیر حرارتی با نمونه با کیفیت، به تنهایی میتواند تاثیر ۱۰ تا ۲۰ درجهای را ایجاد کند. برخی از کارشناسان استفاده از این خمیر اجباری می دانند. پنجمین راهکار توصیه شده توسط کارشناسان جهت کاهش دمای لپ تاپ استفاده از خمیر سیلیکون است. از این رو یکی از توصیههای کارشناسان تعمیر لپ تاپ، بروزرسانی بایوس است. در صورت استفاده از روشهای زیر و استمرار مشکل دمای بالای لپ تاپ میتوانید با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در تهران تماس بگیرید و تخصصیترین راهنماییها و مشاورههای لازم را دریافت نمایید. برای این کار لپ تاپ را خاموش کنید و با استفاده از یک قوطی هوای فشرده گردوغبار موجود در لپ تاپ را پاک کنید. کاربران این لپ تاپ ها -که عموماً لپ تاپ های گیمینگ و گران قیمت هستند- میتوانند با استفاده از این نرمافزارها سرعت فن را به صورت ثابت، کاهش یا افزایش دهند. نرم افزاری اختصاصی جهت کاهش دمای آن ارائه نشده است میتوان از نرم افزار های دیگری برای این منظور استفاده کرد.