کاوشگر InSight ناسا خداحافظی احساسی را از مریخ فرستاد


به طور خلاصه: فرودگر InSight ناسا عکسی را که می تواند آخرین عکس مریخ را به زمین ارسال کرده باشد. در اوایل سال جاری، ناسا اشاره کرد که پنل‌های خورشیدی دوگانه InSight – هر کدام حدود هفت فوت عرض دارند – از زمانی که در اواخر سال 2018 روی سیاره سرخ فرود آمدند، به آرامی گرد و غبار جمع می‌شوند.

این تیم حتی از بازوی رباتیک فرودگر برای کمک به حذف گرد و غبار از صفحات خورشیدی و گسترش مأموریت استفاده کرد، اما با تغییرات فصلی که گرد و غبار بیشتری در هوا می‌ریزد و نور خورشید را مسدود می‌کند، آینده تاریک به نظر می‌رسد.

ناسا امیدوار بود که یک رویداد پاکسازی گرد و غبار مانند گردباد در حال عبور باشد، اما متاسفانه هرگز محقق نشد.

در 19 دسامبر، ناسا گفت که فرودگر یک روز قبل به ارتباطات زمین پاسخ نداده است و فرض بر این است که InSight ممکن است به پایان عملیات خود رسیده باشد. آژانس فضایی گفت که به تلاش و تماس با اینسایت ادامه خواهد داد.

مشخص نیست که آیا یک رویداد تمیز کردن آینده می تواند گرد و غبار کافی را از روی پانل ها حذف کند تا فرودگر دوباره فعال شود، یا اگر بار اول خاموش شود، برای همیشه مرده است. به نظر نمی رسد که جمله بندی ناسا این احتمال را نشان دهد، اما باز هم، من 100 درصد مطمئن نیستم.

InSight، مخفف اکتشاف داخلی با استفاده از تحقیقات لرزه‌ای، ژئودزی و انتقال گرما، برای شناسایی فعالیت‌های لرزه‌ای در مریخ طراحی شده است. تا ماه مه گذشته، InSight بیش از 1300 مارزلزله از جمله زمین لرزه 5 ریشتری در 4 می 2022 را شناسایی و فهرست بندی کرده بود که بزرگترین زمین لرزه از زمان آغاز ماموریت است.

لوری گلیز، مدیر بخش علوم سیاره ای ناسا، در ماه مه گفت که InSight درک ما از فضای داخلی سیارات سنگی را تغییر داد و زمینه را برای ماموریت های آینده فراهم کرد.

بودجه ناسا برای InSight 675 میلیون دلار بود، اما طراحی ابزار و تاخیر دو ساله 153.8 میلیون دلار دیگر به هزینه اضافه کرد. در مجموع، InSight 828.8 میلیون دلار هزینه داشت.

ناسا هنوز چیزهای زیادی برای مشغول نگه داشتن دارد. مریخ نورد Perseverance هنوز به سختی روی سطح مریخ کار می کند در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب تازه شروع به کاوش در کیهان دور کرده است.

منبع