کاوشگر InSight ناسا خداحافظی احساسی را از مریخ فرستاد

لوری گلیز، مدیر بخش علوم سیاره ای ناسا، در ماه مه گفت که InSight درک ما از فضای داخلی سیارات سنگی را تغییر داد و زمینه را برای ماموریت های آینده فراهم کرد.

به طور خلاصه: فرودگر InSight ناسا عکسی را که می تواند آخرین عکس مریخ را به زمین ارسال کرده باشد. در اوایل سال جاری، ناسا اشاره کرد که پنل‌های خورشیدی دوگانه InSight – هر کدام حدود هفت فوت عرض دارند – از زمانی که در اواخر سال 2018 روی سیاره سرخ فرود آمدند، به آرامی گرد و غبار جمع می‌شوند.

مشخص نیست که آیا یک رویداد تمیز کردن آینده می تواند گرد و غبار کافی را از روی پانل ها حذف کند تا فرودگر دوباره فعال شود، یا اگر بار اول خاموش شود، برای همیشه مرده است. به نظر نمی رسد که جمله بندی ناسا این احتمال را نشان دهد، اما باز هم، من 100 درصد مطمئن نیستم.

ناسا امیدوار بود که یک رویداد پاکسازی گرد و غبار مانند گردباد در حال عبور باشد، اما متاسفانه هرگز محقق نشد.

InSight، مخفف اکتشاف داخلی با استفاده از تحقیقات لرزه‌ای، ژئودزی و انتقال گرما، برای شناسایی فعالیت‌های لرزه‌ای در مریخ طراحی شده است. تا ماه مه گذشته، InSight بیش از 1300 مارزلزله از جمله زمین لرزه 5 ریشتری در 4 می 2022 را شناسایی و فهرست بندی کرده بود که بزرگترین زمین لرزه از زمان آغاز ماموریت است.

بودجه ناسا برای InSight 675 میلیون دلار بود، اما طراحی ابزار و تاخیر دو ساله 153.8 میلیون دلار دیگر به هزینه اضافه کرد. در مجموع، InSight 828.8 میلیون دلار هزینه داشت.

ناسا هنوز چیزهای زیادی برای مشغول نگه داشتن دارد. مریخ نورد Perseverance هنوز به سختی روی سطح مریخ کار می کند در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب تازه شروع به کاوش در کیهان دور کرده است.

منبع

بخونید:  تراشه‌ساز چینی YMTC از کارمندان آمریکایی می‌خواهد شرکت را ترک کنند