کدک AV1 نسخه 3.5 عملکرد رمزگذاری CPU را تا حد زیادی بهبود می بخشد

طبق فهرست رسمی تغییرات، کدک جدید می‌تواند از رمزگذاری موازی فریم برای بهبود عملکرد 30 تا 34 درصدی برای ویدیوهای 1080p در بهترین حالت استفاده کند، در حالی که رزولوشن‌های 2160/4K کاهش 18 تا 20 درصدی زمان رمزگذاری را در 32- دارند. CPU رشته ای

بخش نرم‌افزاری سرمایه‌گذاری AV1 با هر نسخه جدید بهبود می‌یابد، و بخش سخت‌افزاری چیزها نیز به‌طور فزاینده‌ای خوش بینانه به نظر می‌رسد. پردازنده‌های گرافیکی Arc اینتل از رمزگذاری و رمزگشایی سخت‌افزار AV1 پشتیبانی می‌کنند، همانطور که کارت‌های بازی آینده سری GeForce RTX 40 NVIDIA نیز پشتیبانی می‌کنند. در همین حال، گوگل پشت درهای بسته کار می‌کند تا پشتیبانی صنعت را برای استفاده گسترده‌تر از فناوری ویدیوی AV1 در محتوای رسانه‌ای و پلتفرم‌های پخش به دست آورد.منبع

به طور خلاصه: گوگل به تازگی AV1 3.5 را منتشر کرده است، جدیدترین نسخه از فناوری رمزگذاری ویدئو، که تهدید می کند یک بازیگر اصلی در صنعت محتوا و رسانه باشد. کدک اکنون دارای رمزگذاری CPU بسیار کارآمدتر است و پشتیبانی سخت افزاری نیز در حال رشد است.

تنها چهار سال پس از عرضه اولیه آن در مارس 2018، کدک AOMedia Video 1 (AV1) به رقیبی بسیار جذاب برای H.264 و HEVC/H.265 به عنوان پرکاربردترین استاندارد ویدیویی در صنعت تبدیل شده است. پشتیبانی از سخت‌افزار در حال افزایش است و اکنون توسعه‌دهندگان نسخه جدیدی از فناوری بدون حق امتیاز را منتشر کرده‌اند که دستاوردهای بسیار قابل‌توجهی را برای عملکرد رمزگذاری در سناریوهای محدود به CPU به ارمغان می‌آورد.

مهندسان گوگل به تازگی آخرین نسخه AOM-AV1 3.5 را منتشر کرده اند که با نسخه قبلی سازگاری دارد. این API و ویژگی های جدید را در عین بهبود سرعت و بهینه سازی حافظه معرفی می کند. نسخه 3.5 AV1 زمانی که با پردازنده های چند رشته ای استفاده می شود بسیار کارآمدتر است. زمان های رمزگذاری بسته به وضوح منبع به طور قابل توجهی کوتاه می شود. آزمایش کاهش 34 درصدی در زمان رمزگذاری روی CPU با 16 رشته یا بیشتر را نشان داد.

بخونید:  موزیلا سرویس بررسی بررسی Fakespot، یکپارچه سازی فایرفاکس را دریافت می کند

نرم افزارهای پخش جریانی، از جمله OBS Studio، ویرایش ویدیو، و ابزارهای ضبط، می توانند از مزایای افزایش عملکرد AV1 برای ارائه تجربه لذت بخش تر و موثرتر به کاربران استفاده کنند. کدک قبلاً از رمزگذاری موازی قاب روی تعداد قابل توجهی از رشته ها با استفاده از پارامتر “–fp-mt” پشتیبانی می کرد، اما در نسخه 3.5، این گزینه به طور پیش فرض در دسترس است.