کریپتوماینرها که قادر به بازپرداخت میلیون‌ها وام نیستند، در عوض سکوهای استخراج خود را تحویل می‌دهند


به طور خلاصه: زمستان کریپتو در حال ضربه زدن به هر فرد و سازمانی است که در این صنعت دخیل است. ثابت شده است که زمان چالش برانگیزی برای وام دهندگان کریپتو است که با استخراج کنندگانی مواجه می شوند که قادر به بازپرداخت میلیون ها دلاری که قرض گرفته اند نیستند، به جای آن، دکل های ماینینگ را که به عنوان وثیقه گذاشته اند، برمی گردانند.

بلومبرگ گزارش می دهد که در اوج رونق ارزهای دیجیتال، زمانی که بیت کوین نزدیک به 69000 دلار بود و حاشیه سود به 90 درصد رسید، ماینرها تا 4 میلیارد دلار از تامین مالی تجهیزات ماینینگ جمع آوری کردند. شرکت‌ها وام‌های هنگفتی برای دکل‌های حفاری و ساخت مزارع ماینینگ اعطا می‌کردند، اما همانطور که اتان ورا، مدیر عملیات در شرکت خدمات استخراج رمزنگاری Luxor Technologies، خاطرنشان می‌کند، «ماینرها در نهایت شرایط وام‌های زیادی را دیکته کردند، بنابراین سرمایه‌گذاران به جلو رفتند. با بسیاری از معاملات که فقط ماشین ها وثیقه بودند.”

اما از آن زمان همه چیز در مسیر نزولی قرار گرفته است. پس از فروپاشی TerraUSD و سقوط FTX، مشاغل در حال اخراج کارکنان هستند و بیت کوین در زمان نگارش این مقاله به حدود 16800 دلار کاهش یافته است. همچنین بحران انرژی و حرکت اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام وجود دارد.

سقوط بازار منجر به عدم پرداخت وام های بسیاری از شرکت ها شده است. Iris Energy Ltd. گفت انتظار دارد که نتواند وام 108 میلیون دلاری را که به گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک بدهکار است، بازپرداخت کند، که بیشتر آن در برابر دکل های معدنی تضمین شده است. BlockFi که قبلاً اعلام ورشکستگی کرده است، به همان وام دهنده 54 میلیون دلار بدهکار است، در حالی که Core Scientific Inc. که در مورد ورشکستگی احتمالی هشدار داده است، 39 میلیون دلار به آن بدهکار است.

برخی از شرکت‌ها، از جمله Stronghold Digital Mining، ده‌ها هزار دستگاه ماینینگ را برای کاهش بدهی خود بازگردانده‌اند. مشکل برای وام دهندگان این است که این ماشین ها از نوامبر گذشته تا 85 درصد کاهش ارزش داشته اند.

این می تواند نوک کوه یخ باشد. حدود 75 درصد از قدرت محاسباتی کل شبکه بیت‌کوین از شرکت‌های خصوصی می‌آید که نیازی به افشای وام‌های پشتیبان دکل خود ندارند، بنابراین پیش‌فرض‌های بیشتری انتظار می‌رود.

برخی از سازمان‌ها تصمیم گرفته‌اند که پرداخت وام‌ها را متوقف کنند، حتی اگر هنوز توانایی پرداخت آن را دارند، زیرا وثیقه (یعنی دکل‌ها) اکنون می‌تواند ارزش کمتری نسبت به پرداخت‌های باقی‌مانده داشته باشد. ورا می‌گوید: «کناره‌گیری از معاملات مالی می‌تواند یک تصمیم اقتصادی باشد. ماینرها به جای اینکه برای پنج سال آینده به وام دهنده نیاز داشته باشند، بر چگونگی زنده ماندن در شش ماه آینده تمرکز دارند.

این هفته همچنین هشدار داد که شرکت‌های ارز دیجیتال احتمال کاهش قیمت بیت کوین به 5000 دلار در سال آینده را جدی نمی‌گیرند، قیمتی که از اوایل سال 2020 شاهد آن نبوده است.منبع