کریپتومینرها سعی می کنند مزارع GPU را پس از ادغام اتریوم و زمستان کریپتو به هوش مصنوعی تغییر دهند.

علاوه بر این، برنامه های کاربردی هوش مصنوعی به مقادیر زیادی سخت افزار نیاز دارند که به کارکنان تعمیر و نگهداری زیادی نیاز دارند. تلاش برای تغییر، همچنین شرکت‌های HPC آینده‌نگر را در رقابت با Microsoft Azure و Amazon Web Services قرار می‌دهد که می‌توانند زیرساخت HPC بالغ را به مشتریان هوش مصنوعی ارائه دهند. بنابراین، احتمالاً تنها بزرگترین شرکت های معدنی می توانند این انتقال را انجام دهند. خریداران GPU معمولی احتمالاً به این زودی شاهد هجوم گسترده استارتاپ های هوش مصنوعی نخواهند بود که قیمت ها را افزایش دهند.منبع

ماینرها در طول رونق ارزهای دیجیتال گذشته برای استخراج اتریوم تعداد زیادی کارت گرافیک رایانه شخصی خریداری کردند که باعث افزایش قیمت GPU شد و مصرف کنندگانی را که سعی در استفاده از آنها برای بازی کردن داشتند خشمگین کرد. اتریوم به ویژه برای ماینینگ مبتنی بر GPU مناسب بود تا اینکه این ارز دیجیتال اواخر سال گذشته باطن خود را تغییر داد. زمستان کریپتو همراه، ماینرها را مجبور به بازگشت یا فروش مجدد پردازنده‌های گرافیکی استفاده شده کرد، اگرچه بیت کوین تا حدودی بهبود یافته است.

دو شرکت بزرگ رمزنگاری، Hut 8 و Hive Blockchain، زیرساخت GPU استخراج خود را به سمت محاسبات با عملکرد بالا (HPC) هدایت کرده‌اند که شامل بار کاری هوش مصنوعی است. این اقدام می‌تواند سرمایه‌گذاری‌ها را بر روی پردازنده‌های گرافیکی که شرکت‌ها در اصل برای استخراج ارزهای دیجیتال خریداری کرده بودند، جبران کند – بازاری که سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرد.

کسب و کار HPC هات 8 در سال گذشته حدود 16.9 میلیون دلار تولید کرد که حدود 11 درصد از درآمد کلی آن را تشکیل می دهد – این دستاورد به انتقال قدرت پردازش به مشتریان هوش مصنوعی نسبت داده می شود. به همین ترتیب، Hive می‌خواهد درآمد HPC خود را از 1 میلیون دلار به 10 میلیون دلار در سال 2024 و به 20 میلیون دلار تا سال 2025 افزایش دهد. درآمد آن می‌تواند به سمت بازیابی 66 میلیون دلاری که انویدیا برای کارت‌های گرافیکش در سال 2021 پرداخت کرده است، باشد.

بخونید:  آمازون در حال خرید iRobot سازنده Roomba با 1.7 میلیارد دلار پول نقد است

با این حال، پردازنده‌های گرافیکی نیز یکی از موتورهای اصلی تقویت هوش مصنوعی مانند ChatGPT هستند (همراه با تعداد زیادی از پیمانکاران که ۱۵ دلار در ساعت درآمد دارند). انویدیا بر این باور است که هوش مصنوعی از کارت‌هایش بسیار بهتر از کریپتو استفاده می‌کند. مشارکت غول‌های فناوری مانند مایکروسافت و گوگل، هوش مصنوعی را به عنوان مسیری جایگزین برای شرکت‌هایی که در مزارع کریپتو مبتنی بر GPU قرار دارند، مشروعیت می‌بخشد.

تصویر بزرگ: همانطور که بسیاری از تبلیغات اولیه پشت روندهای فناوری مانند ارزهای دیجیتال، وب 3، بلاک چین، NFTها و Metaverse کم رنگ شد، بسیاری از افراد و سازمان های درگیر توجه خود را دوباره به سمت هوش مصنوعی مولد متمرکز کردند. اکنون، محور بر سخت‌افزاری که در اصل برای بلاک‌چین استفاده می‌شد، تأثیر گذاشته است که می‌تواند به طور بالقوه قدرت پردازش خود را به هوش مصنوعی بدهد.

با این حال، اکثر اپراتورهای رمزنگاری نمی توانند از هوش مصنوعی به عنوان راه نجات استفاده کنند. خدمات کارگزاری ماینر Bitpro Consulting می‌گوید که تنها 5 تا 15 درصد از پردازنده‌های گرافیکی استخراج می‌توانند به HPC بروند.