کمبود تراشه ممکن است به پایان برسد، TSMC همچنان پادشاه است


به طور خلاصه: رونق تراشه در دو سال گذشته که باعث کمبود جهانی شد رو به پایان است و این نباید کسی را متعجب کند. تراشه‌سازان، شرکت‌های فناوری مصرف‌کننده و خرده‌فروشان منتظر ماه‌های سخت‌تر در آینده هستند، اما مصرف‌کنندگان در نهایت می‌توانند به در دسترس بودن و قیمت‌گذاری مناسب برای محصولات نسل فعلی و نسل بعدی امیدوار باشند.

امسال، بازار گوشی‌های هوشمند یکی از بدترین سه ماهه اول چندین سال گذشته را تجربه کرد. محموله های جهانی در مقایسه با سال 2021 بیش از 11 درصد کاهش یافت و بازار اروپا شاهد بیشترین کاهش در یک دهه بود.

برخی از این کاهش به دلیل فصلی بودن انتظار می رفت، بنابراین سازندگان تلفن مانند سامسونگ شروع به کاهش تولید خود کردند. با این حال، تحلیلگران بازار در Counterpoint تخمین می‌زنند که درآمد تراشه‌های موبایل در سه ماه اول سال 2022 حدود 23 درصد رشد داشته است و این به لطف تغییر تقاضای مصرف‌کنندگان به سمت گوشی‌های گران‌تر 5G بوده است.

TSMC سهم اصلی تولید قراردادی این چیپ‌ست‌ها را بر عهده گرفت – تخمین زده می‌شود 70 درصد از SoCها و مودم‌های سلولی با استفاده از آخرین گره‌های فرآیند شرکت تایوانی (7 نانومتر، 6 نانومتر، 5 نانومتر و 4 نانومتر) ساخته شده‌اند. سامسونگ بیشتر سفارش‌های تراشه‌های باقی‌مانده را پذیرفته است و در حال حاضر به دنبال جذب مشتریان بیشتری با نود پردازشی پیشرفته 3 نانومتری خود است، که اولین محصولی است که از ترانزیستورهای اثر میدانی همه‌جانبه استفاده می‌کند.

هنگامی که روی TSMC بزرگنمایی کردند، تحلیلگران دریافتند که فروش چیپست‌ها در سه ماه منتهی به مارس ۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. انتظار می‌رود این وضعیت در ماه‌های آینده تغییر کند زیرا کوالکام بیشتر سفارش‌های تراشه‌های خود را به جای سامسونگ به TSMC منتقل خواهد کرد. شایان ذکر است، این تصمیم پس از آن گرفته شد که غول کره‌ای مشکلات بازدهی را در گره فرآیند 4 نانومتری خود تجربه کرد.

علیرغم این مشکلات، سامسونگ در مورد نودهای 5 نانومتری و 4 نانومتری جایگاهی قوی دارد. این شرکت از ارسال کمتر از 9 درصد تراشه های پیشرفته موبایل در سه ماهه اول 2021 به کمتر از 60 درصد در سه ماهه اول سال جاری رسید.

به طور کلی، انتظار می رود تقاضای مصرف کنندگان برای گوشی های هوشمند در ماه های آینده به دلیل تورم و ترس فزاینده از رکود جهانی قریب الوقوع کاهش یابد. گفته می شود، نشانه هایی وجود دارد که زنجیره تامین فناوری ممکن است پس از تحمل چندین شوک در دو سال گذشته در نهایت بهبود یابد.

گزارش TrendForce نشان می‌دهد که کمبود تراشه ممکن است زودتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت به پایان برسد. کارخانه‌های ریخته‌گری موجی از لغو سفارش‌ها را شاهد بوده‌اند که منجر به استفاده ناکافی از ظرفیت تا پایان سال جاری می‌شود.

اندازه ویفر گره فرآیند محصولات هدف استفاده از ظرفیت H2 2022
200 میلی متر 0.35 – 0.11μm نمایش آی سی های درایور، PMIC، سنسورهای تصویر تماسی 90-95٪
300 میلی متر 90/55 نانومتر میکروکنترلر، PMIC، TDDI، Wi-Fi 90-99٪

300 میلی متر

40/28 نانومتر آی سی های درایور نمایشگر AMOLED، Wi-Fi، مودم های 4G، SoC های تلویزیون، هاب های کنترل کننده پلت فرم 90-99٪
300 میلی متر 1Xnm مودم های 4G/5G، FPGA، ASIC، Wi-Fi، SoC های تلویزیون، هاب های کنترل پلتفرم 95-100٪
300 میلی متر 7 نانومتر – 4 نانومتر پردازنده‌ها، پردازنده‌های گرافیکی، ASIC، پردازنده‌های موبایل، FPGA، شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی 95-100٪

اولین مورد از این تجدید نظرها برای ویفرهای 200 میلی متری و 300 میلی متری است که با استفاده از گره های فرآیند بالغ مانند 12 نانومتر و بیشتر ساخته شده اند. این بدان معناست که سازندگان دیگر مشکلی در تامین PMIC، میکروکنترلرها، آی سی های درایور نمایشگر و سایر اجزای بسیار مورد نیاز ندارند. تحلیلگران بر این باورند که برخی از کارخانجات ریخته گری برای حفظ ظرفیت تولید در 90 درصد مشکلاتی خواهند داشت، به خصوص که تولیدکنندگان شروع به مقابله با افزایش موجودی کرده اند.

خطوط پیشرفته تر ساخت تراشه ممکن است همچنان بین 95 درصد تا نرخ استفاده کامل را مشاهده کنند. این بدان معناست که شرکت‌هایی که پردازنده‌های مرکزی، پردازنده‌های گرافیکی، ASIC، مودم‌های 5G و چیپ‌ست‌های موبایل را طراحی می‌کنند، هنوز دلیلی برای تولید کمتر آنها نمی‌بینند. در عین حال، ریخته‌گری‌ها تمایلی به صرف نظر از سفارش‌ها ندارند و در بهترین حالت، تاخیر در ارسال تا سه ماه را ارائه می‌کنند.

برای گیمرهایی که منتظر پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی جدید اینتل، انویدیا و AMD هستند، این قطعاً خبر خوبی است زیرا در دسترس بودن مشکل مهمی نخواهد بود. به این موارد سیل GPUهای استفاده شده در بازار دست دوم و کاهش تقاضا برای مادربردهای رایانه شخصی را اضافه کنید، و ما شرایط مناسبی برای ارتقای سیستم مقرون به صرفه تر خواهیم داشت.منبع