کمبود جهانی هلیوم پزشکان را نگران فشار دادن MRI کرده استمنبع

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی می‌تواند تصاویر دقیقی از اندام‌های داخلی و استخوان‌ها را به پزشک ارائه دهد که سایر دستگاه‌ها مانند اشعه ایکس نمی‌توانند به آن دست یابند. این تصاویر به پرسنل پزشکی اجازه می دهد هر چیزی از تومور گرفته تا خونریزی داخلی را ببینند. با این حال، یک دستگاه MRI باید آهنرباهای خود را تا نزدیک به صفر مطلق (459.67 درجه فارنهایت) خنک کند تا این تصاویر را ایجاد کند.

در متن: هلیم عنصری است که اکثر ما آن را بدیهی می دانیم. ما از آن برای شناور کردن بادکنک های تولد استفاده می کنیم. همچنین جزء برخی از لوازم الکترونیکی مانند هارد دیسک های پر از هلیوم است. دستگاه های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از هلیوم مایع برای آهنرباهای ابررسانا استفاده می کنند. متأسفانه، زمین از این عنصر ضروری رو به اتمام است.

بخونید:  بازگشت به ابتدا: NetherRealm راه‌اندازی مجدد Mortal Kombat را کنایه می‌زند

ما در حال حاضر با کمبود جهانی هلیوم مواجه هستیم. کارخانه فرآوری گاز طبیعی آمور روسیه، که حدود یک سوم هلیوم جهان را تامین می کند، اخیراً دچار دو آتش سوزی شده است – یکی در ژانویه و دیگری در اکتبر. همراه با جنگ در اوکراین و تحریم های تجاری درگیر، ایالات متحده هلیوم کمی برای صرفه جویی در چیزهای بیهوده مانند بادکنک های حزبی دارد.

پروفسور ماهادواپپا ماهش، استاد رادیولوژی از دانشکده پزشکی جان هاپکینز، گفت: هلیوم به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است، به ویژه در حال حاضر با وضعیت ژئوپلیتیک.

از آنجایی که هلیم سردترین عنصر روی زمین است، با نقطه جوش 452- درجه فارنهایت، برای خنک کردن آهنرباها تا دمای پایین کلوین مورد نیاز ایده آل است. این خنک کننده اجازه می دهد تا جریان از مغناطیس های الکترومغناطیسی MRI تقریباً بدون مقاومت عبور کند و آنها را به ابررسانا تبدیل کند.

هلیوم در اعماق زمین تشکیل می شود. از طریق نشت یا از طریق فومارول ها (در بالا) از پوسته زمین می گریزد.

خبر خوب این است که دستگاه های MRI فقط باید هر سه تا چهار سال یکبار پر شوند. خبر بد این است که برای انجام MRI حدود 2000 لیتر هلیوم مایع لازم است. تاکنون، بیمارستان ها هنوز مجبور به کاهش آزمایش MRI نشده اند. با این حال، قیمت هلیوم در حال حاضر شروع به افزایش سرسام آور شده است، که یک ابزار تشخیص گران قیمت را حتی پرهزینه تر خواهد کرد.