کمیسیون اروپا به اپل هشدار داد که شارژ و سرعت داده کابل‌های USB-C غیر MFi را کاهش ندهد.

ظاهراً، کمیسیون اروپا به شایعات و گمانه‌زنی‌ها توجه می‌کند زیرا طبق گزارشات، کمیسر تیری برتون نامه‌ای به اپل نوشته و به این شرکت هشدار داده است که محدود کردن عملکرد کابل‌های USB-C مجاز نیست. عدم رعایت این الزام باعث می‌شود که آیفون‌ها در زمان اجرایی شدن قانون جدید در تاریخ 28 دسامبر 2024 برای فروش در اتحادیه اروپا غیرقابل صلاحیت باشند. به گفته Die Zeit، آژانس مطبوعاتی آلمان DPA که نسخه‌ای از نامه را دریافت کرده است، اشاره کرد که اتحادیه اروپا قبلاً در جلسه ای که در اواسط ماه مارس برگزار شد، در مورد این موضوع به اپل مشاوره داده بود.

با این حال، یک افشاگر قابل اعتماد، ShrimpApplePro در ماه فوریه توییت کرد که تایتان فناوری در حال برنامه ریزی برای کاهش سرعت شارژ و نرخ انتقال داده در کابل های USB-C است، مگر اینکه آنها دارای گواهی MFi (ساخته شده برای آیفون) باشند. این شایعه معتبر به نظر می رسید زیرا اپل مدت هاست که تراشه ای در آیفون ها دارد که تشخیص می دهد آیا لوازم جانبی دارای گواهی MFi هستند یا خیر.

در سال 2022، اتحادیه اروپا قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن دستگاه‌های الکترونیکی که از شارژ سیمی پشتیبانی می‌کنند باید مجهز به پورت USB-C باشند. در حالی که قانونگذاران اپل را به صراحت نام نمی برند، اما این تنها OEM است که هنوز به یک سیستم شارژ اختصاصی وابسته است. اپل تا پایان سال آینده فرصت دارد تا از این قانون پیروی کند، اما این شرکت احتمالا اواخر سال جاری با آیفون 15 آینده از لایتنینگ به USB-C تغییر خواهد کرد.

یک ماه بعد، مینگ چی کو، تحلیلگر اپل تایید کرد که اپل در حال “بهینه سازی” سرعت شارژرهای MFi برای آیفون 15 است.

کابل‌های بدون MFI نرم‌افزاری محدود از نظر داده و سرعت شارژ خواهند بود

– ShrimpApplePro ð¤ (@VNchocoTaco) 28 فوریه 2023

مثل همیشه، این را با یک دانه نمک مصرف کنید. همه چیز، از جمله نامه برتون، فرض می کند که شایعات معتبر هستند. اپل دریافت این اخطار را تایید نکرده و به طور رسمی برنامه‌ای برای کنترل دستگاه‌های غیر MFi اعلام نکرده است. با این حال، انجام چنین شیرین کاری خارج از کتاب بازی اپل نیست.

اعتبار تصویر: iPhone USB-C توسط Yalcin Sonat

منبع

دوباره شروع کنیم: شایعات کنونی حاکی از آن است که اپل ممکن است در حال برنامه‌ریزی برای کاهش داده‌ها و سرعت شارژ کابل‌های USB-C بدون نشان MFi باشد. این گواهی، روشی است که اپل برای اطمینان از ایمن بودن دستگاه‌ها و لوازم جانبی برای استفاده در آیفون‌ها انجام می‌دهد. هیچ نشانه رسمی مبنی بر اینکه مانع از دستگاه های تایید نشده باشد وجود ندارد، اما کمیسیون اروپا هیچ شانسی را نمی پذیرد.

Kuo در یک پست وبلاگ ماه مارس نوشت: “من معتقدم اپل عملکرد شارژ سریع شارژرهای دارای گواهی MFi را برای آیفون 15 بهینه خواهد کرد.”