کوالکام قابلیت پیام‌رسانی ماهواره‌ای اپل را به دستگاه‌های اندرویدی اضافه می‌کند

Snapdragon Satellite از سیستم های مودم-RF Snapdragon 5G در هماهنگی با طیف باند L مقاوم در برابر آب و هوای صورت فلکی ماهواره ایریدیوم استفاده خواهد کرد. سیستم اپل از باند L و S استفاده می کند که مقررات رادیویی ITU برای ارتباطات ماهواره ای سیار تعیین کرده است. همتای کوالکام از شبکه های غیرزمینی 5G به محض در دسترس شدن پشتیبانی خواهد کرد.

کوالکام نوامبر گذشته اسنپدراگون 8 نسل 2 را به عنوان یک پلتفرم تراشه جدید برای تقویت آخرین گوشی های پرچمدار اندرویدی معرفی کرد. پردازنده 4 نانومتری Kryo SoC دارای یک هسته 3.2 گیگاهرتز، چهار هسته 2.8 گیگاهرتز و سه هسته 2.0 گیگاهرتز است. پردازنده گرافیکی Adreno از Vulkan 1.3، OpenGL ES 3.2، OpenCL 2.0 FP، Unreal Engine 5 و ردیابی پرتو با شتاب سخت افزاری پشتیبانی می کند.

مدل‌های موجود با اسنپدراگون 8 نسل 2 شامل سری Xiaomi 13، Moto X40 و Vivo X90 Pro+ هستند، در حالی که مدل‌های بیشتری از Asus، OnePlus و Sony در راه هستند. کوالکام دقیقاً اعلام نکرده است که کدام گوشی‌ها برای اولین بار Snapdragon Satellite را دریافت خواهند کرد.منبع

گوشی های هوشمند اندرویدی ممتاز مبتنی بر پلتفرم موبایل کوالکام اسنپدراگون 8 نسل 2 از نیمه دوم سال جاری به سیستم پیام رسانی دو طرفه مبتنی بر ماهواره در مناطق خاصی دسترسی خواهند داشت. این شرکت این هفته را در نمایشگاه CES 2023 اعلام کرد.

چیزی که باید منتظرش بود: هنگامی که اپل پاییز گذشته از آیفون 14 رونمایی کرد، ویژگی امضای آن یک سرویس ارتباطی مبتنی بر ماهواره برای تماس‌های اضطراری فراتر از دسترس شبکه‌های بی‌سیم بود. در نمایشگاه CES این هفته، کوالکام اعلام کرد که قصد دارد عملکرد مشابهی را برای گوشی‌های اندرویدی آینده ارائه کند.

بخونید:  کدام یک از موارد زیر سازنده CPU x86 نبود؟

ماهواره اسنپدراگون کوالکام پاسخی به سیستم SOS اضطراری است که اپل سال گذشته برای آیفون 14 راه‌اندازی کرد. از طریق شبکه‌ای از ماهواره‌ها و ایستگاه‌های رله زمینی که اپل کمک مالی کرد، کاربران آیفون 14 که خارج از محدوده شبکه بی‌سیم سنتی سفر می‌کنند، می‌توانند مکان‌های خود را در صورت گم شدن منتقل کنند. .

این سیستم به گونه ای کار می کند که کاربران را هدایت می کند تا تلفن های خود را به سمت ماهواره ای که سپس به ایستگاه زمینی و خدمات اضطراری مناسب رله می کند، هدایت کند. SOS اضطراری پولی است، اما آیفون‌های تازه خریداری شده شامل یک اشتراک رایگان دو ساله هستند. مشخص نیست که آیا کاربران نیاز به پرداخت هزینه برای Snapdragon Satellite دارند یا خیر. T-Mobile تابستان گذشته ویژگی مشابهی را با استفاده از Starlink اعلام کرد که از SMS، MMS و برنامه های پیام رسانی شرکت کننده پشتیبانی می کند.

علاوه بر خدمات اضطراری، کوالکام قصد دارد از Snapdragon Satellite برای ارسال پیامک و دیگر برنامه‌های کاربردی تفریحی و حرفه‌ای استفاده کند و به سازنده‌ها و توسعه‌دهندگان شخص ثالث اجازه می‌دهد تا نرم‌افزاری را با استفاده از آن بسازند. سیستم ارتباطی دو طرفه در نهایت به دستگاه‌هایی غیر از تلفن‌های هوشمند مانند تبلت، لپ‌تاپ، وسایل نقلیه و دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌رسد.