گره 3 نانومتری GAA سامسونگ دارای نرخ بازدهی در حدود 70 درصد است

سامسونگ از این شرکت ها خواسته است تا با استفاده از فناوری پردازش 3 نانومتری GAA، تامین کننده تراشه های پیشرفته آنها شوند. این شرکت تابستان گذشته، ماه ها قبل از رقیب TSMC، تولید ویفرهای 3 نانومتری را در تاسیسات Hwaseong خود آغاز کرد. در همین حال، بخش Foundry Services اینتل در حال بازی کردن است و قصد دارد در سال 2024 تولید انبوه تراشه‌ها را در گره Intel 3 آغاز کند.

مانند اینتل، سامسونگ نیز در تلاش برای یافتن مشتریان برای گره پردازش 3 نانومتری GAA خود بوده است. این را می توان تا حدی با کاهش قیمت ویفرهای 3 نانومتری FinFET توسط TSMC توضیح داد که در سال گذشته حدود 20000 دلار بود. همانطور که گفته شد، اپل کل عرضه اولیه ویفرهای N3 را تضمین کرده است و فرصتی را برای رقبای TSMC ایجاد کرده است تا برخی از سفارشات مشتریان بزرگ دیگر مانند Nvidia، Qualcomm، IBM، MediaTek و Baidu را جذب کنند.

در متن: بخش نیمه هادی سامسونگ در گذشته اخیر اشتباهاتی را مرتکب شد که باعث شد شرکت هایی مانند کوالکام و انویدیا برای نیازهای تولید تراشه خود به TSMC مراجعه کنند. اینها دو مشتری بزرگ ریخته گری سامسونگ بودند و به نظر می رسد این شرکت مصمم است آنها را با فناوری فرآیند 3 نانومتری GAA خود بازگرداند. با بازدهی بهتر در این گره جدید و TSMC مشغول ساخت سیلیکون اپل در N3، غول کره ای ممکن است بتواند مشتریان جدیدی را نیز جذب کند.

در طی تماس اخیر با سرمایه گذاران، غول فناوری کره ای اعلام کرد که در سه ماه اول سال جاری به بازده پایداری در ویفرهای 3 نانومتری GAA دست یافته است، اما هیچ رقمی ارائه نکرد. نشریه محلی FNNnews گزارش می دهد که این شرکت بازدهی حدود 60 تا 70 درصد را به دست آورده است. این نشان دهنده یک پیشرفت قابل توجه در مقایسه با سال گذشته است که سامسونگ تنها توانست به نرخ بازدهی حدود 10 تا 20 درصد دست یابد.

بخونید:  تسلا در حال ارائه یکپارچه سازی Steam برای خودروهای مدل S و Model X خود است

کیه هیون کیونگ، رئیس سامسونگ الکترونیکس در مورد جذب مشتریان صحبت کرد و در مصاحبه اخیر خود گفت که نمی تواند نام آنها را فاش کند، اگرچه او خاطرنشان کرد که این لیست در حال افزایش است و تقریباً همه شرکت های بزرگ به فناوری 3 نانومتری GAA سامسونگ علاقه نشان داده اند. او همچنین مطمئن است که این شرکت می تواند از TSMC پیشی بگیرد و در پنج سال آینده به بزرگترین سازنده تراشه جهان تبدیل شود.

حالا بخوانید: TSMC وجود دارد و بقیه هم هستند، آیا سامسونگ یا اینتل می‌توانند عقب‌نشینی کنند؟

در حال حاضر، اولویت اصلی سامسونگ احیای تقاضا برای تراشه های NAND و DRAM است، زیرا موجودی مازاد همراه با فروش کلی پایین منجر به کاهش سود در سه ماهه اول سال جاری به پایین ترین سطح 14 ساله شده است. برای بلندمدت، این سازنده تراشه قصد دارد بزرگترین مرکز تراشه جهان را بسازد، یک تعهد بزرگ که تکمیل آن دو دهه و کمتر از 230 میلیارد دلار هزینه سرمایه ای طول خواهد کشید.منبع

سهم بازار جهانی ریخته گری بر اساس درآمد | تحقیق متقابل

به عنوان مرجع، بازده N3 TSMC حدود 55 درصد تخمین زده می شود، به همین دلیل است که اپل توانست قیمتی بین 16000 تا 17000 دلار برای هر ویفر برای چیپست های A17 و M3 مذاکره کند. تراشه‌ساز تایوانی معتقد است که می‌تواند بازدهی را تا پنج درصد در هر سه ماهه بهبود بخشد، بنابراین سامسونگ نیز اگر بخواهد مشتریان بالقوه را به گره پردازش 3 نانومتری GAA خود بکشاند، باید با سرعت مشابهی بهبود یابد.

بخونید:  اولین وصله سه شنبه 2023 شامل رفع 98 نقص امنیتی و یک اشکال روز صفر است.