گزارش حاکی از آن است که شیوع کووید در چین می‌تواند بر راه‌اندازی سخت‌افزار رایانه شخصی تأثیر بگذارد

اختلالات قبلی تولید چین بر اپل در طول سال 2022 تأثیر گذاشت. افزایش کووید در ماه مارس در شنژن به طور موقت تولید را تعطیل کرد. در ماه می، قرنطینه و شورش در کارخانه ها، اپل را مجبور کرد مک بوک پروهای ۱۴ و ۱۶ اینچی جدید خود را به تاخیر بیندازد. اعتراضات علیه قرنطینه در کارخانه ژنگژو فاکسکان در ماه گذشته منجر به کسری تخمینی 6 میلیون آیفون 14 پرو شد که شرکت کوپرتینویی امیدوار است سال آینده آن را جبران کند.

منابع به DigiTimes می گویند که برخی از کارخانه های زنجیره تامین نوت بوک چینی عفونت هایی را گزارش کردند که بر نیمی از کارگران آنها تأثیر گذاشته است. میزان واقعی عفونت کارگران ممکن است تنها 10 تا 15 درصد باشد، اما ترس از عفونت ممکن است مانع از حضور سایر کارکنان شود. ممکن است اوضاع پس از سال نو قمری در 22 ژانویه که بسیاری از کارگران به تعطیلات می‌روند بدتر شود، که می‌تواند باعث افزایش عفونت‌ها شود.

دیجی‌تایمز گزارش می‌دهد که شیوع احتمالی کووید جدید در چین می‌تواند بر عرضه رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌ها در اوایل سال آینده به دلیل اختلال در عرضه نیروی کار تأثیر بگذارد. پس از وقوع اعتراضات شدید در سراسر کشور، دولت چین شروع به کاهش محدودیت‌های شدید کووید کرد. از آنجایی که چین هنوز به مصونیت گله‌ای دست نیافته است، برخی نگران هستند که شیوع جدید آنقدر شدید باشد که بر تولید و در نتیجه زنجیره‌های تامین جهانی تأثیر بگذارد.

یک سیب زمینی داغ: از آنجایی که بیشتر جهان از همه‌گیری و اثرات زنجیره تامین فناوری متعاقب آن بیرون می‌آید، رویدادهای اخیر در چین نشان می‌دهد که ما هنوز از جنگل خارج نشده‌ایم. مشکلات در کارخانه های تولیدی محصولات را در سراسر سال تحت تاثیر قرار داده است، اما تغییرات اخیر می تواند اثرات آن را تا سال 2023 گسترش دهد.

بخونید:  بازی اکشن-ماجراجویی ماوراء الطبیعه Control دنباله ای می شود

مشخص نیست که این موضوع چگونه می تواند بر بازار جهانی رایانه های شخصی در ماه های آینده تأثیر بگذارد. تاکنون این کمبود بر شرکت‌های نوت‌بوک تایوان مانند Compal، Inventec، Quanta یا Winstron تأثیری نداشته است.

وضعیت بی ثبات تولید، همراه با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی، فشارهایی را در برخی کشورها برای کاهش وابستگی تولید خود به چین آغاز کرده است. پس از ایالات متحده، چندین کشور آماده ممنوعیت صادرات برای محدود کردن توانایی چین برای تولید تراشه های پیشرفته هستند. تجزیه و تحلیل نشان می دهد که جدا کردن تولید از چین ممکن است اما دشوار است.منبع

احتمالاً خاموش شدن کارخانه باعث تأخیر در جریان خط تولید می شود که بر رایانه های شخصی آتی که از آخرین پردازنده ها استفاده می کنند تأثیر می گذارد. بزرگترین فروشندگان رایانه شخصی ممکن است با کمبود قطعات مواجه شوند و آنها را مجبور به کاهش مقیاس یا تاخیر در عرضه محصولات جدید کند.