گزارش شده است که مایکروسافت در حال برنامه ریزی برای فروشگاه بازی های موبایل ایکس باکس است

مایکروسافت قبلاً اعتراف کرده بود که یکی از دلایل اصلی که اکتیویژن بلیزارد را می خواهد، ضعف آن در فضای موبایل است. مایکروسافت هیچ بازی موفقی برای دستگاه های تلفن همراه ندارد، در حالی که Activision دارای Call of Duty Mobile، بلیزارد دارای Diablo Immortal (نامحبوب اما سودآور) و Hearthstone و King دارای Candy Crush است. اکتیویژن بلیزارد گزارش داد که در اوایل امسال از موبایل بیشتر از مجموع بازی های کنسول و رایانه شخصی ساخته شده است. با این حال، یک فروشگاه موبایل مایکروسافت با فشار نهادی مواجه خواهد شد.

iOS اپل با باغ دیواری اش حتی دشوارتر است. انجام هر کاری در آنجا برای مایکروسافت شروع کننده نیست مگر اینکه سیاستگذاران گامی جدی بردارند و اپل را مجبور کنند که سیستم عامل موبایل خود را به روی رقبا باز کند. یک قانون جدید اتحادیه اروپا ممکن است دقیقاً این کار را انجام دهد و قانون‌گذاران در حال حاضر سیاست‌های پرداخت درون برنامه‌ای اپل و گوگل را پس از جنگ حقوقی Epic Game با اپل بر سر این موضوع سرکوب کرده‌اند.

مایکروسافت از نظر فنی می‌توانست یک فروشگاه برنامه در اندروید را از طریق برنامه‌های جانبی راه‌اندازی کند، اما گوگل با تلاش‌های Epic برای انجام همین کار مبارزه کرد. مایکروسافت با نبرد سختی روبرو خواهد شد که برنامه ها را خارج از فروشگاه Google Play بر روی اندروید قرار دهد.

در حالی که اداره رقابت و بازار بریتانیا از نزدیک قرارداد 68 میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید اکتیویژن بلیزارد را بررسی می‌کند، طرح‌هایی برای یک فروشگاه بازی‌های موبایل ایکس باکس در پرونده‌های مایکروسافت ظاهر شد. ویژگی‌های فکری معروفی که مایکروسافت از Activision Blizzard King به دست می‌آورد (مردم تمایل دارند کینگ را که متخصص در بازی‌های موبایلی است فراموش کنند) می‌تواند محور اصلی این ابتکار عمل جسورانه باشد.

پرونده‌های به‌دست‌آمده توسط The Verge نشان می‌دهد که مایکروسافت می‌خواهد با استفاده از بازاری که در چندین دستگاه از جمله تلفن همراه گسترده است، مشتریان را از فروشگاه Google Play و App Store اپل دور کند. این شرکت می داند که این کار آسان نخواهد بود.

مایکروسافت ممکن است به توسعه دهندگان بازی آزادی بیشتری نسبت به غول های موبایل موجود بدهد. مایکروسافت با چندین دهه تجربه خود در فروش بازی‌های رایانه‌های شخصی و کنسول‌های معمولی، می‌تواند رویکردی را برای فروش عناوین موبایلی به‌طور قابل‌توجهی متفاوت از اپل یا گوگل ارائه دهد. باز هم، فروشگاه بازی‌های رایانه‌ای فعلی مایکروسافت در مقایسه با Steam هنوز با انتقادات زیادی روبرو است.منبع

تصویر بزرگ: در حالی که تنظیم‌کننده‌های بریتانیا به بررسی دقیق خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت ادامه می‌دهند، مایکروسافت برنامه‌هایی را برای ساخت یک فروشگاه بازی‌های موبایل با امتیازات Activision به عنوان پرچم‌داران فاش کرد. حتی با آن IP های نمادین، مقابله با گوگل و اپل یک کار دشوار است.