گوگل به دلیل تصمیم نقض پتنت Sonos به پرداخت 32.5 میلیون دلار محکوم شد

انتقاد قاضی در نظر او به دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا ارائه شد، با استناد به ارائه تقریباً 5000 سند از سوی وکیل که قصد حمایت از اطلاعات قابل توجه کمتر از پنج پاراگراف از دو گزارش کارشناسی پیش از محاکمه را داشتند. به گفته آلسوپ، “…به نظر می رسد که وکیل نه از روی تعصب، بلکه برای کسب امتیازی برای قضاوت خلاصه و محاکمه، که نمادی از بدترین دعوی حقوقی ثبت اختراع است، حرکت کرده است.”

نبرد حقوقی پشت سر هم بین گوگل و سونوس دقیقاً مورد استقبال قرار نگرفته است. هر دو شرکت متهم به استفاده از تاکتیک های کمتر از ایده آل در طول روند قانونی شده اند. ماه گذشته، قاضی فدرال، ویلیام آلسوپ، نارضایتی خود را در مورد رفتار هر دو شرکت ابراز کرد و اقدامات آنها را به عنوان “نمادی از بدترین دعوی حقوقی ثبت اختراع” نامید.

این حکم که روز جمعه در دادگاه سانفرانسیسکو صادر شد، بر اساس تصمیم هیئت منصفه مبنی بر اینکه گوگل حق ثبت اختراع شماره 10,848,885 ایالات متحده را که در فرم پرونده بایگانی شده به عنوان 885 نیز نامیده می شود، نقض کرده است. این پتنت راه حل مدیریت صحنه منطقه Sonos را پوشش می دهد.

چرا مهم است: هیئت منصفه در سانفرانسیسکو گوگل را به دلیل نقض حق اختراع بلندگوی Sonos مجرم شناخته و به یکی از چندین جنگ حقوقی چند ساله بین تولیدکنندگان صوتی خانگی پایان داد. بر اساس این تصمیم، گوگل باید هزینه های Sonos را برای ضرر بیش از 14 میلیون دستگاه، به ازای هر واحد، جبران کند. این تصمیم آخرین گام در مناقشه حقوقی گسترده بین شرکای سابق فناوری صوتی است.

بخونید:  ربات آشپز می تواند با تماشای ویدیوهای غذا دستور پخت غذا را بیاموزد

Sonos در ابتدا در سال 2020 اقدام قانونی علیه گوگل را دنبال کرد و در دو دادگاه ادعا کرد که گوگل آگاهانه پنج حق ثبت اختراع مربوط به همگام سازی بلندگوهای بی سیم را نقض کرده است. این شکایت توسط کمیسیون تجارت بین‌المللی در سال 2022 تایید شد و موافقت کرد که گوگل حقایق حق ثبت اختراعات مورد نظر را نقض می‌کند.

با توجه به پرونده، Sonos مجموع مبلغ 32,507,183.40 دلار را دریافت کرده است. مجموع این قضاوت از ارزیابی 2.30 دلار به ازای هر واحد حق امتیاز حاصل شد که سپس درمجموع 14133558 واحد شناسایی شده اعمال شد.

با توجه به اینکه هیچ یک از طرفین علاقه ای به عقب نشینی ندارند، به احتمال زیاد ما آخرین رقص قانونی Sonos و Google را ندیده ایم. در حالی که هنوز هیچ اقدام اضافی مشخص نشده است، پیتر شوتنفلز از گوگل به The Verge گفت: “ما همیشه فناوری را به طور مستقل توسعه داده ایم و بر اساس شایستگی ایده های خود رقابت کرده ایم. ما در حال بررسی مراحل بعدی خود هستیم.”منبع

گوگل در همان سال از Sonos دفاع کرد و ادعا کرد که Sonos تشخیص کلمه کلیدی گوگل، شارژ بی‌سیم و روش‌هایی را که تعیین می‌کند گروهی از بلندگوها تعیین می‌کنند که کدام یک باید به ورودی‌های صوتی پاسخ دهند، نقض کرده است. این دعوای متقابل 2022 کاملاً جدا از دعوای متقابل قبلی گوگل در سال 2020 بود و ادعا می‌کرد که Sonos حق اختراعات مربوط به شبکه‌سازی مش، لغو اکو، مدیریت حقوق دیجیتال، اعلان‌های محتوا و عملکرد جستجوی شخصی‌شده را نقض کرده است.

بخونید:  برای مبارزه با ChatGPT، گوگل بنیانگذاران پیج و برین را دوباره به خدمت بازگرداند