گوگل طی ده سال شش میلیارد لینک ادعایی «دزدان دریایی» را از فهرست حذف کرد

به طور خلاصه: درخواست‌های حذف از سوی دارندگان حق نسخه‌برداری به بالاترین حد خود یعنی شش میلیارد URL رسیده است. بنابراین گوگل با صاحبان محتوا کار می کند تا وب سایت های ناقض حقوق را قبل از اینکه الگوریتم هایش حتی آن ها را فهرست کنند در لیست سیاه قرار دهد. در نتیجه، غول جستجو میلیاردها نتیجه مرتبط با مواد دزدی را حذف کرده است.

خط‌مشی Google در مورد نقض حق نسخه‌برداری، همانطور که در صفحه گزارش شفافیت آن ذکر شده است، با قانون بدنام حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال (DMCA) سازگار است و «مکانیزم ساده و کارآمدی را برای صاحبان حق نسخه‌برداری از کشورها/مناطق در سراسر جهان ارائه می‌کند». مالک حق نسخه‌برداری می‌تواند یک اخطار حذف درباره پیوند دزدان دریایی ادعایی به Google ارسال کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، Google محتوای توهین‌آمیز را از نتایج جستجوی خود حذف خواهد کرد.

درخواست‌ها برای حذف محتوایی از فهرست نتایج جستجوی Google اخیراً به نقطه عطف بی‌سابقه‌ای رسیده است و از مرز شش میلیارد عبور کرده و اراده قوی شرکت برای همکاری با دارندگان حقوق را برجسته می‌کند. Mountain View مرتباً از فهرست earch خود دستورات حذف پیوندهای ادعایی دزدان دریایی را دریافت می کند. Google درخواست‌ها را پس از بررسی دقیق اعتبار آنها اعطا می‌کند.

ده سازمان فعال در مجموع نزدیک به 2.5 میلیارد URL را گزارش کرده اند که بیش از 40 درصد از کل درخواست ها است. جالب اینجاست که تنها 400 دامنه مسئول 41 درصد از کل فعالیت حذف گوگل از فهرست هستند. به عبارت دیگر، تقریباً نیمی از حذف‌ها در سایت‌هایی است که به طور منظم محتوای متخلف مانند The Pirate Bay و دیگران را میزبانی می‌کنند. جدای از میزبان‌های دزدی دریایی اختصاصی، درخواست‌های حذف از فهرست ارسال‌شده به Google شامل موارد مثبت نادرست آشکار مانند وب‌سایت‌های کاخ سفید، FBI، دیزنی، نتفلیکس و دیگران است.

بخونید:  نظرات، مزایا و معایب OnePlus Pad

گوگل 6,006,830,816 درخواست حذف از فهرست 326,888 دارنده حقوق دریافت کرده است. اکثریت آنها را اعطا کرده است. از بیش از شش میلیارد نتیجه، 4,043,339 دامنه سطح بالا بودند. درخواست‌های سازمان‌هایی که به نمایندگی از مشتریان حقوق‌بدار آن اقدام می‌کنند در مجموع 333253 درخواست شده است.

اعداد ارائه شده توسط گوگل نشان می دهد که محبوب ترین موتور جستجوی اینترنتی – و یکی از بزرگترین شرکت های فناوری تا کنون – رابطه مثبتی با صاحبان محتوا و دارندگان حق چاپ دارد. این برعکس زمان هایی است که شرکت فعالانه با هر گونه تلاش شخص ثالث برای محدود کردن نمایه سازی وب مخالفت می کند. اکنون، گوگل داوطلبانه با آن اشخاص ثالث کار می‌کند و درخواست‌های حذف پیوندهایی را می‌پذیرد که حتی هنوز توسط موتور جستجو ایندکس نشده‌اند.

گوگل به دارندگان حق چاپ یک لیست بلاک پیشگیرانه ارائه می دهد تا از اضافه شدن لینک های دزدان دریایی به نتایج جستجو در آینده جلوگیری کند. مسئله زمانی مهم در مورد “دسترسی به اطلاعات” رایگان اکنون فقط یک یادداشت جانبی کوچک در انتهای صفحه حذف محتوا است. داده های ارائه شده در آنجا “به اطلاع رسانی مکالمات جهانی در مورد نحوه تأثیر حق چاپ بر دسترسی به اطلاعات کمک می کند.” گوگل می‌گوید هنوز «بحث‌های فعالی با سیاست‌گذاران در سراسر جهان در مورد چگونگی بهترین مبارزه با دزدی دریایی آنلاین و ارتباط کاربران با محتوای قانونی وجود دارد».منبع