گوگل عجله دارد تا به زودی فناوری مشابه ChatGPT خود را راه اندازی کند

به عنوان یک یادداشت جانبی، مایکروسافت قبلاً از سطح جدید Teams Premium رونمایی کرده است که از هوش مصنوعی برای انجام چندین فعالیت از جمله ایجاد یادداشت‌های جلسه خودکار، پیشنهاد وظایف، ایجاد نکات برجسته سفارشی و غیره استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، ChatGPT به Teams Premium قدرت می دهد تا جلسات پلت فرم را ساده کند.منبع

چیزی که باید منتظرش بود: ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، برنامه های این شرکت برای ادغام فناوری های هوش مصنوعی در جستجو و سایر محصولات را فاش کرد. پیچای در طی یک کنفرانس مالی سه ماهه چهارم این هفته گفت که کاربران به زودی قادر خواهند بود مستقیماً با جدیدترین و قدرتمندترین مدل آن به عنوان همراهی برای جستجو به روش‌های نوآورانه تعامل داشته باشند.

به گفته مدیر عامل گوگل، گوگل فناوری چت بات خود را در هفته ها و ماه های آینده در اختیار عموم قرار خواهد داد. جستجوی Google از LaMDA (مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو)، مدل زبان داخلی شرکت، برای ارائه نتایج «واقعی» و مکالمه به پرسش‌ها استفاده می‌کند. این غول فناوری آماده است تا نشان دهد که در بحبوحه جنجال مولد هوش مصنوعی فعلی روی چه چیزی کار می کنند و برنامه هایی را برای ادغام این فناوری در بخش عمده محصولات خود از جمله برخی ویژگی های پیشرفته هوش مصنوعی در Gmail و Docs فاش کرده است.

به مدل‌های زبانی بزرگ، مانند LaMDA و مدلی که ChatGPT را تقویت می‌کند، مقدار زیادی متن داده می‌شود تا یاد بگیرند که چگونه عبارات قابل باوری تولید کنند. این نوع شبکه‌های عصبی ساختار بنیادی مغز را به شکل دیجیتال تکرار می‌کنند. پیچای همچنین از DeepMind، یک بخش هوش مصنوعی Alphabet مستقر در بریتانیا، تمجید کرد و خاطرنشان کرد که 1 میلیون دانشمند در سراسر جهان از پایگاه داده آن از تمام 200 میلیون پروتئین شناخته شده برای علم استفاده کرده اند.

جالب اینجاست که در Google I/O در سال 2021، این شرکت قابلیت‌های نسل اول LaMDA را به نمایش گذاشت، اما زمانی که یک مهندس نرم‌افزار ادعا کرد که ربات چت «احساس» است و ایده‌ها و احساساتی شبیه به یک کودک انسان را منتقل می‌کند، به سرعت بحث‌برانگیز شد.

او به دو “مدل زبان بزرگ” در حال توسعه در شرکت، LaMDA و PalM اشاره کرد که اولی برای انتشار فوری آماده شده است. گزارش های قبلی حاکی از آن بود که گوگل در حال آزمایش داخلی یک ربات چت هوش مصنوعی مبتنی بر LaMDA به نام Apprentice Bard است که با ChatGPT قابل مقایسه است.

پیچای بارها قابلیت‌های هوش مصنوعی و چگونگی آمادگی جهان برای پذیرش آن را مطرح کرد و به استقبال پرشور مردم از ChatGPT OpenAI اشاره کرد.