گوگل کروم حالت های جدیدی را برای صرفه جویی در انرژی و حافظه معرفی می کند


چرا مهم است: شهرت گوگل کروم به عنوان یک گراز حافظه سالهاست که یک شوخی است. آخرین تلاش گوگل برای مبارزه با این مشکل، یک جفت حالت جدید است که به مرورگر آن کمک می کند تا RAM را برای چندوظیفگی و عمر باتری لپ تاپ ها حفظ کند.

آخرین نسخه Google Chrome حالت های جدیدی را برای صرفه جویی در حافظه و انرژی معرفی می کند. این به‌روزرسانی در چند هفته آینده برای کاربران Windows، macOS و ChromeOS به صورت جهانی عرضه خواهد شد.

کسانی که برگه‌های باز زیادی دارند، می‌توانند حالت ذخیره‌سازی حافظه را فعال کنند تا RAM را از برگه‌هایی که استفاده نمی‌کنند آزاد کنند. برگه های غیرفعال در صورت نیاز دوباره بارگیری می شوند.

این تنظیم باید تجربه نرم‌تری را در برگه‌های فعال ایجاد کند و حافظه را برای برنامه‌های خارج از Chrome ذخیره کند. گوگل می‌گوید حالت ذخیره‌سازی حافظه زمانی مفید است که کروم را در پس‌زمینه باز نگه می‌دارید و در حین اجرای نرم‌افزارهای فشرده دیگر مانند ویرایش ویدیو یا بازی‌ها، مفید است.

حالت صرفه جویی در انرژی می تواند اثرات خاصی را بر روی وب سایت ها مانند فیلم ها، انیمیشن ها و فعالیت های پس زمینه محدود کند تا عمر باتری لپ تاپ را کاهش دهد. هنگامی که سطح باتری لپ تاپ به زیر 20 درصد می رسد، این ویژگی به طور خودکار فعال می شود، اما کاربران می توانند به صورت دستی آن را تغییر دهند.

کنترل‌های هر دو حالت در منوی سه نقطه کروم در گوشه سمت راست بالای پنجره ظاهر می‌شوند. وقتی فعال است، حالت ذخیره‌سازی حافظه به‌عنوان یک اعلان در سمت راست نوار آدرس ظاهر می‌شود، در حالی که Energy Saver یک نماد برگ را در منوی سمت راست نوار آدرس نمایش می‌دهد.

این اولین بار نیست که گوگل کروم را برای بهبود عملکرد و عمر باتری بهینه می‌کند. در ماه جولای، یک ویژگی کشف شد که به طور موثر برگه‌های غیرفعال را با تشدید محدودیت‌های کد جاوا اسکریپت که کاربران مدتی است آن‌ها را لمس نکرده‌اند، متوقف می‌کند. این عملکرد برای نسخه‌های دسک‌تاپ و موبایل Chrome اعمال می‌شود، در حالی که آخرین به‌روزرسانی فقط بر مرورگر رایانه‌ها تأثیر می‌گذارد.

اعلامیه گوگل در این هفته اندکی پس از افشای قابلیت جستجوی جدید کروم منتشر شد. کاربران دارای نسخه Chrome 108.0.5359.95 و جدیدتر می‌توانند از نوار آدرس برای جستجوی تاریخچه، باز کردن برگه‌ها و نشانک‌های خود استفاده کنند. برای جستجوی هر کدام، به ترتیب @bookmarks، @tabs، یا @history را در نوار آدرس تایپ کنید.

این ویژگی جدید باید به کاربرانی کمک کند که بسیاری از برگه‌های باز را بررسی می‌کنند یا باید وب‌سایتی را که قبلاً بازدید کرده‌اند به خاطر بیاورند. بخش تاریخچه کروم قبلاً یک نوار جستجو دارد، اما به‌روزرسانی این قابلیت را برای دسترسی سریع‌تر به نوار دسترسی اصلی منتقل می‌کند.منبع