یوبی سافت ممکن است بازی های خود را به Steam بازگرداند


چیزی که باید منتظرش بود: یوبی‌سافت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌های رایانه‌ای بوده است که در چند سال گذشته عناوین خود را از Steam خودداری کرده است. اگر استودیو این سیاست را تغییر دهد، پس از اینکه Epic Games و سایرین سلطه آن را به چالش کشیدند، به چرخش صنعت به سمت Steam در میان ناشران ادامه خواهد داد.

کدی که اخیراً فاش شده نشان می دهد که یوبی سافت ممکن است در حال آماده سازی نسخه های Steam از بازی هایی باشد که از انتشار آن در این سرویس غفلت کرده است. این اولین اشاره ای نیست که این شرکت در نظر دارد به جدال سه ساله خود با بزرگترین فروشگاه بازی رایانه های شخصی پایان دهد.

این فاش شده از YoobieRE، یک پروژه GitHub با هدف مهندسی معکوس لانچر Ubisoft Connect منتشر شده است. این هفته کد مربوط به نسخه های Steam Assassin’s Creed Valhalla و Roller Champions را حذف کرد.

از سال 2019، یوبی سافت فقط بازی های رایانه شخصی را در Ubisoft Connect و فروشگاه Epic Games منتشر کرده است. این شرکت به نیویورک تایمز گفت که کاهش 30 درصدی درآمد Steam را “غیر واقعی” می داند. Valve از آن زمان به انتشار موفقیت آمیز Steam با کاهش کارمزد خود به 20 درصد پاداش داده است، اما Epic تنها 12 درصد دریافت می کند.

آخرین عنوان اصلی یوبی سافت در استیم، Far Cry: New Dawn در سال 2019 بود. از آن زمان، این شرکت بازی‌هایی مانند Valhalla، Far Cry 6، Rainbow Six Extraction، Watch Dogs: Legion، Anno 1800، Ghost Recon Breakpoint و The Division 2 را در سایر فروشگاه‌ها عرضه کرده است.

سال گذشته چند نشانه وجود داشت که نشان می داد یوبی سافت آماده بازگشت به Steam است. در ماه ژوئیه، مدیرعامل یوبی سافت گفت که در صورت موفقیت آمیز بودن Steam Deck، ممکن است انتشار بازی‌ها را روی مشتری Valve از سر بگیرند. دستی Valve به خوبی کار می کند، اما مشخص نیست که Ubisoft انتظار دارد چقدر بزرگ شود. نوامبر سال بعد، کدی که به Ubisoft Connect اشاره می کرد در SteamDB ظاهر شد که نشان می داد یوبی سافت ممکن است بازی هایی را در Steam منتشر کند که به لانچر آن متصل می شوند.

بازی‌های این شرکت در فروشگاه Epic Games نیاز به ادغام Ubisoft Connect دارند، بنابراین هر نسخه Steam احتمالاً همینطور است. EA ناشر بزرگ دیگری است که استیم را برای لانچر خودش ترک کرد و فقط بازی‌های Steam را که کلاینت خود را در خود جای داده بودند، بازگرداند و منتشر کرد.

مایکروسافت یکی دیگر از شرکت‌های بزرگی است که شروع به پشتیبانی از Steam کرده است (خوشبختانه بدون اجبار کردن برنامه Windows Store خود به کاربران Steam). در حالی که Bethesda هرگز استیم را به طور کامل ترک نکرد، سعی کرد لانچر Bethesda.net خود را قبل از اینکه در نهایت آن را ببندد و کلیدهای Steam را برای بازی های خریداری شده خود ارائه کند، تبلیغ کند. بازگشت Call of Duty به Steam پس از 5 سال غیبت به بزرگترین عرضه این فرنچایز در سال جاری کمک کرد.

اگر Ubisoft به وقفه Steam خود پایان دهد، می‌تواند خدمات اشتراک +Ubisoft خود را نیز مانند EA با EA Play به این پلتفرم بیاورد. Valve از مایکروسافت می خواهد که Game Pass را نیز به Steam بیاورد.منبع