یک سیارک آنقدر به زمین نزدیک شد که مدار آن برای همیشه تغییر کرد

سیستم ارزیابی خطر برخورد Scout در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) به سرعت مدار سیارک را با استفاده از داده های محدود رصدخانه ها محاسبه کرد. Scout تشخیص داد که زمین را از دست خواهد داد، تیرکمانک در اطراف سیاره پرتاب می کند و به اعماق فضا بازمی گردد.

گرانش زمین مدار BU 2023 را منحرف کرد و مسیر آن را طولانی کرد و سال شمسی آن را 66 روز افزایش داد.

اعتبار مستدل: کوین گیلمنبع

روز پنجشنبه، سیارکی از کنار زمین عبور کرد که ناسا می‌گوید «یکی از نزدیک‌ترین نزدیک‌های یک جرم نزدیک به زمین است که تاکنون ثبت شده است». سنگ فضایی معروف به “سیارک 2023 BU” در 26 ژانویه در ساعت 7:27 EST بر فراز نوک آمریکای جنوبی پرواز کرد. به گفته سازمان فضایی ایالات متحده، این شی تنها از فاصله 2200 مایلی از سطح زمین عبور کرده است. این فاصله 10 برابر نزدیک‌تر از ارتفاع ماهواره‌های ژئوسنکرون است که در فاصله 22000 مایلی قرار دارند.

که نزدیک بود! یک سیارک تقریباً به اندازه یک SUV بزرگ یا بزرگتر عصر پنجشنبه دور زمین چرخید و ما را با فاصله کمی بیش از 2000 مایل از دست داد. سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا) اعلام کرد که این یکی از نزدیک ترین پروازهای یک شی نزدیک به زمین در تاریخ ثبت شده است.

مسیر عادی سیارک 2023 BU. مدار سبز نشان می دهد که ماهواره های ژئوسنکرون کجا پرواز می کنند.

سال گذشته، DART (آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک) با موفقیت 32 دقیقه از 160 متری یک سیارک غیرتهدیدکننده “ماه” کند کرد. این برخورد به اندازه‌ای بود که سنگ‌های بزرگ را از مسیر برخورد با زمین منهدم کرد. آژانس فضایی گفت که کاهش سرعت مدار بیش از 73 ثانیه موفقیت آمیز خواهد بود.

این سیارک یک جرم نسبتاً جدید است که تنها با نزدیک شدن به آن در شنبه گذشته کشف شد، از این رو نام آن 2023 BU است. این توسط گنادی بوریسوف از رصدخانه کریمه مشاهده شد و ستاره شناسان در سراسر جهان نیز آن را مشاهده کردند.

“این سیارک کوچک می تواند [have turned] به یک توپ آتشین و تا حد زیادی [disintegrated] ناسا گفت که بدون ضرر در جو، با برخی از زباله های بزرگتر به طور بالقوه به عنوان شهاب سنگ های کوچک سقوط می کنند.

این سیارک چنان از نزدیک گذشت که ناسا انتظار دارد مدار منظم آن به دور خورشید برای همیشه تغییر کند. قبل از برخورد نزدیک، مسیر شی در اطراف خورشید تقریباً دایره‌ای بود و یک سال 359 روزه داشت. اکنون مدار آن بیضوی خواهد بود و تقریباً در نیمه راه بین مسیرهای خورشیدی زمین و مریخ حرکت می کند. به دلیل این تغییر، اکنون 425 روز طول می کشد تا سیارک به دور خورشید بچرخد.

اخترفیزیکدانان و دانشمندان ناسا هوشیار هستند و از این خطر آگاه هستند، به همین دلیل است که آژانس فضایی سیستمی را توسعه داده است تا سنگ های فضایی بزرگتر را از مسیر برخورد با کوبیدن یک فضاپیما به آنها دور کند.

دیوید فارنوکیا، توسعه‌دهنده و مهندس JPL گفت: «Scout به سرعت 2023 BU را به عنوان یک ضربه‌گیر رد کرد، اما با وجود مشاهدات بسیار اندک، با این وجود می‌توانست پیش‌بینی کند که این سیارک نزدیکی فوق‌العاده نزدیک به زمین خواهد داشت.» در واقع، این یکی از نزدیک‌ترین رویکردهای یک جرم نزدیک به زمین است که تاکنون ثبت شده است.»

اخترشناسان سیارک 2023 BU را حدود 3.5 تا 8.5 متر تخمین می زنند. در حالی که از زمانی که ما شروع به بررسی این چیزها کردیم، پرواز نزدیک‌تر از چیزی بود که هر کسی دیده بود، ناسا می‌گوید که هرگز تهدید مستقیمی برای زمین نبوده است. اگر در مسیر برخورد قرار می‌گرفت، اندازه آن به یک گلوله آتشین فروزان تبدیل می‌شد که بیشتر قبل از تماس با زمین متلاشی می‌شد – یک نمایش نوری فوق‌العاده، اما نه خیلی خطرناک.

اگرچه سیارک 2023 BU هیچ تهدید واقعی نداشت، اما نزدیک به آن به ما یادآوری می کند که ما در منظومه شمسی تنها نیستیم. اجرام بزرگتر به طور بالقوه می توانند در یک برخورد فاجعه بار به زندگی در زمین پایان دهند.