Adata SSD 14GB/s را با سیستم خنک کننده مایع عظیم در Computex نشان می دهد

تصویر دکل: سخت افزار تاممنبع

اگرچه NeonStorm یک گام جدید برای خنک کننده های SSD است، اما Adata اولین کسی نیست که یک هیت سینک غول پیکر را در NVMe مورد انتقاد قرار می دهد. درایو Aorus PCIe 5.0 گیگابایت دارای یک خنک کننده غیرفعال است که به طور مشابه خود درایو را کوتوله می کند. با این حال، فقط به سرعت معمولی PCIe 5.0 یعنی خواندن متوالی 10 گیگابایت بر ثانیه و نوشتن متوالی 9.5 گیگابایت در ثانیه دست می یابد.

آداتا از SSD NeonStorm NVMe در کامپیوتکس با یک خنک کننده مایع رونمایی کرد که برای باور کردنش باید دید. سیستم خنک‌کننده آب که درایو را کوچک می‌کند به آن کمک می‌کند تا سرعت خواندن و نوشتن متوالی را به ترتیب تا 14 گیگابایت در ثانیه و 12 گیگابایت در ثانیه حفظ کند – حتی در مقایسه با سایر SSD‌های پرسرعت PCIe 5.0.

علیرغم اینکه اغلب اوقات قرار دادن هیت سینک های SSD در ساخت های کامل سخت است، آزمایش ها نشان داده اند که چقدر برای حفظ عملکرد بالا ضروری هستند. بدون خنک کردن، T700 Crucial از خواندن متوالی باورنکردنی 12.3 گیگابایت بر ثانیه به سرعت‌های مشابه HDD در حدود 101 مگابایت بر ثانیه سقوط می‌کند.

WTF؟! درایوهای حالت جامد با رابط PCIe 5.0 دارای سرعت خواندن/نوشتن باورنکردنی هستند و حداقل یکی از آنها یک هیت سینک غیرفعال بزرگ را به نمایش گذاشته است. اکنون Adata در Computex همه چیز را به سطح جدیدی می برد. یکی از جدیدترین هاردهای SSD آن با یک خنک کننده مایع بی سابقه، نرخ انتقال بالایی را ارائه می دهد.

بخونید:  پچ سه شنبه مایکروسافت برای ماه فوریه 3 باگ روز صفر و بیشتر را برطرف می کند

نمایشگاه این شرکت اجزای مختلفی از کولر پیچیده را نشان می دهد. یک پوشش شفاف با استفاده از خنک کننده گرما را جذب می کند. یک لوله آلیاژ آلومینیوم در داخل به طور موثر گرما را بین هوا و خنک کننده مایع منتقل می کند، در حالی که دو فن در دو طرف گرما را از بین می برند. همه این اجزا در بالای یک پخش کننده حرارت و واشر حرارتی قرار می گیرند که تشعشع را افزایش داده و مقاومت حرارتی را به حداقل می رساند. آداتا ادعا می کند که تنظیمات ظاهری چشمگیر آن 20 درصد بهتر از هیت سینک های SSD سنتی است.

همراه با NeonStorm در Computex دو SSD با ظاهر معقول اما قابل توجه دیگر از Adata هستند. Legend 970، با کنترلر سری Phison E26، سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه را در هر دو جهت انجام می دهد و در انواع 1 یا 2 ترابایتی عرضه خواهد شد. هیت سینک آن با اندازه استانداردتر است، اما همچنان منحصر به فرد است، با یک فن که هوا را از چندین طرف دستگاه فشار می دهد و می کشد. تولید انبوه در اواخر ژوئن آغاز می شود. در همین حال، SSD خارجی SE920 این شرکت سرعت خواندن/نوشتن 3.8/3.2 گیگابایت بر ثانیه را از طریق USB4 مدیریت می کند. مانند Legend 970، دارای یک فن میکرو نیز می باشد. پخش کننده حرارت و شاسی قابل افزایش نیز به دفع گرما کمک می کند.

برای دستیابی به عملکرد در سطح سازمانی، سرعت خواندن/نوشتن تاول‌آمیز NeonStorm به کنترلر SM2508 سازگار با Silicon Motion NVMe 2.0 نیاز دارد. می تواند تا دو میلیون iOPS را بخواند و بنویسد و در اواخر سال جاری با ظرفیت حداکثر 8 ترابایت در دسترس خواهد بود.

بخونید:  GeForce RTX 4060 Ti 16GB احتمالاً در 18 جولای وارد بازار می شود، اما شرکای هیئت مدیره علاقه ای ندارند