AMD احتمالاً پردازنده‌های Threadripper 7000 «Storm Peak» را اواخر امسال عرضه خواهد کرد.


در متن: سری Threadripper 7000 AMD مشتاقانه توسط ناظران صنعت و علاقه مندان به DIY انتظار می رود، زیرا اولین عرضه Threadripper دسکتاپ برای این شرکت در نزدیک به چهار سال است. AMD آخرین بار سری پایه Threadripper خود را در سال 2019 راه اندازی کرد، زمانی که CPU های 3900X آن مجموعه HEDT اینتل را در بازار تولید محتوا شکست دادند.

طبق گزارش ها، AMD در حال آماده سازی برای راه اندازی نسل بعدی پردازنده های Ryzen Threadripper 7000 ‘Storm Peak’ خود در نیمه دوم سال جاری است. این خبر از سوی مدیر کل ایسوس در چین، تونی یو، منتشر شده است که همچنین ادعا کرده است که خط تولید آینده بر اساس پلتفرم جدید TR5 HEDT خواهد بود.

این افشاگری در ویدئویی که اخیراً در سایت اشتراک‌گذاری ویدیوی چینی Bilibili منتشر شد، منتشر شد و توسط یک تاپ‌تر کشف شد. @9550pro در توییتر. این ویدئو همچنین تراشه پرچمدار جدید Sapphire Rapids اینتل، Xeon W9-3495X را با Threadripper Pro 5995WX AMD مقایسه کرد.

به گفته Yu، تراشه آینده AMD به لطف هسته های اضافی و کارایی بهتر نسبت به تراشه های نسل آخر، رقابت بهتری را در برابر سری Sapphire Rapids HEDT ارائه خواهد کرد.

یو همچنین به سری Emerald Rapids آینده اینتل اشاره کرد اما هیچ اطلاعات جدیدی در مورد آنها فاش نکرد. انتظار می رود آنها به طور رسمی در اواخر سال جاری راه اندازی شوند.

سری Threadripper 7000 AMD چند ماهی است که در اخبار منتشر شده است، با گزارشی از سال گذشته که ادعا می‌کرد می‌توان آن‌ها را در سپتامبر 2023 در دو رنگ HEDT و Workstation عرضه کرد.

بخونید:  محققان سیاره های فراخورشیدی دوقلو را شناسایی کردند که ممکن است اولین جهان های آبی باشند

در حالی که انتظار می رود اولی از حافظه چهار کاناله DDR5 پشتیبانی کند و تا 64 خط PCIe Gen 5 را ارائه دهد، دومی تا حداکثر حافظه 8 کانال DDR5 و 128 خط PCIe Gen 5 را پشتیبانی می کند.

انتظار می‌رود سری HEDT Threadripper 7000 در مقابل تراشه‌های Xeon W-2400 اینتل با هسته‌های Golden Cove قرار بگیرد، در حالی که پردازنده‌های Workstation Threadripper 7000 در برابر تراشه‌های Xeon W-3400 اینتل قرار خواهند گرفت.

با این حال، انتظار می‌رود بزرگ‌ترین ارتقا برای تراشه‌های آتی، تغییر به هسته‌های 5 نانومتری Zen 4 باشد که در حال حاضر در تمام سری‌های فعلی AMD، از جمله سری Ryzen 7000 برای دسکتاپ‌های مصرفی، تراشه‌های Ryzen 7040 و 7045 برای لپ‌تاپ‌ها یافت می‌شوند. و EPYC Genoa 9004 برای سرورها.

در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد خط تولید Threadripper 7000 AMD در دسترس نیست، از جمله جزئیات در مورد تعداد دقیق هسته یا TDP، اما امیدواریم زودتر به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنیم.

منبع