AMD تایید کرد که مشکل دمای Radeon RX 7900 XTX مربوط به محلول حرارتی کارت است


چه اتفاقی افتاده؟ پس از هفته‌ها شکایت، AMD سرانجام تایید کرد که دمای بالا و گلوگاه غیرمنتظره در کارت‌های مرجع Radeon RX 7900 XTX به دلیل مشکلات مربوط به راه‌حل حرارتی آن‌ها ایجاد می‌شود.

شهرت AMD با گزارش‌هایی مبنی بر اینکه برخی از کارت‌های گرافیک مرجع Radeon RX 7900 XTX با مشکلات حرارتی مربوط به دمای هات‌اسپات GPU یا حداکثر دمای خوانده‌شده توسط سنسور که به 110 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، خدشه‌دار شده است.

AMD در ابتدا گفت 110 درجه سانتیگراد دمای اتصال معمولی است، به همین دلیل است که برخی از درخواست های RMA خریداران را رد کرد و به کاربرانی که درگیری حرارتی غیرمنتظره ای را تجربه می کنند توصیه کرد با پشتیبانی AMD تماس بگیرند.

تحقیقات اخیر رومن ‘der8auer’ Hartung منجر به این شد که اورکلاکر مشکلات داغ شدن بیش از حد را در اتاق بخار Radeon RX 7900 XTX مقصر بداند. اعتقاد بر این است که برخی از دسته‌های کارت فاقد سطح مایع کافی هستند.

ایگور والوسک از شهرت Igor’sLAB ایمیلی از یک ادغام کننده سیستم دریافت کرد مبنی بر اینکه 4 تا 6 دسته از کارت های Radeon RX 7900 XTX MBA (ساخته شده توسط AMD) که هزاران واحد را پوشش می دهد، تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته اند.

AMD بالاخره یک بیانیه رسمی داده است که به نظر می رسد تحقیقات را تایید می کند. “ما در حال کار برای تعیین علت اصلی انقباض غیرمنتظره ای هستیم که در هنگام استفاده از کارت های گرافیک AMD Radeon RX 7900 XTX ساخته شده توسط AMD تجربه شده است. بر اساس مشاهدات ما تا به امروز، ما معتقدیم که این مشکل به محلول حرارتی مورد استفاده در این شرکت نوشت: طراحی مرجع AMD و به نظر می رسد در تعداد محدودی از کارت های فروخته شده وجود دارد.

بخونید:  نقض مک‌گراو هیل 22 ترابایت اطلاعات حساس دانش‌آموزی را فاش کرد

“ما متعهد به حل این مشکل برای کارت های آسیب دیده هستیم. مشتریانی که این کاهش غیرمنتظره را تجربه می کنند باید با پشتیبانی AMD (https://www.amd.com/en/support/contact-call) تماس بگیرند.”

به نظر می رسد که تنها پردازنده های گرافیکی مرجع و تولید شده توسط AMD Radeon RX 7900 XTX که توسط AMD و شرکای آن فروخته می شوند تحت تأثیر قرار می گیرند. به نظر می‌رسد کارت‌های افترمارکت دارای طرح‌های خنک‌کننده سفارشی ایمن هستند. و هر یک از این کارت‌های MBA بیش از حد گرم نمی‌شوند – کارتی که ما در بررسی خود استفاده کردیم خوب بود.

با این حال، مسئله ای که هزاران واحد را تحت تاثیر قرار می دهد، مشکل کم اهمیتی نیست. باید ببینیم که آیا AMD فراخوان انبوه/RMA صادر می کند یا خیر.

این جنجال در زمان بدی برای AMD رخ می دهد. پردازنده‌های Zen 4 Ryzen 7000 آن‌طور که انتظار می‌رفت به فروش نمی‌رسند، به خصوص در آلمان، جایی که فروش تراشه‌های Zen 3 حدود پنج به یک از جانشین خود پیشی می‌گیرد. این گزارش‌ها همچنین توجه را از مشکل آداپتور 16 پین 12VHPWR رقیب Nvidia دور کرده است، که AMD با خوشحالی در توییتی قبل از شنیدن کارت‌های Radeon RX 7900 XTX آن را مسخره کرد.منبع