AMD طرح نامگذاری جدیدی را برای سال 2023 و پس از آن پردازنده های موبایل اعلام کرد

در اوایل سال 2022، AMD رشد چشمگیر 49 درصدی در عرضه نوت بوک با پردازنده های Ryzen داشت. جالب است که ببینیم آیا آنها می توانند به افزایش سهم بازار خود در فضای نوت بوک ادامه دهند یا خیر.منبع

به طور خلاصه: تیم رد نامگذاری جدیدی را برای پردازنده های موبایل خود در سال 2023 و پس از آن اعلام کرده است. سیستم نامگذاری جدید AMD به منظور شفاف سازی قابلیت های پردازنده است و رمزگشایی آن برای علاقه مندان و کاربران عادی آسان تر است. اکنون تنها با نگاه کردن به نام، می توان معماری ذن یک پردازنده موبایل AMD را شناخت.

این تغییرات پیش از عرضه “Mendocino” AMD که انتظار می رود در سه ماهه چهارم عرضه شود، رخ می دهد. تراشه‌های Mendocino سری 7020 معماری قدیمی‌تر Zen 2 هستند که هدفشان محاسبات روزمره است. تراشه‌های مورد انتظار Zen 4 “Dragon Range” در سال 2023 عرضه خواهند شد. خط تلفن همراه Team Red برای سال 2023 شامل پنج SoC مختلف با طراحی‌های جدید و سیستم‌های به روز شده 2022 است.

این توصیفی تر از نامگذاری قبلی AMD است، زیرا هر رقم به معنای چیزی است. رقم اول سال راه اندازی پردازنده را نشان می دهد، سری Ryzen 7000 AMD به سال 2023 اختصاص داده شده است. بنابراین، سری 8000 در سال 2024 وارد بازار خواهد شد و به همین ترتیب. رقم دوم بخش بازار را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که آیا Ryzen 3، 5، 7، یا 9 (یا Athlon Silver/Gold) است. ما شاهد افزایش دو برابری در اینجا هستیم زیرا AMD Ryzen 73xx و 74xx هر دو Ryzen 3s هستند، اما طبیعتا Ryzen 74xx مدل قدرتمندتری خواهد بود.

بخونید:  Spider-Man Remastered GPU Benchmark | TechSpot

رابرت هالاک، مدیر بازاریابی فنی AMD، توضیح داد که طرح نامگذاری جدید این شرکت فنی و در عین حال ساده است. یک علاقه‌مند باید بتواند عدد را رمزگشایی کند، در حالی که کاربر معمولی می‌تواند ببیند که “عدد بالاتر به سادگی عملکرد بالاتر CPU را نشان می‌دهد.”

رقم سوم به طور مفید معماری Zen پردازنده را نشان می دهد. به عنوان مثال، یک AMD Ryzen 7x2x یک Zen 2 است، در حالی که AMD Ryzen 7x4x Zen 4 را پیاده سازی می کند. بنابراین حتی اگر ما دو پردازنده سری 7000 داریم، آنها بر اساس معماری های مختلف Zen هستند و می توانند به طور قابل توجهی در عملکرد متفاوت باشند. کاربران متوسط ​​می توانند فکر کنند که هر دو CPU سری 7000 بر اساس معماری جدید Zen 4 هستند، اگر آن رقم سوم را نادیده بگیرند، پس مراقب باشید.

طرح نام‌گذاری جدید از سری پایین‌رده Mendocino تا محدوده بالارده Dragon Range اعمال می‌شود. می‌توانیم رقم سوم را که نشان‌دهنده معماری Zen است، با Phoenix و Dragon Range از قرارداد نام‌گذاری 7x4x استفاده کنیم، زیرا هر دو تراشه بر اساس Zen 4 هستند.