AMD می گوید از مشکلات دمایی Radeon RX 7900 XTX آگاه است، به دارندگان توصیه می کند با پشتیبانی تماس بگیرند.


در متن: به نظر می‌رسد عرضه‌های جدید محصولات هر دو غول کارت گرافیک کمتر روان بوده است. انویدیا مجبور شد با آداپتورهای برق ذوب در RTX 4090 خود مقابله کند و برخی از کارت های مرجع Radeon RX 7900 XTX MBA (ساخته شده توسط AMD) دمای هات اسپات 110 درجه سانتیگراد را تجربه کرده اند. در مورد دومی، تیم قرمز پاسخ رسمی داده است: شرکت از مشکل آگاه است و به کسانی که آن را تجربه می کنند توصیه می کند با پشتیبانی مشتری تماس بگیرند.

هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از مدل‌های مرجع AMD Radeon RX 7900 XTX با مشکلات حرارتی مربوط به دمای هات اسپات GPU یا حداکثر دمای خوانده شده توسط سنسور که به 110 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، مواجه هستند.

یکی از کاربران Reddit که نوشته بود Radeon RX 7900 XTX آن‌ها در حین بازی Modern Warfare II، دمای اتصال 110 درجه سانتی‌گراد را تجربه می‌کرد، با درخواست RMA با AMD تماس گرفت، اما او رد شد زیرا شرکت گفت این دمای اتصال برای کارت است. سایر کاربران RX 7900 XTX که با همین مشکل مواجه هستند، که حتی زمانی که فن های خنک کننده به حداکثر خود فشار داده می شوند، رخ می دهد، از RMA نیز محروم شدند.

AMD اکنون با بیانیه‌ای رسمی به Tom’s Hardware پاسخ داده است: “ما می‌دانیم که تعداد محدودی از کاربران در کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 7900 XTX (مدل‌های مرجع ساخته‌شده توسط AMD) با گلوگاه حرارتی غیرمنتظره‌ای مواجه می‌شوند. AMD Radeon RX 7900 XTX باید با پشتیبانی AMD تماس بگیرد.”

بخونید:  Rockstar ممکن است یک شخصیت زن قابل بازی را به Grand Theft Auto VI اضافه کند

حدس زده می‌شود که دماهای بالا به دلیل عدم تماس کامل صفحه خنک‌کننده مرجع با دای GPU و از بین رفتن کنترلر حافظه است که در نتیجه گرما به دام می‌افتد و سطح هات اسپات افزایش می‌یابد.

به نظر می رسد که تنها پردازنده های گرافیکی مرجع و تولید شده توسط AMD Radeon RX 7900 XTX که توسط AMD و شرکای آن فروخته می شوند تحت تأثیر قرار می گیرند. به نظر می‌رسد کارت‌های افترمارکت دارای طرح‌های خنک‌کننده سفارشی ایمن هستند.

این مشکل در هر MBA Radeon RX 7900 XTX وجود ندارد. بررسی ما از یک مدل کارت گرافیک مرجع AMD که در اتاقی با دمای 21 درجه سانتی‌گراد آزمایش شده بود، پس از یک ساعت گیم‌پلی، اوج دمای نقطه داغ 80 درجه سانتی‌گراد را با میانگین اوج دمای دای 67 درجه سانتی‌گراد مشاهده کرد. این با سرعت فن 1900 RPM به دست آمد.

یکی از سرنخ‌های فنی مهندسی نرم‌افزار در Radeon RX 7900 XTX در Reddit نوشت که AMD در حال بررسی این موضوع و “مرحله‌های مرتبط با تکرار و جمع‌آوری شماره سریال است.” آنها می افزایند که وضعیت جاری کووید در خارج از کشور کمکی به مسائل نمی کند زیرا برخی از نمایندگان کارخانه با مرخصی استعلاجی خارج از دفتر هستند. امید است که یک به روز رسانی سیستم عامل بتواند در موارد خاص مشکل را برطرف کند. در جاهای دیگر، PowerColor در حال جمع آوری گزارش های کاربران در مورد این موضوع است.

دماهای بالا به ویژه برای AMD نامطلوب خواهد بود، زیرا انویدیا را بر روی آداپتورهای 16 پین 12VHPWR رقیب خود با توییتی که کانکتور 8 پین دوگانه سری Radeon RX 7900 خود را نشان می دهد، تحت الشعاع قرار داد.

بخونید:  پیکاپ جنگ: دوج رم 1500 EV را با 650 اسب بخار قدرت و 500 مایل برد معرفی کرد.

منبع