AMD می گوید مایع ناکافی در محفظه بخار Radeon RX 7900 XTX که باعث گرم شدن بیش از حد می شود، جایگزین هایی را ارائه می دهد


چه اتفاقی افتاده؟ حماسه Radeon RX 7900 XTX در دمای بالا و فشار غیرمنتظره پس از اینکه AMD سرانجام ماهیت دقیق مشکل را پذیرفت، به نتیجه رسید. این شرکت اکنون جایگزین هایی را برای هرکسی که یکی از واحدهای آسیب دیده را خریداری کرده است، ارائه می دهد و تغییری را در سیاست پس از رد درخواست های کاربر RMA نشان می دهد.

ماه گذشته گزارش هایی ارائه شد مبنی بر اینکه برخی از کاربران کارت های مرجع Radeon RX 7900 XTX MBA (ساخته شده توسط AMD) دمای هات اسپات تا 110 درجه سانتیگراد را تجربه می کنند. چند نفر با درخواست RMA با AMD تماس گرفتند، اما شرکت با این ادعا که این دمای محل اتصال معمولی است، آن را رد کرد. این سایت اضافه کرد که هرکسی که درگیری حرارتی غیرمنتظره ای را تجربه می کند باید با پشتیبانی AMD تماس بگیرد.

اورکلاکر افسانه ای Roman ‘der8auer’ Hartung این مشکل را بررسی کرد. پس از رد کردن همه دلایل احتمالی، او عنوان کرد که محفظه بخار RX 7900 XTX MBA مقصر بوده است. تحقیقات بیشتر توسط هارتانگ و ایگور والوسک از شهرت Igor’sLAB این را به سطح ناکافی مایع در محفظه کاهش داد که AMD اکنون آن را تأیید کرده است.

در مصاحبه ای با گوردون ماه اونگ PCWorld در نمایشگاه CES 2023، اسکات هرکلمن، معاون ارشد و مدیر کل AMD Radeon از AMD، به مشکل گرمای بیش از حد/گسستگی RX 7900 XTX پرداخت.

هرکلمن با تکرار این نکته شروع کرد که تنها پردازنده‌های گرافیکی مرجع و تولید شده توسط AMD Radeon RX 7900 XTX که توسط AMD و شرکای آن فروخته می‌شوند تحت تأثیر قرار می‌گیرند، نه کارت‌های پس از فروش که دارای طراحی خنک‌کننده سفارشی هستند. او سپس به کاربران اطمینان داد که هیچ نگرانی ایمنی مرتبط با این مشکل وجود ندارد، اما عملکرد کارت ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. “همه چیز به این بستگی دارد که یک دسته کوچک از محفظه بخار در واقع مشکل دارد، آب کافی نیست و درصد بسیار کمی است. […] هرکلمن گفت که این دلیل اصلی است.

بخونید:  مشخصات ظاهری RTX 4090 Ti: قدرتمند، گرسنه و احتمالاً بسیار گران قیمت

در مورد اینکه چند واحد آن درصد بسیار اندک را تشکیل می دهند، صحبتی نشده است. ایمیلی از یک ادغام کننده سیستم به والوسک ادعا کرد که 4 تا 6 دسته تحت تأثیر قرار گرفته اند که هزاران واحد را پوشش می دهد. هرکلمن گفت هرکسی که این مشکل را تجربه می‌کند باید با AMD برای یک واحد جایگزین تماس بگیرد. AMD همچنین ادعاهایی مبنی بر نداشتن واحدهای کافی برای جایگزینی تمام مدل‌های معیوب را رد کرده است.

با حرکت به موضوع دیگری، هرکلمن ادعا کرد که AMD همچنان بهترین کارت گرافیک زیر 900 دلار را در قالب Radeon RX 7900 XT دارد. او همچنین نموداری را نشان داد که نشان می‌دهد چگونه آن را با RTX 4070 Ti مقایسه می‌کند، اگرچه احتمالاً برای مقایسه دقیق‌تر باید بررسی خود ما از کارت انویدیا را بررسی کنید.منبع