AMD APU های Mendocino را برای نوت بوک های سطح پایه راه اندازی کرد: معماری Zen 2 و گرافیک RDNA 2

خط پایین: APU های Mendocino جدید AMD در کروم بوک ها و نوت بوک های ویندوز سطح ابتدایی که برای کاربران روزمره طراحی شده اند استفاده خواهند شد. در حالی که آنها هیچ رکورد عملکردی را نمی‌شکنند، اما باید عمر باتری بالاتر از میانگین را داشته باشند زیرا به سختی انرژی مصرف می‌کنند.

تمام پردازنده های Mendocino بر روی گره پردازش 6 نانومتری TSMC ساخته شده اند و تا 16 گیگابایت حافظه LPDDR5 دو کاناله را پشتیبانی می کنند. APU ها دارای گرافیک AMD Radeon 610M هستند که از دو واحد محاسباتی RDNA2 تا 1.9 گیگاهرتز تشکیل شده است.

AMD اولین سری پردازنده های تلفن همراه Ryzen 7000 خود را با نام رمز Mendocino شرح داده است. برخلاف سری Zen 4 دسکتاپ آینده این شرکت، به نظر می رسد AMD رویکردی از پایین به بالا را با تراشه های نوت بوک خود در پیش گرفته است، زیرا سری Ryzen 7020 برای ماشین های سطح پایه در نظر گرفته شده است.

نوت بوک های مجهز به APU های Mendocino قرار است در سه ماهه چهارم از شرکت های OEM مانند Acer، HP و Lenovo عرضه شوند. AMD ادعا می کند که این لپ تاپ ها دارای MSRP هایی از 399 تا 699 دلار خواهند بود.منبع

APUهای سری 7020 که امروز معرفی شدند، اولین نمونه هایی هستند که از طرح نامگذاری CPU موبایل جدید AMD استفاده می کنند. رقم اول به ما می گوید که اینها تراشه های سال مدل 2023 هستند، در حالی که رقم سوم نشان می دهد که Mendocino از معماری Zen 2 استفاده می کند. پسوند U معمولاً به معنای محدوده TDP قابل تنظیم بین 15 تا 28 وات است، اما AMD تأیید کرده است که تمام تراشه‌های Ryzen 7020 حداکثر 15 وات TDP دارند.

بخونید:  کوالکام از چیپست پایه Snapdragon 4 Gen 2 رونمایی کرد که بر روی گره پردازشی 4 نانومتری ساخته شده است.

Ryzen 5 7520U دارای چهار هسته و هشت رشته، ساعت پایه 2.8 گیگاهرتز و تقویت کننده تک هسته ای 4.3 گیگاهرتز است. همچنین شامل 2 مگابایت کش L2 (512 کیلوبایت در هر هسته) و 4 مگابایت کش L3 می باشد. یک ردیف پایین تر Ryzen 3 7320U است که چینش هسته و حافظه کش را حفظ می کند، اما به فرکانس پایه 2.4 گیگاهرتز و حداکثر تقویت 4.1 گیگاهرتز کاهش می یابد.

با حرکت به سمت تراشه‌های برند Athlon، Athlon Gold 7220U یک SKU دو هسته‌ای با چند رشته، ساعت پایه 2.4 گیگاهرتز و تقویت 3.7 گیگاهرتز است. 1 مگابایت کش L2 دارد اما کش L3 کامل 4 مگابایت را نگه می دارد. در نهایت، Athlon Silver 7120U وجود دارد که به طرز عجیبی، AMD تصمیم گرفت آن را در اسلاید خود قرار ندهد، حتی اگر در سایت وجود دارد. پشتیبانی از Multithreading را کاهش می‌دهد، تقویت تک هسته‌ای 3.5 گیگاهرتزی کمتری دارد و تنها 2 مگابایت حافظه نهان L3 دریافت می‌کند.