APU 12 هسته ای Ryzen 8000 “Strix Point” AMD در آخرین افشای اطلاعات شناسایی شد.

این خبر خوبی برای کاربران لپ‌تاپ خواهد بود، زیرا پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه در مقایسه با پردازنده‌های گرافیکی مجزا، به طور قابل‌توجهی از نظر انرژی کارآمدتر و عمر باتری ملایم‌تر هستند. اگر AMD بتواند با موفقیت عملکرد سطح گسسته را در APUهای موبایل خود ادغام کند، قرار است رقابت سختی را برای عرضه پردازنده‌های Meteor Lake و Arrow Lake اینتل در سال آینده ایجاد کند.منبع

این اطلاعات ممکن است تایید اولیه این باشد که Strix Point تغییرات 12 هسته ای یکپارچه و 16 هسته ای چیپلت را ارائه می دهد. نسخه 16 هسته ای قرار نیست جایگزینی برای Phoenix Point باشد، بلکه یک نوع کاملاً جدید از APU با عملکرد بالا است. طبق گزارش ها، نسخه 12 هسته ای به طور بالقوه ترکیبی از چهار هسته Zen 5 و هشت هسته Zen 5c خواهد بود.

چه اتفاقی افتاده؟ یک APU آینده از سری Strix Point AMD با 12 هسته در پایگاه داده MilkyWay@Home مشاهده شده است. این اولین باری نیست که سخت‌افزار منتشر نشده از تیم رد را روی پلتفرم می‌بینیم – نمونه‌های Zen 3 و Zen 4 نیز در گذشته ظاهر شده‌اند – با این حال، این اولین بار است که یک نمونه مهندسی از سری Zen 5 آینده گنجانده شده است که تأیید می‌کند که یک نسخه 12 هسته‌ای در حال آزمایش فعال در AMD است.

همچنین شایعه شده است که هر دو APUهای Strix Point که قرار است تحت خانواده Ryzen 8000 برند شوند، از معماری گرافیکی RDNA 3.5 با هسته‌های GPU بیشتر و عملکرد بسیار سریع‌تر استفاده خواهند کرد. انتظار می‌رود نسخه 12 هسته‌ای دارای 16 CU باشد در حالی که نسخه 16 هسته‌ای انتظار می‌رود دارای 40 CU و موتور 40 TOPS AI باشد.

بخونید:  لپ تاپ جیبی MNT Reform در ماه اکتبر با قیمت 899 دلار عرضه می شود

این احتمالاً اولین باری است که نمونه مهندسی در طبیعت را برای این خانواده محصول می‌بینیم که قرار است جایگزین پردازنده‌های Zen 4 “Phoenix” برای لپ‌تاپ‌های نازک و سبک شود و افزایش تعداد هسته‌های CPU را برای این بخش از دستگاه‌های فوق قابل حمل نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که “تعداد پردازنده” در تصویر زیر به تعداد رشته ها اشاره دارد و نه تعداد هسته های فیزیکی، بنابراین این نمونه یک نسخه 12 هسته ای است.

MilkyWay@Home یک پلت‌فرم محاسباتی توزیع‌شده است که در گذشته منبع چندین افشای اطلاعات AMD بوده است، زیرا این پلتفرم به طور منظم توسط مهندسان برای آزمایش سخت‌افزار منتشر نشده استفاده می‌شود. در این آخرین نشت، پردازنده به عنوان یک نمونه مهندسی با شناسه “100-000000994-03_N (AMD Family 26 Model 32 Step 0)” شناسایی شده است. این نشان می دهد که نمونه متعلق به سری APU های آینده Strix Point AMD با هسته های Zen 5 است.