Arm از کوالکام شکایت کرد تا طرح‌های تراشه‌های Nuvia را از بین ببرد

این شکایت می تواند توانایی کوالکام را برای رقابت فوری با آرم، اینتل، AMD و دیگر طراحان پردازنده خنثی کند. تماس درآمد کوالکام در اوایل سال جاری ادعا کرد که رقیب لپ‌تاپ‌های آن برای پردازنده‌های کلاس M اپل در مسیر عرضه در اواخر سال 2023 قرار دارد. بر اساس طراحی Nuvia، اگر دادگاه ادعاهای Arm را تأیید کند، بدون شک در دسترس بودن CPU تأثیر منفی می‌گذارد.منبع

آن چاپلین، مشاور کل کوالکام، این اتهامات را رد کرده است. او بیان می کند که این شرکت به خوبی از حقوق خود برای ادامه تلاش های طراحی CPU خود برخوردار است – تلاش هایی که از قبل از قرارداد Nuvia ادامه داشته است.

چرا مهم است: Arm, Ltd. علیه کوالکام شکایت کرده است و ادعا می کند که رهبر فناوری بی سیم پس از خرید Nuvia در سال گذشته، قراردادهای مجوز را نقض کرده و علائم تجاری را نقض کرده است. این شکایت به دنبال صدور حکمی علیه کوالکام است که از آن‌ها می‌خواهد هر طرحی را که بر اساس قراردادهای مجوز قبلی Nuvia با Arm ساخته شده است، از بین ببرند. قضاوت به نفع Arm می تواند آخرین تلاش های کوالکام برای ورود مجدد به فضای طراحی و ساخت CPU را خفه کند.

علیرغم گرد و غبار بالا، این واقعیت باقی است که کوالکام هنوز توافقات موجود با Arm دارد. در حال حاضر، این شرکت می تواند هسته های سفارشی را به لطف مجوز Armv9 با Arm طراحی کند. علاوه بر این، خط پردازنده های موبایل اسنپدراگون آن اکنون از هسته های استاندارد طراحی شده توسط Arm به عنوان بخشی از معماری خود استفاده می کند.

“Arm هیچ حقی ندارد، قراردادی یا غیر آن، تلاش برای مداخله در نوآوری های Qualcomm یا Nuvia کند. شکایت Arm این واقعیت را نادیده می گیرد که Qualcomm دارای حقوق مجوز گسترده و تثبیت شده ای است که CPU های طراحی شده سفارشی خود را پوشش می دهد، و ما مطمئن هستیم که این حقوق رعایت خواهد شد. تایید کرد.”

این ادعا ناشی از مجوزهای معماری ویژه Nuvia است که از Arm در سال 2019 به دست آمده بود و به استارتاپ اجازه می داد هسته های پردازشی سازگار با Arm را ایجاد کند. طبق گفته Arm، حقوق غیرقابل انتقال بودند و پس از خرید Nuvia در سال 2021 توسط کوالکام غیرقابل استفاده می‌شد. فسخ رسمی مجوز در سال 2022، کوالکام را ملزم می‌کرد تا هرگونه فناوری ناشی از توافق‌نامه‌های قبلی را نابود کند و استفاده از آن را متوقف کند.

رابطه بین Qualcomm و Arm از زمان خرید Nuvia بر سر زبان ها افتاده است. منابع نزدیک به کوالکام حدس می زنند که خرید و تمایل برای ورود مجدد به بازار پردازنده مرکزی مستقیماً با دیدگاه آن نسبت به فناوری راکد Arm و عدم وجود نوآوری مرتبط است. در نتیجه، کوالکام طراح سیلیکونی مبتنی بر سانتا کلارا را خریداری کرد و قصد داشت یک خط رقابتی از محصولات ایجاد کند و در عین حال اتکای خود را به پیشنهادات فناوری Arm کاهش دهد.