ASRock بایوس AM5 جدیدی ایجاد می کند تا زمان های بوت طولانی گزارش شده قبلی را برطرف کند


چرا مهم است: در اوایل این ماه، منابعی در توییتر مشکل احتمالی مربوط به بایوس جدید AM5 ASRock و زمان راه‌اندازی را شناسایی کردند. مادربرد x670 Steel Legend اخیراً منتشر شده ASRock شامل جدولی است که چندین پیکربندی RAM و زمان‌های بوت مرتبط با آن‌ها را نشان می‌دهد. طرفداران و علاقه مندان به فناوری از طول آن زمان ها که می توانست از 100 تا 400 ثانیه متغیر باشد شگفت زده شدند. خوشبختانه، یک بروزرسانی جدید بایوس و سیستم عامل این مشکل را برطرف می کند.

توییتر توسط کاربر HXL در ابتدا در تاریخ 1 سپتامبر به این مشکل اشاره کرد. این پست یک جدول متصل به ASRock’s x670 Steel Legend را برجسته می‌کند که زمان راه‌اندازی را بر اساس پیکربندی و ظرفیت رم DDR5 انتخابی کاربر توضیح می‌دهد. زمان بوت از 100 ثانیه در پیکربندی 2×16 گیگابایت تا 400 ثانیه با پیکربندی 4×32 گیگابایت متغیر بود.

خوشبختانه، یک بیانیه مطبوعاتی در 8 سپتامبر ادعا می کند که سازنده مادربرد مشکلات مربوط به RAM را برطرف کرده و زمان بوت مورد نیاز را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

به نظر می‌رسد که این مشکل مربوط به دنباله آموزش رم پلتفرم AM5 باشد که در اولین چرخه بوت برد اجرا می‌شود و هر زمانی که کاربر CMOS برد را پاک می‌کند تا پیش‌فرض‌های کارخانه برد را بازنشانی کند. هنگامی که یک سیستم جدید (یا اخیراً تنظیم مجدد) راه‌اندازی می‌شود، رم نصب‌شده تحت یک توالی روشن و تنظیم اولیه قرار می‌گیرد.

بخونید:  استودیوی بازی سازی اوکراینی از قرعه کشی برای قرار دادن پیام سفارشی بر روی گلوله توپخانه ارتش دفاع می کند

پس از تکمیل، سیستم به مرحله کالیبراسیون معروف به آموزش خواندن/نوشتن ادامه می‌دهد. در طول این فرآیند، سیستم الگوریتم‌هایی را اجرا می‌کند تا ساعت DRAM و strobe داده را تراز کند، تأخیرهای خواندن و نوشتن مناسب را تعیین کند، برای خواندن داده‌های در حال انجام آماده شود، و هرگونه خطای رخ داده در طول توالی را گزارش کند.

این آموزش برای عملکرد صحیح DRAM بسیار مهم است، زیرا سیستم را قادر می‌سازد تا تفاوت‌های فاصله فیزیکی هر ماژول حافظه داخلی دوگانه (DIMM) را از پردازنده جبران کند. در حالی که فاصله هر ماژول تا CPU کم است، می تواند به طور قابل توجهی بر ساعت ها و داده های منتقل شده از هر مکان DIMM در طول عملیات نوشتن و خواندن تأثیر بگذارد. تفاوت در زمان انتقال به دلیل این فواصل کوچک، اگر اصلاح نشود، می تواند منجر به هر چیزی از عملکرد ضعیف تا بی ثباتی کامل سیستم شود.

این مشکل در همه پیاده‌سازی‌های AM5 گسترده به نظر نمی‌رسد و به نظر می‌رسد محدود به ساخت AM5 BIOS ASRock است. AM5 از ASRock و بردهای دیگر فروشندگان در تاریخ عرضه Ryzen 7000 در 27 سپتامبر یا حوالی آن وارد قفسه‌ها شدند.

منبع