Asteroid Launcher به شما امکان می دهد برخوردهای فاجعه بار را در مقیاس جهانی شبیه سازی کنید


به طور خلاصه: سیارک‌های «قاتل سیاره» یک داستان علمی تخیلی هستند که بیش از حد مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و الهام‌بخش فیلم‌ها، کتاب‌ها و سایر محصولات سرگرمی است. Asteroid Launcher یک ابزار وب جدید است که می تواند به شما یک ایده تقریبی در مورد سطح تخریب سنگ های فضایی غول پیکر به سنگ مرمر آبی شکننده و کوچک یک سیاره ما بدهد.

به لطف فیلم هایی مانند Deep Impact، فیلم نه چندان خنده دار Don’t Look Up و تجربیات سرگرمی بی شمار دیگر، مخاطبان مدرن بسیار از تهدید (تئوری) برخورد یک سیارک برای زمین آگاه هستند. با پرتاب سیارک، تئوری می تواند با ارائه نکات جالب داده های مربوط به میزان چنین برخوردی کمی عملی تر شود.

برنامه ریزی شده توسط نیل آگاروال، پرتاب سیارک به سادگی آنچه را که می گوید انجام می دهد. این وب سایت به شما امکان می دهد برخورد یک سیارک را در همه جای زمین شبیه سازی کنید و اطلاعاتی در مورد دهانه حاصل، سطح انرژی آزاد شده در “Gigatons of TNT”، بعد گلوله آتشین و موارد دیگر ارائه می دهد.

شاید جالب ترین (و بیمارگونه) داده ارائه شده توسط Asteroid Launcher مربوط به اثرات واقعی تأثیر بر جمعیت و گیاهان باشد، با تخمین مرگ و میر ناشی از تبخیر (در اولین گلوله آتشین آخرالزمانی که در ثانیه های اول رها شد)، قربانیان در رنج هستند. سوختگی‌های بی‌رحمانه دردناک، آتش گرفتن لباس‌ها و درختان، موج ضربه‌ای گوش‌خراش، انفجار باد، زلزله‌های فاجعه‌بار و خیلی چیزهای دیگر.

سطح فاجعه به ترکیب، قطر، سرعت و زاویه برخورد سیارک بستگی دارد، و این جایی است که به نظر می‌رسد Asteroid Launcher بیشترین ویژگی را ندارد. خدایان نابودگر می توانند بین دنباله دارها، طلا، آهن، سنگ و سیارک های کربنی، سرعت 1-100 کیلومتر بر ثانیه و قطر تا 1.5 کیلومتر یکی را انتخاب کنند.

برای مثال، انداختن یک دنباله‌دار به پهنای 1.5 کیلومتر در مرکز ایالات متحده، دهانه‌ای به وسعت 31 کیلومتر ایجاد می‌کند و تقریباً 327 نفر را فوراً تبخیر می‌کند.

انرژی آزاد شده معادل 1228 گیگاتن TNT خواهد بود، یعنی انرژی بیشتر از آخرین فوران ابر آتشفشان یلوستون. گلوله آتش به تنهایی 1.3 میلیون نفر را در چند لحظه می کشد، در حالی که میلیون ها نفر دیگر دچار سوختگی وحشتناک می شوند. یک موج شوک 249 دسی بل به ریه ها آسیب می رساند و صدها کیلومتر پرده گوش را پاره می کند، ساختمان ها فرو می ریزند و یک زلزله 8.5 ریشتری بیش از 2500 نفر دیگر را می کشد.

به طور خلاصه: نبراسکا و بخشی از غرب میانه به یک سرزمین بایر تبدیل می شود، اما کشور به طور کلی زنده می ماند تا طلوع دیگری را ببیند. در حال حاضر، Asteroid Launcher در واقع قادر به شبیه سازی یک سیارک واقعی “قاتل سیاره” مانند آنهایی که هالیوود بسیار دوست دارد، یا حتی یک برخورد “متوسط” تر مانند Chicxulub – سیارکی با عرض 11-12 کیلومتر که دایناسورها را 65 میلیون کشته است، ندارد. سالها پیش.

برای از بین بردن کامل حیات روی زمین، دانشمندان تخمین می زنند که یک سیارک (یا یک دنباله دار یا حتی یک سیاره نما) باید حدود 96 کیلومتر عرض داشته باشد. چشم اندازی غیرقابل تصور که بسیار فراتر از محدوده شبیه سازی Asteroid Launcher است – و شاید برای بهترین باشد.



منبع