ChatGPT به تازگی اولین ربات خود را طراحی کرده است

در حال حاضر، حتی دنبال کنندگان معمولی اخبار فناوری، ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT و کلون های آن را شنیده اند. از زمان انتشار عمومی آن در نوامبر 2022، ربات چت ایجاد شده توسط OpenAI به لطف توانایی عجیب خود در ارائه پاسخ های قانع کننده به سؤالات مربوط به چندین حوزه دانش، توجه همه را به خود جلب کرده است.

یکی از بسیاری از کاربردهای بالقوه برای مدل‌های زبان بزرگ (LLM) مانند مدلی که ChatGPT را تقویت می‌کند، مربوط به تغییر فرآیند طراحی رباتیک است. همانطور که در مقاله ای که اخیراً در Nature Machine Intelligence منتشر شده است، محققان TU Delft در هلند و École Polytechnique Fédérale de Lozanne (EPFL) در سوئیس وظیفه ارزیابی این موضوع را بر عهده گرفته اند که آیا ChatGPT می تواند بهره وری را برای تیم های مهندسی رباتیک افزایش دهد یا خیر. و همچنین چالش های ادغام آن در گردش کار سنتی آنها.منبع

در حالی که بیشتر مردم نام ChatGPT را شنیده‌اند، تعداد بسیار کمی با آن تعامل داشته‌اند، و تعداد کمتری هنوز راه‌هایی برای استفاده از آن برای وظایف بهره‌وری روزانه خود پیدا کرده‌اند. این احتمالاً تغییر خواهد کرد زیرا شرکت‌های بیشتری برای ادغام آن در محیط کار تلاش می‌کنند و استارت‌آپ‌ها در حال حاضر به سمت فناوری OpenAI و جایگزین‌های منبع باز آن برای توسعه خدمات آنلاین جدید هجوم آورده‌اند.

تصویر بزرگ: ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT در حال حاضر سر و صدای زیادی ایجاد می کنند، اما بیشتر مردم تمایل دارند آنها را به صورت افراطی ببینند، یا به عنوان یک تازگی یا به عنوان یک نیروی مخرب در بازار کار. محققان TU Delft و EPFL بر این باورند که این ابزارها زمانی می توانند مفید باشند که به عنوان یک صفحه صدا برای تحریک و تسریع خلاقیت انسان مورد استفاده قرار گیرند، اما آنها آنقدرها متقاعد نشده اند که هوش مصنوعی می تواند به زودی جایگزین انسان شود.

بخونید:  مشکلات اقتصادی باعث کاهش پیش بینی هزینه های IT در سراسر جهان توسط IDC برای پنجمین ماه متوالی شده است

تولید مدل‌های CAD لازم برای طراحی مکانیکی و مدارهای الکترونیکی ربات برداشت گوجه‌فرنگی دو حوزه دیگر بود که مهندسان مجبور بودند بیشتر کار را انجام دهند. در اینجا، ChatGPT فقط در ایده‌های طوفان فکری پیرامون شکل و اندازه گیره مفید بود. گفته می‌شود، شرکت‌هایی مانند Nvidia در حال حاضر از مدل‌های تخصصی هوش مصنوعی برای طراحی تراشه‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که مهندسان ناسا از ابزارهای مشابهی برای طراحی قطعات سخت‌افزاری سفارشی به نام «ساختارهای تکامل‌یافته» استفاده می‌کنند.

یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد ابزارهای هوش مصنوعی این است که می‌توانند به‌عنوان جایگزینی برای نیروی انسانی مورد استفاده قرار گیرند، و این احساسات تنها با اخبار اخیر درباره رستوران‌هایی مانند وندی که به دنبال استفاده از ربات‌های چت برای جایگزینی سفارش‌گیرندگان هستند، تقویت شده است. با این حال، محققان پشت ربات برداشت گوجه‌فرنگی معتقدند سناریویی که در آن ابزارهایی مانند ChatGPT می‌توانند تمام ورودی‌های مورد نیاز برای طراحی ربات را فراهم کنند، امروز امکان‌پذیر نیست و احتمالا برای مدت طولانی نیز چنین نخواهد بود.

در نهایت، دلا سانتینا و تیم او بر این باورند که وظیفه جامعه رباتیک تعیین “چگونگی استفاده از این ابزارهای قدرتمند برای تسریع پیشرفت ربات ها به روشی اخلاقی، پایدار و توانمندسازی اجتماعی” است.

به عبارت دیگر، دانشمندان دریافتند که با استفاده از LLM می‌توان از برخی از کارهای طراحی سطح بالا استفاده کرد و به مهندسان اجازه داد بر روی کارهای فنی بیشتری تمرکز کنند. ابزارهایی مانند ChatGPT همچنین می‌توانند در تحقیق در مورد جنبه‌هایی از یک پروژه روباتیک که خارج از حوزه تخصصی آن‌ها هستند، مفید باشند.

بخونید:  بررسی های پورتال، مزایا و معایب

دلا سانتینا توضیح می‌دهد که استفاده از LLM برای همه چیز به سختی رویکرد مطلوبی است، وقتی پاسخ‌هایی که از یک ربات چت به دست می‌آیند اغلب حاوی اطلاعات مغرضانه، گمراه‌کننده یا کاملاً نادرست یا ساختگی هستند. روش کار این ابزارها به این صورت است که مجموعه وسیعی از دانش عمومی را غربال می کنند و از آمارهای پیشرفته برای حدس زدن مناسب ترین پاسخ به درخواست شما استفاده می کنند. LLM همچنین موضوعات مهم دیگری مانند سرقت ادبی و لزوم حفاظت از مالکیت معنوی در هنگام استفاده از چنین ابزارهایی را مطرح می کند.

از LLM ها نیز می توان برای تولید کد استفاده کرد، اما خروجی معمولا کمتر از حد ایده آل است، اگر غیر قابل استفاده نباشد. محققان دریافتند که باید کد کنترل ربات جمع‌کننده گوجه‌فرنگی را ارزیابی و پاک‌سازی کنند، که با توجه به اینکه ChatGPT به‌طور خاص به عنوان یک ابزار برنامه‌نویسی طراحی نشده است، تعجب‌آور نیست. حتی ابزارهایی مانند GitHub CoPilot که برای این مورد استفاده می‌شوند، فقط برای کمک به کارهای ساده یا خودکار کردن برخی از بخش‌های خسته‌کننده فرآیند توسعه نرم‌افزار هستند.

Cosmino Della Santina، که یکی از نویسندگان این مطالعه موردی بود، در بیانیه ای توضیح داد که “ما می خواستیم ChatGPT نه تنها یک ربات، بلکه رباتی طراحی کند که واقعا مفید باشد.” برای این منظور، تیم ساخت یک ربات برداشت گوجه فرنگی را انتخاب کرد و از ChatGPT خواست تا در تصمیم گیری های مختلف طراحی کمک کند. محققان با دیدن اینکه ChatGPT گوجه فرنگی را به عنوان یکی از باارزش ترین محصولات کشاورزی برای خودکار کردن و همچنین استفاده از سیلیکون و لاستیک به عنوان مواد گیره برای جلوگیری از خرد شدن گوجه فرنگی در طول فرآیند برداشت توصیه می کند، شگفت زده شدند.

بخونید:  دستگاه MIT به اندازه جعبه ناهار می تواند در مریخ اکسیژن تولید کند