Core i9-13900K اینتل در صدر جدول عملکرد تک رشته قرار دارد

Thermal Velocity Boost به پردازنده های منتخب اینتل اجازه می دهد تا زمانی که فضای سر حرارتی کافی و قدرت اضافی در دسترس هستند، عملکرد بیشتری را باز کنند. این فناوری چندین سال پیش معرفی شد و می‌تواند بیش از 240 وات را به 13900K برساند و دو هسته با بالاترین عملکرد را در شمال 5.8 گیگاهرتز تقویت کند.

امتیاز بنچمارک تک رشته‌ای که اخیراً منتشر شده، 4883 است، تردیدی در مورد قابلیت‌های پرچمدار جدید اینتل باقی نمی‌گذارد. پردازنده 24 هسته ای i9 به لطف فناوری تقویت سرعت حرارتی (TVB) اینتل، هشت هسته کارایی و 16 هسته کارآمد می تواند به 5.8 گیگاهرتز برسد. معماری جدید، همراه با فناوری TVB i9، منجر به افزایش بیش از 400 امتیازی نسبت به قهرمان قبلی تک رشته، یعنی i9-12900KS شد.

آینده نگر: با نزدیک شدن به تاریخ انتشار نسل بعدی اینتل و AMD، اطلاعات عملکرد همچنان به جریان می افتد. انتظار می رود هر دو پلتفرم سرعت ساعت و دستورالعمل ها در هر چرخه (IPC) را نسبت به نسخه های قبلی خود به طور قابل توجهی بهبود بخشند. به نظر می رسد آخرین بنچمارک CPU تک رشته ای PassMark از این انتظارات پشتیبانی می کند و 13900K اینتل در بالای نمودارها قرار دارد.

اطلاعات منتشر شده شایعات گزارش شده قبلی در مورد عملکرد 13900K را تایید می کند. در اوایل سال جاری، نمونه‌های مهندسی i9-13900K دارای سرعت کلاک توربو هسته P با فرکانس 5.5 گیگاهرتز، با افزایش سرعت 5.8 گیگاهرتز در دو هسته بارگذاری شده بودند. این افزایش نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی نسبت به پردازنده 12900K پرچمدار نسل قبلی است.

عرضه سری 7000 در 27 سپتامبر نزدیک است، به این معنی که AMD تقریبا یک ماه کامل فرصت دارد تا با خط جدید پردازنده های خود جای پای خود را ایجاد کند. آیا Raptor Lake می‌تواند به اندازه کافی سر و صدا و شتاب را حفظ کند تا مشتریان را متقاعد کند تا برای انتشار خود منتظر بمانند، یا اینکه Team Blue در معرض خطر از دست دادن بیشتر سهم بازار CPU دسکتاپ بر اساس پنجره استقرار خود است؟ فقط زمان و فعالیت مشتری مشخص خواهد کرد.

منبع

با راه اندازی Raptor Lake در اواخر اکتبر، طرفداران کمتر از یک ماه تا لغو تحریم های اطلاعاتی اینتل فرصت دارند. سپس می‌توانیم به‌جای نشت‌ها و گمانه‌زنی‌های غیرقابل تأیید، به اطلاعات دقیق محصول و عملکرد دسترسی داشته باشیم.

اطلاعات لو رفته از ECSM و یک رایچو، تغییرات را در Raptor Lake، از جمله طراحی اتوبوس حلقه جدید، حافظه پنهان L2 و L3 بزرگتر، و بهبود تاخیر و پهنای باند مورد بحث قرار داد. این تغییرات منجر به 13 درصد عملکرد تک هسته ای بالاتر و 42 درصد عملکرد چند هسته ای در معیار R23 Cinebench شد.