Corsair اولین SSD PCIe 5.0 خود را با سرعت متوالی 10000 مگابایت بر ثانیه معرفی کرد.

آینده نگر: Corsair اخیراً یک SSD PCIe 5.0 NVMe را معرفی کرده است که می تواند به سرعت های متوالی تا 10000 مگابایت بر ثانیه برسد. این اعداد به کاربران نگاهی اجمالی به آینده نزدیک فضای ذخیره سازی PCIe و NVMe می دهد، زیرا پردازنده های AMD Ryzen 7000 و Intel Raptor Lake که مجهز به پشتیبانی از این درایوهای ذخیره سازی PCIe 5.0 هستند، رونمایی می شود.

فقط سه سال پیش، اولین درایوهای PCIe 4.0 NVMe با سرعت 7000 مگابایت بر ثانیه به قفسه‌های فروشگاه‌ها راه یافتند. و در حالی که این سرعت ها چشمگیر هستند، Corsair تصمیم گرفت همه چیز را تکان دهد و سقف چهار رقمی را بشکند. تصاویر اطلاعاتی درباره MP700 PCIe 5.0 NVMe SSD جدید Corsair فاش کردند که ادعا می‌کند این درایو می‌تواند در خواندن متوالی به سرعت تا 10000 مگابایت بر ثانیه و در نوشتن متوالی به 9500 مگابایت بر ثانیه برسد.

Corsair جسورانه اعلام می کند که “با بارگیری صفحه نمایش خداحافظی کنید”، فقط برای اینکه واقعاً تأکید کند که این درایوها چقدر می توانند سریع باشند. نمودار MP700 دارای سرعت خواندن متوالی است که 40٪ سریعتر از MP600 Pro XT پشتیبانی شده از PCIe 4.0 و همچنین سرعت خواندن متوالی 180٪ سریعتر در مقایسه با MP510 پشتیبانی شده از PCIe 3.0 است. برای درک بهتر، نشان می دهد MP510 Corsair در نمودار بالا کمتر از چهار سال پیش منتشر شد.

شایان ذکر است که اگرچه سرعت‌های متوالی برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی اعداد شگفت‌انگیزی هستند، اما کاملاً معرف سرعت‌های دنیای واقعی نیستند که کاربران بتوانند از استفاده روزانه از درایوهای خود انتظار داشته باشند. این بدان معنا نیست که MP700 Corsair “کند” خواهد بود، اما ممکن است همچنان منتظر سرعت های واقعی باشیم که به آن اعداد 10 گیگابایت در ثانیه می رسند که Corsair به خود می بالد. صرف نظر از این، بررسی‌های نهایی برای این درایو، و همچنین سایر رقبا، مطمئناً زمانی که مصرف‌کنندگان در نهایت بتوانند درایوهای SSD PCIe 5.0 را به دست آورند، چشمگیر نخواهد بود.

بخونید:  Baldur's Gate 3's first patch is so big, the notes exceeded Steam's text limit

همچنین منصفانه است که فرض کنیم این SSD ها باید در آینده نزدیک در دسترس باشند، با پردازنده های سری Ryzen 7000 که انتظار می رود در ماه سپتامبر عرضه شوند و انتظار می رود Raptor Lake اینتل کمی بعد در ماه اکتبر عرضه شود. از آنجایی که هر دو پلتفرم پشتیبانی از PCIe 5.0 را تایید کرده‌اند، سازندگان مطمئناً آماده خواهند بود تا این پلتفرم‌ها را در اسرع وقت در دسترس قرار دهند، همانطور که سه سال پیش در درایوهای PCIe 4.0 دیدیم.منبع

اگر بگوییم فناوری SSD در چند دهه اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است، دست کم گرفته شده است. کمتر از 15 سال پیش، یک SSD 120 گیگابایتی SATA III نزدیک به 350 دلار برای شما کار می کرد. امروزه، 350 دلار به طور بالقوه می تواند فضای ذخیره سازی SSD به ارزش 4 ترابایت را برای شما به ارمغان بیاورد، در حالی که تقریباً 12 برابر سریعتر از SSD های SATA قدیمی عمل می کند. این سرعت ها همه به لطف قدرت خطوط PCIe و پورت های NVMe است. در واقع، درایوهای NVMe در مدت زمان کمتری شاهد پیشرفت‌های عمده‌ای بوده‌اند.

فقط به بارگذاری 10 گیگابایت داده در یک ثانیه فکر کنید. بیست سال پیش، هارد دیسک‌هایی با فضای ذخیره‌سازی کل بیش از 10 گیگابایت، کالاهای داغ بودند، اما اکنون، فرضاً می‌توانید هر بیت داده را روی یکی از آن هاردهای 10 گیگابایتی تنها در یک ثانیه بارگیری کنید. با این حال، باید بر کلمه “فرضی” تاکید شود.