CPU چیست و سی پی یو در سیستم چه کاری انجام می دهد ؟

CPU یا پردازنده اغلب به عنوان مغز رایانه شناخته می شود . این یکی از دلایل افزایش تعداد هسته های CPU است که محاسبات اغلب کند و زمان بر بود . در حالی که CPU تنها یکی از واحد های پردازش را تشکیل می دهد ، یکی از مهم ترین آنهاست. هنگامی که برای خرید باید بین پردازنده AMD و سی پی یو اینتل، دو هسته یا چهار هسته ای، وپردازنده I3 در مقابل i7 یا i5 یا i9 انتخاب کنید ، می توان گفت که این تفاوت مهم است و چرا مهم است. ، هنوز هم یک ویژگی مهم در نظر گرفته می شوند ، برای مثال یک پردازنده دو هسته ای می تواند بسیار سریع تر از پردازنده ی چهار هسته ای باشد در صورتی که فرکانس کاری پردازنده دو هسته ای بیشتر باشد . در طول زمان پردازنده های دو هسته ای به زودی به پردازنده های چهار هسته ای و حتی به پردازنده های هشت هسته ای ارتقاء پیدا کردند . به چه تعداد هسته سی پی یو نیاز داریم ؟ سی پی یو چگونه کار می کند ؟

افزایش دما زمانی رخ می دهد که از حداکثر قدرت پردازنده استفاده کنیم به همین دلیل است که باید بر اساس طراحی سیستم گرمایی ، توان ( W ) پردازنده را در نظر بگیرند ، در حالی که مصرف برق پایین تر به وضوح برای صورتحساب برق شما مفید است . به همین دلیل هنگامی که میخواهید برای سیستم خود یک CPU بخیر باید اطمینان حاصل کنید که پردازنده با سوکت مادربرد سیستم خود مطابقت داشته باشد . پردازنده به صورت تراشه ای کوچک و مربعی شکل روی مادربرد دستگاه قرار می گیرد و با سخت افزارهای دیگر دستگاه در ارتباط می باشد . به همین دلیل آدرس هر دستورالعمل توسط یک شمارنده برنامه (PC) نگهداری می شود. هر دستورالعمل بعد از اجرا نتیجه ای دارد که بعد باید در حافظه نگهداری شود ، عمل نوشتن نتیجه هر دستورالعمل در حافظه Write back می گویند . حافظه کش L2 و L3 یک حافظه سریع برای پردازنده است که برای پردازش اطلاعات استفاده می شود.

با افزایش تعداد هسته های پردازنده ، باعث افزایش کارایی و کاهش زمان پردازش می شود. همچنین می تواند باعث کاهش دمای پردازنده شود . با اضافه شدن قابلیت hyper threading در پردازنده های نسل جدید ، می توانید تا 16 هسته برای انجام پردازش ها استفاده کنید . برخی از مشخصات و قابلیت های دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در تصمیم گیری میان پردازنده ها در هنگام خرید به موقع کمک کند . داشتن اطلاعت از انواع پردازنده ها و قابلیت های سی پی یو می تواند به خریدن CPU بسته به نوع نیازتون ، مفید باشد . تولید کنندگان به دنبال روش های جدید برای بهبود عملکرد پردازنده بودند ، که برای بهبود عملکرد سی پی یو منجر به افزایش هسته های پردازنده ها شدند . برای مثال یک پردازنده دو هسته ای تنها دو پردازنده مجزا در یک تراشه پردازنده جایگذاری شده است . تا این عملیات پردازش شود و برای اجرا در مرحله بعدی آماده باشد . هر دستورالعمل فقط یک بخش کوچک از هر عملیات است، بنابراین پردازنده باید بداند دستورالعمل بعدی چیست .

دستورالعمل ها به عنوان یک سری از اعداد از حافظه رم به پردازنده منتقل می شود . پردازنده اطلاعات ورودی از حافظه رم کامپیوتر می گیرد و اطلاعات را رمز گشایی و پردازش می کند و اطلاعات پردازش شده را ارائه می کند. هنگامی که پردازنده های 32 بیتی برای اولین بار طراحی شدند، به نظر می رسید که قرار است پردازش های بزرگی را انجام دهد . در حقیقت ، تولیدکنندگان ، پردازنده های تلفن همراه و دسکتاپ خود را نامگذاری کرده اند، اما با پسوند و پیشوند ها . با این حال ، با ظهور تلفن همراه و گوشی های هوشمند به این معنی است که ما اساسا کامپیوتر را با خود در همه جا حمل می کنیم . پردازنده ها در انواع مختلفی در دستگاه های مختلف اعم از رایانه ها ، لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند ، تبلت و تلویزیون های هوشمند استفاده می شود. مثلا برای خرید یک کامپیوتر یا لپ تاپ جدید ،باید بدانید CPU چیست و نقش و عملکرد سی پی یو در سیستم چیست .

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از مجله خبری mycpu دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.