Die shot نشان می دهد که مدل جدید PS5 به تراشه 6 نانومتری جدید Oberon Plus منتقل می شود

سال گذشته، اولین نسخه PS5 (CFI-1100) سعی کرد با لاغری در هزینه ها صرفه جویی کند، که منجر به سازش در سیستم خنک کننده شد و باعث شد که عملکرد آن کمی گرمتر از مدل راه اندازی شود. در اوایل این ماه، مدل CFI-1200 به خرده فروشی عرضه شد و خرابی ها نشان داد که صدها گرم از کنسول پرتاب را با یک مادربرد بازطراحی شده، یک هیت سینک جدید و یک خنک کننده کوچکتر کاهش داده است. دای شرینک در 1202 نیز باید مصرف برق را حدود 10 درصد کاهش دهد.

نسل کنونی کنسول با چالش‌های تولیدی بی‌سابقه‌ای مواجه شده است که عمدتاً ناشی از تأثیرات همه‌گیری بر زنجیره‌های تأمین و تقاضای مصرف‌کننده است. خرید PS5 با نزدیک شدن به دومین تولدش تا حدودی چالش برانگیز است.

به طور خلاصه: از زمان عرضه پلی استیشن 5، سونی سعی کرده مشکلات عرضه خود را با اصلاحات جزئی کاهش دهد تا گرمی از وزن و هزینه های تولید را کاهش دهد. یک دای شات جدید نشان می دهد که کنسول اولین دای شرینک خود را دریافت کرده است، که باید به سونی کمک کند مصرف انرژی خود را کاهش دهد و حاشیه سود خود را بهبود بخشد.

تجزیه و تحلیل قالب در آخرین نسخه PS5 توسط Angstronomics نشان می‌دهد که از فرآیند 6 نانومتری N6 EUV TSMC استفاده می‌کند که از N7 کنسول راه‌اندازی تغییر می‌کند. تغییر در PS5 مدل CFI-1202 با تغییرات دیگری در مادربرد و سیستم خنک کننده همراه است.

تراشه 6 نانومتری – با اسم رمز Oberon Plus – 15 درصد کمتر از Oberon اصلی است. حرکت از حدود 300 میلی‌متر مربع به 260 میلی‌متر مربع باید به سونی اجازه دهد تا حدود 20 درصد تراشه‌های بیشتری را با همان هزینه تولید کند. تراشه N6 همچنین انرژی کمتری نسبت به N7 مصرف می‌کند، که احتمالاً میزان اضافه کردن کنسول به صورت‌حساب انرژی را کاهش می‌دهد.

سال گذشته، سونی گفت که مدل PS5 مجهز به درایو دیسک سودآور شده است، اما نسخه دیجیتالی آن همچنان با ضرر به فروش می‌رسد. با این حال، سونی ماه گذشته قیمت تمام مدل ها را در هر منطقه ای به جز آمریکای شمالی افزایش داد، احتمالاً به دلیل افزایش هزینه تولید، چیزی که مایکروسافت و نینتندو تاکنون با کنسول های خود از آن اجتناب کرده اند. ویرایش‌های سخت‌افزاری مانند CFI-1202 ممکن است به Sony کمک کند سودآوری خود را حفظ کند و در نهایت پس‌انداز را به مصرف‌کنندگان منتقل کند.منبع