EVGA تولید کارت‌های گرافیک Nvidia را به دلیل سوءاستفاده از رابطه متوقف می‌کند

یک سیب زمینی داغ: به نظر می رسد که رابطه بین Nvidia و یکی از شرکای اصلی هیئت مدیره آن به نقطه شکست رسیده است. EVGA پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 40 را تولید نمی‌کند و عملاً به طور کامل از بازار کارت‌های گرافیک خارج می‌شود. احتمالاً با اعلام پایان EVGA، این تصمیم می تواند توجه بیشتری را به تعاملات تجاری بین سازندگان GPU و شرکای هیئت مدیره جلب کند.

هان می گوید قصد ندارد EVGA را بفروشد، نگران است که سرمایه گذاران هویت و فرهنگ آن را تغییر دهند. این شرکت همچنین نمی‌خواهد کسی را اخراج کند، اما اگر منبع اصلی درآمد خود را رها کند، تقریباً اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.منبع شریک هیئت مدیره همچنین Nvidia را به عدم ارتباط در مورد MSRP هنگام راه اندازی GPU های جدید متهم می کند. EVGA تا زمانی که انویدیا قیمت پیشنهادی خود را به عموم مردم اعلام نکند، قیمت نهایی کارت‌ها را نمی‌داند. سازنده GPU همچنین کف و سقف قیمت را اعمال می کند و توانایی EVGA را برای قیمت گذاری انواع آن بر اساس نحوه سفارشی سازی سیستم های اورکلاک یا خنک کننده محدود می کند.

یکی از دلایل اصلی شکست این است که پردازنده‌های گرافیکی سری Founders Edition 30 انویدیا، انواع کارت‌های EVGA را کاهش داده‌اند، به‌ویژه که انویدیا اخیراً قیمت‌های قابل توجهی را برای تسویه سهام کاهش داده است.

در حال حاضر، EVGA خود را شریک مجاز شماره 1 Nvidia در فروش کارت‌های گرافیک ایالات متحده و بریتانیا می‌نامد و پردازنده‌های گرافیکی Nvidia حدود سه چهارم از درآمد ناخالص EVGA را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، این شرکت کارت های AMD یا Intel را نمی فروشد و پس از جدا شدن از Nvidia قصد ندارد. منابع تغذیه بیشتر بقیه مشاغل EVGA را شامل می شود، اما تصور اینکه این شرکت در یکی دو سال آینده بدون محصولات GeForce چگونه خواهد بود، دشوار است.

بخونید:  پخش کننده توییچ، Amouranth ربات هوش مصنوعی خود را راه اندازی کرد که طرفداران می توانند با پرداخت 1 دلار در دقیقه با آن چت کنند.

تصمیم برای ترک تجارت GPU ناگهانی یا اخیراً گرفته نشد. EVGA می گوید که آنها در ماه آوریل پس از چندین بار تلاش برای مذاکره مجدد در مورد شراکت، به انویدیا اطلاع دادند. اندرو هان، مدیرعامل و موسس EVGA گفت که تصمیم برای ترک انویدیا آسان بود و کار با این شرکت سخت بود. هان انتخاب را یک امر اصولی خواند نه پول.

در یک گزارش اختصاصی، EVGA به Gamers Nexus گفت که کارت‌های گرافیک Nvidia را بعد از سری RTX 30 نمی‌فروشد. این شرکت به حمایت از ضمانت‌های فعلی مشتریان ادامه می‌دهد، اما انتظار دارد تا پایان سال 2022 از طریق موجودی باقی‌مانده خود به فروش برسد.

سازندگان GPU در پاسخ به رونق کریپتو عرضه را افزایش دادند، اما پس از آن سقوط و ادغام اخیر اتریوم باعث شد تا آنها در تلاش برای خلاص شدن از شر سهام فروخته نشده خود باشند، در حالی که با هجوم کارت‌های مستعمل که برای راه‌اندازی نسل جدید آماده می‌شوند، رقابت می‌کنند. سازندگان برد مانند EVGA می گویند که نمی توانند این شوک ها را آنطور که Nvidia می تواند جذب کنند، و EVGA می گوید با هر RTX 3080 یا RTX 3090 فروخته شده صدها دلار ضرر می کند.