FDA به Neuralink ایلان ماسک اجازه می دهد تا ایمپلنت های مغزی را در انسان قرار دهد


چه اتفاقی افتاده؟ Neuralink، شرکت کاشت مغزی که توسط ایلان ماسک در سال 2016 تأسیس شد، توسط اداره داروی فدرال (FDA) مجوز داده شد تا اولین مطالعه بالینی انسانی خود را آغاز کند و راه را برای رابط مغز و ماشین با پتانسیل درمان هموار کند. بیماری های عصبی کشنده، فلج، کوری و موارد دیگر. این ایمپلنت همچنین می تواند برای کنترل دستگاه های روزمره با ذهن استفاده شود.

ماسک در موارد متعددی گفته است که Neuralink در حال نزدیک‌تر شدن به آغاز آزمایش‌های انسانی است که دستگاهی را در مغز انسان کاشته می‌کند.

Neuralink در اوایل سال 2022 برای تایید FDA درخواست کرد اما آژانس به دلیل نگرانی های متعدد آن را رد کرد. رویترز می نویسد که این موارد شامل مشکلات باتری لیتیومی دستگاه، امکان مهاجرت سیم های ایمپلنت به داخل مغز و چالش استخراج ایمن دستگاه بدون آسیب رساندن به بافت مغز است.

در سال 2021، Neuralink ویدیویی از یک ماکاک منتشر کرد که یکی از ایمپلنت‌های این شرکت را در مغز خود داشت و فقط با فکر کردن به آن پونگ بازی می‌کرد. همانطور که میمون بازی می کرد، Neuralink فعالیت نورون را ثبت کرد. از داده‌ها برای تعیین اینکه کدام نواحی از مغز میمون شلیک می‌کنند، استفاده شد. پس از یادگیری الگوها، جوی استیک قطع شد، اما میمون همچنان می‌توانست مکان‌نما را کنترل کند، زیرا به حرکات فکر می‌کرد.

بخونید:  حکم دستگیری مردی که مسئول زمستان کریپتو بود صادر شد

اما آزمایش‌ها روی میمون‌ها منجر به اتهامات آزاری از سوی سازمان غیرانتفاعی Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) شد. PCRM گفت که میمون‌ها “در آزمایش‌های نامرغوب مغزشان را مثله کردند و به حال خود رها کردند تا رنج بکشند و بمیرند.” بنا به گزارش ها، Neuralink از زمان شروع آزمایشات در سال 2018، حدود 1500 حیوان را کشته است.

قانون‌گذاران ایالات متحده اکنون از تنظیم‌کننده‌ها می‌خواهند تا بررسی کنند که Neuralink چگونه بر آزمایش‌های حیوانی نظارت می‌کند و اینکه آیا ترکیب هیئت نظارت بر این آزمایش‌ها به آزمایش‌های نادرست و عجولانه کمک می‌کند یا خیر.

علاوه بر این، PCRM Neuralink را به نقض قوانین فدرال مربوط به حمل و نقل مواد خطرناک در موارد متعدد متهم کرد. وزارت حمل و نقل در حال بررسی است که آیا این شرکت پاتوژن های خطرناکی را روی تراشه های برداشته شده از مغز میمون ها منتقل کرده است یا خیر.

Neuralink تنها شرکت رابط مغز نیست. Synchron مستقر در نیویورک تاییدیه FDA را برای آزمایشات انسانی در سال 2021 دریافت کرد. اولین ایمپلنت را در ژوئیه انجام داد و در دسامبر، یک مرد فلج استرالیایی 62 ساله که از اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) رنج می برد، از یکی از ایمپلنت های آن استفاده کرد. برای ارسال توییت فقط با فکر کردن در مورد آن.

این احتمال وجود دارد که افرادی با شرایط مشابه برای آزمایشات Neuralink ثبت نام کنند. خود ماسک گفته است که قصد دارد در آینده یکی از دستگاه‌ها را در بدن خودش کاشته کند تا بتواند موسیقی را مستقیماً در مغزش پخش کند.

بخونید:  GPU Availability and Pricing Update: July 2022

منبع