GeForce RTX 4090 در آزمایشگاه انویدیا به 3.0 گیگاهرتز اورکلاک شد

منتقدان بلافاصله انویدیا را به خاطر قیمت های بالای Lovelace به چالش کشیدند، زیرا تقاضای کلی GPU پس از باقی ماندن در سطوح تاریخی در دو سال گذشته روند نزولی دارد. با این حال، هوانگ از MSRP دفاع کرد و قانون مور را مرده اعلام کرد.

در متن: یک اظهارنظر کوتاه در هنگام معرفی انویدیا در مورد کارت‌های گرافیک سری RTX 4000، پتانسیل اورکلاک این مدل پرچمدار را روشن می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، بی‌سابقه نیست، اما بسته به جزئیات آینده، مانند نوع خنک‌کننده مورد نیاز، می‌تواند مرزهای جدیدی را برای آخرین فناوری GPU ایجاد کند.

جنسن هوانگ، مدیر عامل انویدیا، هنگام ارائه سری جدید پردازنده‌های گرافیکی Ada Lovelace ادعا کرد که این شرکت در آزمایشگاه‌های خود GeForce RTX 4090 را به 3.0 گیگاهرتز اورکلاک کرده است. این بدان معناست که ممکن است به اطلاعاتی بستگی داشته باشد که ممکن است تا زمانی که کارت در دست کاربران نباشد، منتشر نشود. بنچمارک های فاش شده 4090 در اوایل ماه جاری بدون جزئیات بیشتر، همین تعداد را گزارش کردند.

GeForce RTX 4090 در تاریخ 12 اکتبر با قیمت پایه 1599 دلار وارد قفسه ها می شود. نسخه های 12 و 16 گیگابایتی RTX 4080 در ماه نوامبر به ترتیب با قیمت 899 و 1199 دلار وارد بازار می شوند. این کارت‌ها دارای هسته‌های نسل سوم RT، رمزگذاری AV1 (نسل‌های GPU جدید امسال از هر سه سازنده این ویژگی را اضافه خواهند کرد)، DLSS3 و سایر پیشرفت‌ها نسبت به سری RTX 30 هستند.

او گفت: «این ایده که قیمت این تراشه کاهش می‌یابد داستانی مربوط به گذشته است.

بخونید:  Tencent به جوانان بازی چین می گوید که محدودیت زمانی 3 ساعت در هفته در تابستان امسال کاهش نخواهد یافت.منبع

هوانگ قبل از ادامه مطلب (حدود 16 دقیقه از ویدیوی بالا) روی این اظهار نظر متمرکز نشد، بنابراین ما نمی دانیم که آزمایشگاه های انویدیا از چه نوع خنک کننده یا چقدر وات استفاده می کردند تا به 3.0 گیگاهرتز می رسیدند. این عدد اندکی کمتر از رکورد جهانی اورکلاک 3.2 گیگاهرتز در سال گذشته است که AMD Radeon RX 6900 XT از طریق خنک کننده نیتروژن مایع مدیریت می کرد.

پردازنده‌های گرافیکی قدیمی‌تر با استفاده از روش‌های مشابه، فرکانس 3.0 گیگاهرتز را پشت سر گذاشته‌اند، اما رسیدن 4090 به آن نقطه با 76 میلیارد ترانزیستور فوق‌العاده، نقطه عطفی است. اگر معلوم شود که انویدیا با خنک کننده هوا به آنجا رسیده است، حتی چشمگیرتر خواهد بود.

اورکلاک همچنین برخی از نگرانی‌های مربوط به مصرف انرژی را ایجاد می‌کند که اعلام لاولیس در ابتدا خاموش شد. بسیاری از کاربران نگران بودند که RTX 4090 به 600 وات نیاز داشته باشد – عددی نگران‌کننده برای کسانی که تحت افزایش قبوض انرژی زندگی می‌کنند. شایعات بعدی قبل از اینکه انویدیا تأیید کند که 4090 فقط به 450 وات نیاز دارد، این عدد را کاهش داد – همان 3090Ti. با این حال، آیا 4090 می تواند به 600 وات برای رسیدن به 3 گیگاهرتز نیاز داشته باشد؟ ساعت بوست رسمی آن 2.52 گیگاهرتز است.