GitHub Copilot با اولین اقدام کلاسی خود علیه هوش مصنوعی “ناعادلانه” انتقاد کرد


یک سیب زمینی داغ: اولین شکایت دسته جمعی علیه الگوریتم یادگیری ماشینی در دادگاه فدرال سانفرانسیسکو ثبت شده است. طرفداران از میلیون ها کاربر گیت هاب می خواهند تا حقوق خود را در برابر Copilot، یک هوش مصنوعی که کد جدیدی را با نقض مجوزهای منبع باز و چندین قانون نقض حق چاپ دیگر پیشنهاد می کند، تأیید کنند.

مدافعان حقوقی یک شکایت دسته جمعی علیه سیستم هوش مصنوعی در پشت GitHub Copilot، یک ویژگی طراحی شده توسط مایکروسافت و OpenAI برای کمک به برنامه نویسان برای نوشتن سریعتر کد، تنظیم کرده اند. به گفته وکلا، Copilot حقوق «احتمالاً میلیون‌ها» مشترک GitHub را زیر پا می‌گذارد، با استفاده از خطوط بی‌شماری از کدها بدون مجوز مناسب و برخلاف قوانین بسیاری از مجوزهای منبع باز.

Copilot یک الگوریتم یادگیری ماشینی است که توسط OpenAI – همان شرکتی که در سیستم تولید تصویر معروف به DALL-E ساخته شده است – برای پیشنهاد کد و حتی کل عملکردها در زمان واقعی، درست از ویرایشگر کد یا IDE ترجیحی کاربر. GitHub Copilot “روی میلیاردها خط کد” آموزش دیده است و ظاهراً قادر است درخواست‌های زبان طبیعی را به پیشنهادهای کدنویسی در ده‌ها زبان مختلف تبدیل کند.

الگوریتم Copilot تاکنون موفقیت آمیز بوده است و نزدیک به 30 درصد از کدهای جدید میزبانی شده در GitHub با کمک هوش مصنوعی نوشته شده است. پشت تایید عمومی Copilot چیزی است که وکلا به عنوان نقض سیستماتیک “حقوق قانونی تعداد زیادی از سازندگانی که کد یا کارهای دیگر را تحت مجوزهای منبع باز خاصی در GitHub پست کرده اند” توصیف می کنند.

دعوای حقوقی دسته جمعی می گوید که مجموعه ای از 11 مجوز منبع باز محبوب (MIT، GPL، Apache و غیره) نیاز به ذکر نام نویسنده و حق چاپ دارند و Copilot هرگز هیچ یک از این موارد را انجام نداده است. در شکایت آمده است که فراتر از انتساب صحیح نویسندگی، هوش مصنوعی GitHub شرایط خدمات و خط‌مشی‌های حفظ حریم خصوصی، DMCA § 1202 (که حذف اطلاعات مدیریت حق نسخه‌برداری را ممنوع می‌کند)، قانون حفظ حریم خصوصی مصرف‌کننده کالیفرنیا، و «سایر قوانینی که منجر به آن می‌شوند را نقض کرده است. دعاوی حقوقی مرتبط.”

طرفداران اقدام دسته جمعی شکایت خود را به عنوان اولین گام در یک سفر طولانی معرفی می کنند که باید اولین تلاش برای به چالش کشیدن آموزش و خروجی سیستم های هوش مصنوعی در ایالات متحده باشد. وکلای دادگستری می گویند که این آخرین مورد نخواهد بود، زیرا “سیستم های هوش مصنوعی از قانون مستثنی نیستند” و سازندگان این فناوری ها باید پاسخگو باشند.

این اقدام گروهی ادامه می‌دهد: «اگر شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گیت‌هاب و OpenAI تصمیم بگیرند که قانون را نادیده بگیرند، نباید انتظار داشته باشند که ما مردم ساکت بنشینیم». هوش مصنوعی باید برای همه منصفانه و اخلاقی باشد، در غیر این صورت به “راهی دیگر برای افراد معدود ممتاز برای سود بردن از کار بسیاری تبدیل خواهد شد.”منبع