Google Manifest V2 را در کروم خاموش نمی کند. مسدود کننده های تبلیغاتی در حال حاضر ایمن هستند


یک سیب زمینی داغ: فناوری Manifest V3 که بسیار مورد بحث قرار گرفت، همانطور که از ابتدا برنامه ریزی شده بود، در ژانویه وارد بازار نخواهد شد. گوگل به بازخورد توسعه‌دهندگان گوش می‌دهد، زیرا توسعه‌دهندگان نسبت به مدت زمانی کوتاهی که این شرکت در اختیار صنعت قرار می‌دهد تا با چنین تغییر مخربی سازگار شود، ابراز نگرانی کرده‌اند.

«آخرالزمان افزونه» که کاربران و توسعه دهندگان در انتظار آن هستند، به تازگی به تعویق افتاده است. گوگل گفت که انتقال پیشنهادی از Manifest V2 به Manifest V3 که در ابتدا برای ژانویه 2023 برنامه ریزی شده بود، در آغاز سال جدید انجام نخواهد شد. توسعه دهندگان زمان بیشتری برای انطباق با استاندارد جدید خواهند داشت، در حالی که به نظر می رسد گوگل مایل به یافتن زمینه مشترک برای محدودیت های اعمال شده توسط V3 برای مسدود کننده های تبلیغات و سایر برنامه های افزودنی محبوب برای کروم است.

Simeon Vincent از گوگل در نامه ای به توسعه دهندگان گفت که این شرکت بازخورد آنها را در مورد “چالش های رایج ناشی از مهاجرت” به Manifest V3 شنیده است، “مخصوصاً ناتوانی سرویس دهنده در استفاده از قابلیت های DOM و محدودیت سخت فعلی در طول عمر کارمندان خدمات برنامه افزودنی.” Manifest V3 زندگی را برای مسدودکننده‌های تبلیغات سخت‌تر می‌کند، به طوری که ابزارهای محبوبی مانند uBlock Origin از انتقال به شکل فعلی خود دوام نمی‌آورند.

کدنویس‌های Google به طور فعال به دنبال راه‌حلی برای محدودیت‌های سخت اعمال شده بر برنامه‌های افزودنی توسط Manifest V3 هستند، در حالی که ناتوانی کارکنان سرویس در استفاده از قابلیت‌های DOM را با API اسناد Offscreen جدید اضافه شده در Chrome 109 کاهش می‌دهند.

با این حال، باید زمان زیادی برای بحث وجود داشته باشد، زیرا “آزمایش های ژانویه” از قبل برنامه ریزی شده برای خاموش کردن برنامه های افزودنی Manifest V2 در کانال های پیش از انتشار کروم (Canary، Dev، Beta) به تعویق افتاده است. جدول زمانی بازبینی شده پشتیبانی Manifest V2 می گوید که خط زمانی منسوخ شدن V2 “در دست بررسی است” و همچنین اهداف آینده برای ژوئن 2023 (خاموش کردن پشتیبانی V2 در نسخه پایدار Chrome) و ژانویه 2024 (همه برنامه های افزودنی Manifest V2 از فروشگاه Chrome حذف شده اند).

گوگل گفت: “اصل راهنمای ما این است که به توسعه دهندگان زمان کافی برای به روز رسانی و آزمایش برنامه های افزودنی خود پس از راه اندازی این قابلیت های جدید قبل از خاموش کردن Manifest V2 بدهیم.” چیزی که تغییر نکرده است، قصد شرکت برای به خطر انداختن مسدودکننده‌های تبلیغات مزاحم V2 است: برنامه و برنامه به‌روزرسانی مرحله حذف تا مارس 2023 تعریف می‌شود.

در آن زمان، کاربران و توسعه‌دهندگانی که نگران توانایی مسدودکننده‌های تبلیغاتی قدرتمند امروزی بودند، می‌توانستند Google Chrome (یا هر مرورگر مبتنی بر Chromium دیگر مانند Microsoft Edge) را برای همیشه کنار بگذارند و چیز دیگری را برای جلسات مرور وب خود انتخاب کنند. یک راه حل جایگزین مانند فایرفاکس می تواند کار کند زیرا موزیلا قبلاً اعلام کرده است که مرورگر منبع باز پشتیبانی از Manifest V2 را کنار نمی گذارد و برخی از ویژگی های Manifest V3 را تطبیق می دهد.منبع