GPU داغ است؟ یک کولر پس از فروش می تواند مشکلات شما را حل کند

Raijintek این آخر هفته بعد از اینکه عکس‌های لو رفته از خنک‌کننده در اواخر هفته گذشته به اینترنت راه یافت، Morpheus 8069 را از طریق آزمایشگاه Igor به طور غیر رسمی معرفی کرد. اما چند ماه پیش به آزمایشگاه ایگور اجازه داده بود آزمایش هایی را روی نمونه اولیه اولیه انجام دهد، بنابراین جای تعجب نداشت.

Morpheus 8069 رویکرد مخالف اکثر خنک‌کننده‌های همکار برد را دارد: به جای بستن فلز بیشتر به هیت سینک و استفاده از فن‌های سریع‌تر، بر مهندسی متفکرانه و ساخت و ساز دقیق برای دستیابی به نتایج مشابه یا بهتر با مواد کمتر متکی است.

تنها یک هفته می‌گذرد تا در تاریخ 1 نوامبر وارد بازار شود و می‌توانیم اطلاعات بیشتری کسب کنیم. Raijintek تا آن زمان منتظر است تا در دسترس بودن و قیمت را اعلام کند، اما اکثر محصولات آنها در سطح جهانی از طریق شرکای خود در دسترس هستند. Newegg در حال حاضر قدیمی‌تر اما مشابه Morpheus Vega خود را با قیمت 95 دلار فهرست می‌کند، بنابراین ما تصور می‌کنیم که Morpheus 8069 در پارکینگ 150-200 دلاری فرود بیاید.منبع

آزمایشگاه ایگور فقط نمونه اولیه 8069 را با دو فن 125 در 25 میلی‌متری نصب شده آزمایش کرد و متوجه شد که عملکرد خوبی در خنک نگه داشتن RTX 3080 دارد. پس از اجرای تست استرس Furmark برای چندین ساعت، GPU در دمای 55 درجه سانتیگراد در اتاقی با دمای 24 درجه سانتیگراد باقی ماند و تنها در حدود 70 درجه سانتیگراد در یک نقطه داغ به اوج خود رسید که یک نتیجه عالی است. گزارش آنها را برای تفکیک کامل (به زبان آلمانی) بخوانید.

بخونید:  Microsoft Outlook و Teams برای باز کردن پیوندها در Edge، بدون توجه به تنظیمات پیش فرض مرورگر در ویندوز

آینده نگر: سازنده سخت‌افزار آلمانی Raijintek نسخه جدیدی از هیت سینک گرافیکی محبوب Morpheus را معرفی کرده است که قول می‌دهد همه چیز را به جز RTX 4090 خنک‌تر از خنک‌کننده‌های موجود نگه دارد. همچنین اگر از زیبایی صنعتی دو فن در معرض تسمه به توده ای از آلومینیوم آنودایز مشکی لذت ببرید، عالی به نظر می رسد.

من شخصا از اینکه ببینم Morpheus 8069 چگونه به عنوان یک خنک کننده غیرفعال عمل می کند هیجان زده هستم. به نظر نمی رسد که در حین اجرای بازی قادر به خنک کردن غیرفعال هر چیزی قدرتمند باشد، اما از آنجایی که طراحی آن بسیار باز است، باید بتواند قبل از چرخاندن فن ها، کمی بیشتر از سایر خنک کننده ها نگه دارد.

در رندرها به نظر می رسد که کولر دارای شش لوله حرارتی است، اما Raijintek قول داده است که دارای 12 لوله است که هر کدام 6 میلی متر قطر دارند. همه آنها قبل از اینکه نیمی از آنها در PCB منشعب شوند و نیمی از آنها روی قالب بپیچند در قالب GPU به هم می رسند. Raijintek می‌گوید که می‌توان آن‌ها را به شش لوله متصل کرد، اما متوجه شد که تقسیم آنها به مسیرهای کوتاه‌تر مزایای زیادی دارد.

وزن آن تنها 515 گرم (1.1 پوند) و ابعاد آن 245 × 110 × 44 میلی متر است. برای مقایسه، کولر RTX 3090 FE که برای جایگزینی آن طراحی شده است، وزنی معادل 2125 گرم (4.7 پوند) با PCB دارد و نسبتاً طولانی تر است و ابعاد آن 313 x 124 x 52 میلی متر است. GPU دارای یک TGP 320 واتی است و 8069 می‌تواند تا 360 وات را با دو فن، بدون گنجاندن، از بین ببرد.

بخونید:  مهندسان اینتل پس از تماشای یک بررسی Arc A380 در یوتیوب، 43 مشکل درایور را پیدا کردند

پایه مسی 8069 با روکش نیکل به شکل بعلاوه، ماژول های حافظه همه GPU های مدرن را پوشش می دهد و از خنک شدن کافی آنها اطمینان می دهد. داخل جعبه پنج هیت سینک مسی و سه هیت سینک آلومینیومی کوچکتر وجود دارد که می توان آنها را روی هر خطی از VRM ها چسباند. آزمایشگاه ایگور دریافت که آنها به خوبی کار می کنند، اما اگر GPU به سمت پایین نصب شود، در معرض خطر افتادن هستند. این رسانه می‌گوید که ریسک با دانشی در مورد پدهای حرارتی قابل کنترل است، اما این فرآیند را به سازندگانی که برای اولین بار کار می‌کنند توصیه نمی‌کند.