HP به روز رسانی پرینترهای خود را ادامه می دهد تا کارتریج های جوهر شخص ثالث را مسدود کند


WTF؟! هفت سال از زمانی که HP برای اولین بار به دلیل ارائه به روز رسانی سیستم عامل برای چاپگرهای خود که کارتریج های جوهر شخص ثالث را غیرفعال می کرد، درگیر بحث و جدل می گذرد. از آن زمان تاکنون، با شکایت‌های قضایی و شکایات بی‌شماری در مورد DRM کارتریج خود مواجه شده است، که ادعا می‌کند برای محافظت از کیفیت برای مشتری است و قطعا راهی برای مجبور کردن مردم به خرید محصولات گران قیمت خود نیست. با این حال، با وجود همه خشم، HP هنوز هم این به‌روزرسانی‌ها را منتشر می‌کند.

ویژگی امنیتی پویا HP با واداشتن چاپگرها به بررسی تراشه‌های امنیتی کارتریج‌های درج شده یا مدارهای الکترونیکی برای تأیید اینکه آنها از HP هستند کار می‌کند. HP توضیح می دهد: «چاپگرها از اقدامات امنیتی پویا برای مسدود کردن کارتریج ها با استفاده از تراشه های غیر HP یا مدارهای الکترونیکی اصلاح شده یا غیر HP استفاده می کنند. سیستم های چاپ، و حفاظت از مالکیت معنوی ما.” پس هیچ چیز در مورد پول.

واکنش منفی معرفی Dynamic Security در سال 2016 منجر به عذرخواهی HP شد و در ابتدا DRM را حذف کرد. با این حال، در سال 2017 دوباره ظاهر شد.

کارتریج‌های جوهر رسمی و جدید گران هستند، بنابراین معرفی ویژگی‌ای که صاحبان چاپگرهای HP را از خرید جوهر شخص ثالث با تخفیف باز می‌دارد، حسن نیت زیادی برای شرکت به همراه نخواهد داشت. اچ پی در حال حاضر میلیون ها هزینه تسویه حساب را پس از طرح دعوای دسته جمعی توسط گروه های مصرف کننده و کاربرانی که این شرکت را به تاکتیک های “دست نیافتنی” و رفتار ضد رقابتی متهم کرده اند، پرداخت کرده است. جدیدترین آنها پرداخت 1.35 میلیون دلاری به مشتریان در چهار کشور اروپایی بود.

اما همانطور که کاربران Reddit (از طریق Ars Technica) در حال کشف هستند، HP برنامه‌های DRM کارتریج خود را رها نکرده است. Redditor grhhull نوشت: “HP چاپگرهای خود را به‌روزرسانی کرده است تا کاملاً جوهر غیرHP را ممنوع کند! آنها دیگر پیام “نمی‌توان کیفیت را تضمین کرد” را نشان نمی‌دهند، بلکه چاپ شما را کاملاً لغو می‌کنند تا زمانی که کارتریج جوهر HP را وارد کنید.” “پس از تماس با HP، آنها توصیه کردند که “این به دلیل “به روز رسانی” اخیر همه چاپگرها است.

مشخص نیست کدام چاپگرها به‌روزرسانی‌ها را دریافت کرده‌اند و چه زمانی به‌روزرسانی شده‌اند. OfficeJet 774، 6978 و 6968، و OfficeJet Pro 6970 برخی از مواردی هستند که در صفحه پشتیبانی HP نام برده شده است.

چیزی که برای کاربران آزاردهنده‌تر است این است که به‌روزرسانی‌ها می‌توانند بدون هیچ اطلاعی، کارتریج‌های شخص ثالثی را که آنها در چاپگرهای HP خود استفاده می‌کردند، آجری کنند.

Ars خاطرنشان می کند که HP مراقب بوده است که هیچ تخلفی را حتی در هنگام پرداخت تسویه حساب های کلاسی خود نپذیرد. درعوض، این شرکت بر این تمرکز کرده است که مشخص کند کدام یک از چاپگرهایش دارای عملکرد امنیتی Dynamic هستند. این مطمئناً افرادی را که تازه متوجه شده‌اند چاپگرشان دیگر کار نمی‌کند راضی نمی‌کند.منبع