IBM بر این باور است که پردازنده‌های کوانتومی آن فراتر از روش‌های کلاسیک، کاربردهایی را ارائه می‌کنند

چه اتفاقی افتاده؟ آی‌بی‌ام یک قدم به ساختن یک کامپیوتر کوانتومی با ابزار واقعی نزدیک‌تر است که می‌تواند در بارهای کاری خاص از رایانه‌های کلاسیک بهتر عمل کند. این غول فناوری اخیراً از پردازنده کوانتومی “عقاب” خود با 127 کیوبیت ابررسانا برای ایجاد حالت های درهم تنیده استفاده کرد که “دینامیک چرخش ها را در مدلی از مواد شبیه سازی می کند و خواصی مانند مغناطش آن را به دقت پیش بینی می کند.”

گیل در سال 2021 گفت: «محاسبات کوانتومی این قدرت را دارد که تقریباً هر بخش را متحول کند و به ما کمک کند تا با بزرگترین مشکلات زمان خود مقابله کنیم.

این آزمایش نشان می‌دهد که رایانه‌های کوانتومی پر سر و صدا می‌توانند زودتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، مفید باشند. Big Blue معتقد است رایانه‌های کوانتومی روزی در مقابله با چالش‌های مختلف از جمله ساخت باتری‌های کارآمدتر، ایجاد داروهای جدید و حتی طراحی کودهای بهتر مفید خواهند بود.

تصور می‌شود که رایانه‌های کوانتومی دارای پتانسیل محاسباتی فوق‌العاده‌ای هستند که می‌تواند برای حل مشکلاتی استفاده شود که رایانه‌های کلاسیک به سادگی قادر به حل آن نیستند. با این حال، به دلیل ماهیت دشوار سیستم های کوانتومی، باز کردن این عملکرد دشوار است.

مطالب مرتبط: گوگل به پیشرفتی در تصحیح خطای کامپیوتر کوانتومی دست یافته است

IBM پردازنده کوانتومی Eagle خود را در اواخر سال 2021 معرفی کرد و در ابتدا آن را برای اعضای شبکه کوانتومی باز کرد. در آن زمان، IBM گفت که یک کامپیوتر کلاسیک به همان تعداد بیت به اندازه اتم های تمام انسان های روی زمین نیاز دارد تا با عملکرد ایگل مطابقت داشته باشد.

بخونید:  شرکت کنندگان Pwn2Own 2023 با استفاده از 27 نقص روز صفر در سه روز بیش از 1 میلیون دلار برنده شدند.

داریو گیل، SVP و مدیر تحقیقات IBM گفت: «این اولین باری است که ما کامپیوترهای کوانتومی را به‌طور دقیق یک سیستم فیزیکی در طبیعت را فراتر از رویکردهای کلاسیک پیشرو مدل‌سازی می‌کنیم. اندرو ادینز، دانشمند کوانتومی آی‌بی‌ام، گفت که سطح توافق بین محاسبات کوانتومی و کلاسیک در چنین مشکلات بزرگی شگفت‌آور است.

IBM یافته های خود را در مجله Nature در مقاله ای با عنوان “شواهدی برای کاربرد محاسبات کوانتومی قبل از تحمل خطا” منتشر کرده است.

تایتان فناوری همچنین اعلام کرد که در طول سال آینده، تمام سیستم‌های کوانتومی آن که هم در فضای ابری و هم در محل در مکان‌های شریک کار می‌کنند، به حداقل ۱۲۷ کیوبیت ارتقا خواهند یافت.منبع

همانطور که IBM تاکید می کند، چنین سیستم هایی ذاتاً نویز دارند و خطاهای زیادی ایجاد می کنند که عملکرد را مختل می کند. پیشرفت‌های اخیر در تصحیح خطا می‌تواند وضعیت را بهبود بخشد و IBM می‌خواست آنها را آزمایش کند.

این تیم آزمایش‌های پیچیده‌تری را انجام دادند و نتایج را با ابررایانه‌های واقع در دانشگاه پردو و آزمایشگاه ملی لارنس برکلی مقایسه کردند. در هر آزمایش، تراشه کوانتومی نتایج دقیقی را منتشر می کند. با افزایش سختی، ایگل پاسخ هایی را ارائه داد که دقیق تر از روش های تقریب کلاسیک بودند.