IBM پردازنده کوانتومی Osprey را با 433 کیوبیت معرفی کرد


به طور خلاصه: IBM یک پردازنده کوانتومی جدید را معرفی کرده است که بسیار بزرگتر از نسل قبلی خود است. با 433 کیوبیت، IBM Quantum Osprey جدید سه برابر پردازنده Eagle است که سال گذشته IBM معرفی شد و دارای بیشترین تعداد کیوبیت در بین هر پردازنده کوانتومی IBM است. برای مقایسه، پردازنده Eagle 2021 تنها 127 کیوبیت داشت.

به گفته IBM، Osprey این پتانسیل را دارد که محاسبات کوانتومی پیچیده را فراتر از توانایی هر کامپیوتر کلاسیکی انجام دهد. به عبارت دیگر، تعداد بیت‌های کلاسیک مورد نیاز برای مطابقت با یک حالت در یک پردازنده کوانتومی Osprey بسیار بیشتر از تعداد کل اتم‌های موجود در جهان شناخته شده است. آن خیلی زیاد است.

دکتر داریو گیل، معاون IBM و مدیر تحقیقات، گفت که پردازنده جدید آنها را یک قدم به نقطه ای نزدیکتر می کند که کامپیوترهای کوانتومی برای مقابله با مشکلات غیرقابل حل قبلی مورد استفاده قرار می گیرند. گیل افزود: «این کار برای عصر آینده ابر محاسبات کوانتومی محور پایه و اساس خواهد بود.

پردازنده ها تنها بخشی از معادله هستند. IBM همچنین به‌روزرسانی هسته بتا را برای Qiskit Runtime اعلام کرد که به کاربر اجازه می‌دهد تا با پشتیبانی کامل در سال 2025، سرعت را با تعداد خطاهای کاهش‌یافته معامله کند.

کاربران اکنون به مدارهای پویا دسترسی کامل دارند و به آنها امکان می دهد محاسبات کلاسیک را در طول زمان انسجام کیوبیت ها ترکیب کنند تا از بهترین های هر دو جهان بهره ببرند. IBM گفت مدارهای دینامیکی طول مدارهای کوانتومی خاص را تا حد زیادی کاهش می دهند و پتانسیل کوتاه مدت محاسبات کوانتومی مفید را افزایش می دهند.

جی گامبتا، همکار و معاون آی‌بی‌ام گفت: «پیش‌رفت‌های ما موج بعدی کوانتومی را تعریف می‌کند که ما آن را ابر محاسبات کوانتوم محور می‌نامیم، جایی که ماژولار بودن، ارتباطات و میان‌افزار به افزایش ظرفیت محاسباتی مقیاس‌پذیری و ادغام جریان‌های کاری کوانتومی و کلاسیک کمک می‌کند.» از IBM Quantum.

IBM معتقد است که سال 2023 نقطه عطف بزرگی خواهد بود که در آن پایه و اساس ابررایانه های کوانتومی محور به لطف پیشرفت هایی مانند معماری ماژولار و میان افزار ابری ترکیبی که از جعبه ابزار بافندگی مدار استفاده می کنند، گذاشته خواهد شد.

نقشه راه توسعه IBM به پردازنده های کوانتومی قدرتمندتری در افق اشاره می کند. این غول فناوری در مسیر معرفی Condor با 1121 کیوبیت در سال آینده است و پس از آن فلامینگوی 1386 کیوبیتی را در سال 2024 معرفی خواهد کرد.منبع