KataOS سیستم عامل جدید گوگل برای برنامه های یادگیری ماشینی است

پلتفرم KataOS از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند، به لطف مؤلفه‌های ایمن قابل تأیید و حفاظت از سخت‌افزار هسته که نقض آن برای برنامه‌های سطح بالا «منطقیاً غیرممکن» خواهد بود. در حال حاضر، مخزن عمومی رسمی Project Sparrow حاوی اکثر قطعات اصلی KataOS است، اما فاقد توانایی اجرای برنامه های شخص ثالث ساخته شده خارج از چارچوب CAmkES seL4 است.

پیاده‌سازی مرجع KataOS و Project Sparrow برای تقویت برنامه‌های کاربردی تعبیه‌شده طراحی شده‌اند، جایی که امنیت معمولاً به عنوان یک ویژگی نرم‌افزاری برای افزودن به سیستم‌های موجود در نظر گرفته می‌شود و نه به عنوان پایه و اساس یک سیستم کاملاً جدید. گوگل گفت که سیستم عامل جدید باید راه حلی ساده برای «ساخت سیستم‌های ایمن قابل تأیید برای سخت‌افزار جاسازی شده» ارائه دهد، با دستگاه‌هایی که از نظر ریاضی ثابت شده است که داده‌های شناسایی شخصی را از دسترسی غیرمجاز و بالقوه مخرب دور نگه می‌دارند.

همانطور که Stadia اخیرا نشان داد، گوگل همیشه روی فناوری‌های جدید “تجربی” کار می‌کند، حتی اگر احتمال شکست آنها به رقت‌بارترین راه‌ها وجود داشته باشد. جدیدترین آزمایش این شرکت KataOS است، یک سیستم عامل منبع باز بسیار امن.

KataOS هسته اصلی Project Sparrow است که سیستم عامل جدید را با یک پلت فرم سخت افزاری ایمن ترکیب می کند تا دستگاه های تعبیه شده ای را که برنامه های یادگیری ماشین (ML) را اجرا می کنند، تامین کند.

گوگل گفت که KataOS “تقریبا به طور کامل” در Rust نوشته شده است، زبان برنامه نویسی ایمن حافظه که با حذف کل کلاس های باگ احتمالی مانند سرریز بافر، “نقطه شروع قوی برای امنیت نرم افزار” را فراهم می کند.

بخونید:  TechSpot PC Buying Guide: Holidays 2022

چرا مهم است: گوگل در حال طراحی یک سیستم عامل برای برنامه های کاربردی است که الگوریتم های یادگیری ماشین را اجرا می کند. اهداف اصلی KataOS امنیت و حفاظت از حریم خصوصی هستند و با فناوری‌های منبع باز کار می‌کنند که فقط برای آن ایجاد شده‌اند.

گوگل با Antmicro همکاری کرد و seL4 را به عنوان ریزهسته سیستم عامل انتخاب کرد و از فناوری sel4-sys برای ایجاد هسته (که عمدتاً در C نوشته شده است) و سیستم جدید مبتنی بر Rust با هم کار کرد. پلتفرم سخت افزاری مورد استفاده در نسخه اولیه KataOS مجموعه دستورالعمل Arm64 است، در حالی که پروژه نهایی باید بر اساس طرح سیلیکونی منبع باز openTitan مبتنی بر RISC-V اجرا شود.

KataOS یک سرمایه گذاری دیگر در فضای سیستم عامل است. Fuchsia، سیستم‌عامل آزمایشی قبلی که توسط گوگل طراحی شده بود، در نهایت با نمایشگر هوشمند Nest Hub به بخشی از یک محصول واقعی تبدیل شد، بنابراین امیدواریم که KataOS نسبت به پروژه‌های شکست‌خورده دیگر مانند Stadia، ثمرات بیشتری داشته باشد و پذیرش بیشتری را به همراه داشته باشد.منبع